Но една ендометриотична киста би могла да бъде открита и при профилактичен преглед. Затова настояваме всяка жена поне веднъж в годината да посети своя акушер-гинеколог, посочи специалистът:
"Поликистозният овариален синдром може да протече абсолютно безсимптомно. В практиката си съм срещала жени, които вече имат две деца или три, и чак тогава разбираме, че яйчниците са поликистозни. При тях има само такава структура на яйчниците, без да е разгърнат синдрома".
Жените с поликистозна структура имат нередовен цикъл още от началото му - чести или редки менструации. Специалистите обикновено започват наблюдение 2 години след първия цикъл, защото в този период е нормално да има отклонения. При разгърнат поликистозен овариален синдром обаче изобщо липсва овулация, или има редуване на овулаторни и неовулаторни цикли. Лечението започва след изследване на хормоните и назначаване на хормонална терапия.
Не бива да има страх от хормоналните препарати
(например напълняване или окосмяване), защото именно прекомерното окосмяване е признак на поликистозен овариален синдром. Лечението е медикаментозно, обясни д-р Коларова:
"Всички смятаме оперативното лечение за крайна мярка. Механичното освобождаване на фоликулите, за да се появи овулация, е последно средство на избор, защото всяка операция води след себе си сраствания, а в процеса на забременяването значение имат и яйчниковите тръби".
При ендометриозата обаче лечението е изцяло оперативно. Следва поне 6-месечна терапия, която да блокира дейността на яйчника. Много важна е и личната хгиена на жените по време на цикъл, за да няма риск от разпространение на ендометриални клетки.
По отношение на приема на противозачатъчни, специалистът посочи, че те не могат да бъдат причина за поява на кисти на яйчника, тъй като именно благодарение на тях той си "почива". С тези препарати се протектира и лигавицата на матката.
Още за оперативното лечение и ролята на хормоналната терапия, за това има ли риск кистите да станат злокачествени - чуйте в разговора с д-р Гергана Коларова!
В края на седмицата анализатори във "Форум" продължават да коментират последните стъпки на български политици в търсене на изход от кризата. Освен продължаващите преговори за редовно правителство, те се спряха на новината за официално полученото от Кирил Петков обвинение на прокуратурата за арестите на Борисов, Горанов и Арнаудова, можем ли..
През започналата 2025 г. общините са изправени пред три големи предизвикателства : 1. Изпълнението на проекти . Те са финансирани по три линии – от Инвестиционната програма, от Плана за възстановяване и устойчивост и от оперативните програми на ЕС. Предстои стартиране на програмата за селските райони; 2. Реформата в системата..
С настъпването на новата 2025 година една от основните храни на българската трапеза - хлябът, отчете ръст в цената си между 20 и 30 на сто. Като причина за ценовия скок се изтъква връщането на 20-те процента ДДС ставка, а според разчетите на Министерство на финансите става ясно, че завишаването на цената е с цел попълването на дупките в новият..
На 1 януари 2025 г. Полша пое председателството на Съвета на ЕС. Основен приоритет пред полското председателство ще е сигурността в Европа, каза пред Радио София посланикът на Република Полша в България Н. Пр. Мачей Шимански. "Хората искат да са сигурни от всякакви заплахи и искат да живеят добре“, посочи той. Н. Пр. Мачей Шимански..
Тя е на световно ниво във всичко, което прави – по талант, по перо, справя се добре и като драматуррг, тя е Елена Телбис – мултифункионален плеймейкър в изкуството. В нейната скромност тя не желае да я наричат драматург, редом с големите имена като Константин Илиев и Стефан Цанев, но дебютът й за спектакъла “Боклук“ печели награда в..
Липсата на приет бюджет и удължителен закон създава сериозни проблеми за небитовите потребители на електроенергия. Няма регламентиран механизъм за компенсиране на свръхвисоките цени, което води до значително напрежение сред предприятията, стана ясно на среща с медиите на работодателските организации и представители на синдикатите...
Трите партии ГЕРБ-СДС, БСП и ИТН не са достатъчни, за да се стигне до редовно правителство. Нужна е подкрепа от четвърта политическа сила , но тук се отваря поле за спекулациите. Това коментира пред БНР-Радио София политологът Георги Киряков . "Досега най-добре щеше да е, ако всяка страна от преговорите направи отстъпка. Но това не..