Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Гергана Коларова: Операцията при поликистозен овариален синдром е крайна мярка

Ендометриозата обаче се лекува само оперативно, посочи акушер-гинекологът

д-р Гергана Коларова
Снимка: Първа САГБАЛ „Света София“
Профилактиката и редовните гинекологични прегледи са от съществено значение за "хващането" на скрити заболявания, които могат да се развият без симптоми. Промяната в цикъла е първи сигнал за нещо нередно, но не винаги означава заболяване. За съжаление, може да бъде и симптом на ендометриоза или на т. нар. поликистозен овариален синдром.

Снимка: Първа САГБАЛ „Света София“Броят на жените с тези две заболявания се увеличава, а те пряко влияят на репродуктивните способности на жените, коментира пред Радио София изпълнителният директор на Първа специализирана акушеро-гинекологична болница „Света София“ д-р Гергана Коларова. В лечебното заведение започна кампания за безплатни прегледи на жени с тези заболявания. По думите на д-р Коларова, някои жени са с поликистозна структура на яйчниците, без да развиват поликистозен овариален синдром и затова е необходимо да се прецизира както ултразвуковият преглед, така и да се направят допълнителни изследвания.

"Ендометриозата е също много сериозен проблем и също се увеличава броят на жените, които страдат от това заболяване. Думата "страдам" е много условна, защото и в двата случая липсва болка. Обикновено се отива на лекар, когато има някакво смущение в менструацията. И това ни накара да направим тази кампания с безплатни прегледи на вече диагностицирани жени. Не на последно място, тези две заболявания в една много сериозна степен са причина за безплодието у жената".


Ендометриозна болест най-често се търси, когато жената вече има проблеми със забременяването

Но една ендометриотична киста би могла да бъде открита и при профилактичен преглед. Затова настояваме всяка жена поне веднъж в годината да посети своя акушер-гинеколог, посочи специалистът:

Снимка: Първа САГБАЛ „Света София“"Поликистозният овариален синдром може да протече абсолютно безсимптомно. В практиката си съм срещала жени, които вече имат две деца или три, и чак тогава разбираме, че яйчниците са поликистозни. При тях има само такава структура на яйчниците, без да е разгърнат синдрома".

Жените с поликистозна структура имат нередовен цикъл още от началото му - чести или редки менструации. Специалистите обикновено започват наблюдение 2 години след първия цикъл, защото в този период е нормално да има отклонения. При разгърнат поликистозен овариален синдром обаче изобщо липсва овулация, или има редуване на овулаторни и неовулаторни цикли. Лечението започва след изследване на хормоните и назначаване на хормонална терапия.  

Не бива да има страх от хормоналните препарати

(например напълняване или окосмяване), защото именно прекомерното окосмяване е признак на поликистозен овариален синдром. Лечението е медикаментозно, обясни д-р Коларова:

"Всички смятаме оперативното лечение за крайна мярка. Механичното освобождаване на фоликулите, за да се появи овулация, е последно средство на избор, защото всяка операция води след себе си сраствания, а в процеса на забременяването значение имат и яйчниковите тръби".


При ендометриозата обаче лечението е изцяло оперативно. Следва поне 6-месечна терапия, която да блокира дейността на яйчника. Много важна е и личната хгиена на жените по време на цикъл, за да няма риск от разпространение на ендометриални клетки.

По отношение на приема на противозачатъчни, специалистът посочи, че те не могат да бъдат причина за поява на кисти на яйчника, тъй като именно благодарение на тях той си "почива". С тези препарати се протектира и лигавицата на матката.

Още за оперативното лечение и ролята на хормоналната терапия, за това има ли риск кистите да станат злокачествени - чуйте в разговора с д-р Гергана Коларова!  

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Софиянци участват в почистване на споделените публични пространства

Столичната община кани всички жители на София и околните населени места да се включат в  Пролетно почистване от 5 до 17 април . Всички желаещи да се включат в предвеликденското почистване ще получат ръкавици и чували, както и подробни инструкции къде да оставят събраните отпадъци от уборките. Заявки за участие се подават към..

обновено на 04.04.25 в 19:26

"Форум", 04.04.25: Жертви по пътищата, рейтинг на партиите, часът по религия

В края на работната седмица, на 4 април във "Форум" Иван Господинов - председател на УС на сдружение "Образование без раници", и Стоил Цицелков – социален и културен антрополог, от "Обединение Честни избори" (ОЧИ), коментираха по следните теми: Пътищата в България , култура на шофиране и спазване на правилата и санкциите. Човешки жертви..

публикувано на 04.04.25 в 18:35

Как да наваксаме изоставането в превенцията и защитата на деца от насилие, според НМД

Държавните институции и законодателството ни изостават драстично от съвременните форми на превенция и защита на децата. Гражданската нетърпимост към насилието над деца се увеличава. Това се посочва в Отворено писмо на Национална мрежа за децата (НМД) до държавните институции и медиите във връзка със случаите на насилие над деца в..

публикувано на 04.04.25 в 17:34
Йордан Господинов и Боян Бочев

Над 850 състезатели по таекуондо идват на международния турнир "Turbo Trophy"

На 12 април ще се проведе Петото издание на Международния турнир "Turbo Trophy" , организиран от Българската федерация по таекуондо и Таекуондо Клуб Турбо . "Предишните издания на състезанието превърнаха “Turbo Trophy" в празник на спорта и успяха да зарадват стотици състезатели и хиляди привърженици на Олимпийското таекуондо в България и на..

публикувано на 04.04.25 в 17:25
Любомир Стефанов

Любомир Стефанов: След влизане в еврозоната политиците ще се чудят за дневния си ред

Проблемът на българските партии, особено на тези в опозиция, е, че не знаят какво ще правят на 2 януари 2026 г . Това ги кара да правят резки движения, които говорят за тяхна безпомощност на въображението. Това коментира пред БНР-Радио София политологът д-р Любомир Стефанов . И още: " Партиите свикнаха да се явяват често на избори и..

публикувано на 04.04.25 в 16:40
Студентите от ФМЖК - млади и щастливи по своему

Щастието не е в богатството, а в грижата и споделянето

Темата за щастието вълнува всички хора - независимо от възрастта или къде се намират по света. То е нещо субективно, но има и обективни критерии, по които може да бъде измерено или обсъдено.  Кога се чувстваме истински щастливи, какво влияе на усещането ни за удовлетворение, зависи ли щастието ни от това, което имаме, или от начина, по който..

публикувано на 04.04.25 в 16:00
Списъкът със страни и мита на Тръмп предизвика бурни коментари и отговори

Републиканци са притеснени от ефекта на митата върху вота за конгрес догодина

Американските пазари отбелязаха загуби след като президентът Доналд Тръмп тази седмица обяви нови размери на митата , които разтревожиха бизнеси по целия свят. Тарифите представени в сряда включват общи мита от 10% и допълнителни за някои страни. Притеснения имаше и от съпартийци на Тръмп, които се присъединиха към демократи в опит да наложат..

публикувано на 04.04.25 в 15:05