Изучаването на немски език има много добри традиции в България. Той е на второ място сред най-изучаваните чужди езици у нас след английския. Една от причините много родители да насочват децата си към немския език, е че академичното образование в Германия е на много добро ниво и добрата езикова подготовка, получена като ученици, им дава възможност да продължат образованието си в тази страна., добави Брахман - Босе.
В момента в много български училища се изучава немски като втори език, което обуславя и засиленето търсене на подготвени преподаватели. Много български студенти изучават "Германистика", но не искат да станат преподаватели по немски език, а доста рано в процеса на образованието си решават да се насочат в друга сфера. Поради това "Гьоте институт" започна кампанията „Да преподаваш е яко!“, с помощта на която ще даде възможност студентите да влязат в класните стаи още през първата година от обучението си и да наблюдават как работят мотивирани преподаватели по немски език. Така младежите ще могат да решат още в ранен етап дали тази професия би била интересна за тях. В хода на кампанията е организирана и онлайн игра, в която учениците публикуват снимки на "най-якия учител" по немски език.
Преподавателят по немски език в Софийската математическа гимназия Румяна Алексиева изтъкна на свой ред, че методиката на "Гьоте институт" за ранното чуждоезиково обучение е много добро средство в подкрепа на по-лесното усвояване на езика, а друг важен похват е ученето чрез действие, чрез показване и употреба на езика. Подкрепата на "Гьоте институт" е много ценна за учителите, тъй като създава една открита и достъпна среда за усъвършенстване на самите преподаватели, смята Алексиева. Тя е убедена, че предизвикателството да научиш някого на нещо, процесът на самото обучение е магията, която задържа добрите преподаватели в училище.
Повече за взаимодействието на "Гьоте институт" с преподавателите и планираните събития до края на годината - в интервюто на Катя Василева със Сабине Брахман - Босе и Румяна Алексиева.
На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на професионалното радио в България: Историята на българското радио обаче се заражда и оформя още..
Разговорът е с Анатолия Тодорова - уредник в Историческия музей “Свищов” и член на УС на Международна фондация “Алеко Константинов”: "Няма друг българския писател, останал с малкото си име, като наш съвременник и приятел. По неговото време Свищов е градът на първите неща. Гражданите в ежедневието си се радват на балове, приеми. Парите са се влагали..
Легендарният поборник, войводата Филип Тотю е имал богат и вълнуващ любовен живот, въпреки строгите правила за хайдутина - да не прескача дувари и да не ходи по жени, нито своя, нито чужда. Точно тях Филип Тотю не спазвал. Той имал три съпруги, съдили са го за двуженство, с последната си жена се събира, когато той е на 65, а тя - на 29...
Националната галерия „Квадрат 500“ представя 21 графични листа на Пикасо, тематично свързани с негови и на други автори литературни текстове, с лични преживявания и прозрения. Подробностите - от Калин Николов, уредник на фонд „Чуждестранна графика“:
Нели Симеонова, изпълнителен директор на компания „Антарта“ за възобновяването на производството на оригиналната българска космическа храна. Техният партньор, Институтът по криобиология и хранителни технологии трети в света е произвеждал космическа храна, а екипът на "Антарта" предлага висококачествени продукти за кратки и дълги пътувания в Космоса,..
С Йордан Радичков, внук на Йордан Радичков говорим за инициативата "Януари - месец на Радичков" която тази година е в Антарктика! Още в края на тази година всички издания на българския писател ще бъдат изпратени в библиотеката на нашата експедиция там: Благодарение на българската мисия в Антарктика и проф. Христо Пимпирев, новите издания с истории..
В края на седмицата анализатори във "Форум" продължават да коментират последните стъпки на български политици в търсене на изход от кризата. Освен продължаващите преговори за редовно правителство, те се спряха на новината за официално полученото от Кирил Петков обвинение на прокуратурата за арестите на Борисов, Горанов и Арнаудова, можем ли..