Десислава Кръстева от Главна дирекция "Писмени преводи" на Представителството на Европейската комисия в България каза пред Радио София, че в инициативата се включват както Британският съвет, Чешкият център, Институт "Сервантес", "Гьоте институт", Френският институт и културните институти на други страни, така и много посолства - на Австрия, на Финландия, на Швеция, Дания, Хърватия. За първи път в честването на Европейския ден на езиците ще участва и Център за азербайджански език и култура към Софийския университет "Климент Охридски".
И тази година в основата на инициативата са езиковите срещи, които ще се проведат в Националния музей "Земята и хората" на 26 септември. Откриването ще бъде в 17.30 часа, а срещите започват в 18.00. При по-популярните езици се очаква да бъдат определени по-специфични теми на разговор като например фрази и изрази, свързани с туристическа обиколка, или ще бъде проведен свободен разговор. Всеки културен институт определя самостоятелно темите.
Десислава Кръстева разказа повече и за предстоящата многоезична пътуваща изложба "Алиса в страната на езиците", в която са събрани издания на дадена книга на различни езици и експозицията пътува в различни държави. В България се очаква тя да бъде представена около 20 октомври в Столичната библиотека. Ще бъде запазена и традицията за многоезично четене, в което един и същи откъс се чете на различни езици.
Двуезичността и многоезичността са характерен белег за Европа, където има държави с два или три официални езика. Има, разбира се, различни особености, свързани с образователната система и културните традиции, по отношение на отделните общности в една държава. Но политиката е да се насърчава владеенето на повече от един език, подчерта Кръстева.
Друго предстоящо събитие, организирано от Представителството на Европейската комисия в България, е Конкурсът за млади преводачи. Конкурсът е за 17-годишни ученици, тоест за родените през 2002 година. Участват училищата в Европейския съюз, които са част от образователните системи. До 20 октомври е срокът за регистрация на училищата, които искат да изпратят свои участници. Подборът ще бъде извършен чрез електронен жребий. Подробни правила и изисквания за участие са публикуване на сайта Juvenes Translatores.
Днес "Радиокафе" гостува на Община Цариброд – Република Сърбия. Какви ще бъдат предизвикателствата пред българите, които живеят тук през новата година? Това е поредното съвместно предаване на Радио Телевизия Цариброд и Радио София. Зоран Джуров – Председател на Общински съвет Цариброд е първият ни събеседник: "Глобално нещата не са се..
На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на професионалното радио в България: Историята на българското радио обаче се заражда и оформя още..
Разговорът е с Анатолия Тодорова - уредник в Историческия музей “Свищов” и член на УС на Международна фондация “Алеко Константинов”: "Няма друг българския писател, останал с малкото си име, като наш съвременник и приятел. По неговото време Свищов е градът на първите неща. Гражданите в ежедневието си се радват на балове, приеми. Парите са се влагали..
Легендарният поборник, войводата Филип Тотю е имал богат и вълнуващ любовен живот, въпреки строгите правила за хайдутина - да не прескача дувари и да не ходи по жени, нито своя, нито чужда. Точно тях Филип Тотю не спазвал. Той имал три съпруги, съдили са го за двуженство, с последната си жена се събира, когато той е на 65, а тя - на 29...
Националната галерия „Квадрат 500“ представя 21 графични листа на Пикасо, тематично свързани с негови и на други автори литературни текстове, с лични преживявания и прозрения. Подробностите - от Калин Николов, уредник на фонд „Чуждестранна графика“:
Нели Симеонова, изпълнителен директор на компания „Антарта“ за възобновяването на производството на оригиналната българска космическа храна. Техният партньор, Институтът по криобиология и хранителни технологии трети в света е произвеждал космическа храна, а екипът на "Антарта" предлага висококачествени продукти за кратки и дълги пътувания в Космоса,..
С Йордан Радичков, внук на Йордан Радичков говорим за инициативата "Януари - месец на Радичков" която тази година е в Антарктика! Още в края на тази година всички издания на българския писател ще бъдат изпратени в библиотеката на нашата експедиция там: Благодарение на българската мисия в Антарктика и проф. Христо Пимпирев, новите издания с истории..