Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Родените в чужбина могат да се върнат в България, ако знаят български език

Георги Малинов и Люба Овчарова
Снимка: Катя Василева
В деня, когато се отбелязва езиковото многообразие в Европа предаването “Радиоприемница” ни среща с Георги Маринов и Люба Овчарова от Онлайн академия за преподаване на български език, за българските деца, които живеят в чужбина - “Сричка.бг”.

“Когато помогнем на децата да научат български език има шанс да се върнат в България. Аз вярвам, че някои от тях ще се върнат, но за нас най-важното е да им помогнем да обичат българския език, да обичат България и да запазят българското в себе си, където и да се намират по света”, казва Георги Маринов, който повече от 10 години е живял в Торонто, Канада. Там завършва средното си образование и получава университетска диплома.

От престоя му в Канада Георги забелязва, че много от децата, които са родени израстват в Канада, не могат да четат и пишат на български език, въпреки наличието на много неделни училища, чиято бройка продължава да се увеличава.

Всъщност идеята за онлайн академията се заражда, след като му се раждат двама племенници в Канада, на които той се опитва да помогне, за да научат българския език добре.

В началото са започнали с няколко познати преподаватели и в зависимост от желанието на родителите да запишат децата си, могат да увеличат и броя на преподавателите.
Български език ще се преподава от I до VII клас, като уроците ще се провеждат два пъти седмично по два учебни часа. Часовете ще се провеждат във виртуална класна стая, на живо, защото живият контакт винаги помага за провеждането на един пълноценен урок, обяснява Люба Овчарова. 

Платформата пък помага на учениците да подават домашните си уроци, а на учителите да ги проверяват и да дават обратна връзка, както и да дават тестове или да изпитват учениците.

Интерес вече има. В момента от платформата вече се свързват с родители и очакват класовете да започнат през първия уикенд на октомври. За организаторите е важно учениците да са на близка възраст, за да не си пречат в учебния процес. “Родителите искат децата им да бъдат грамотни. Явно милеят за българското и искат децата им да познават езика", казва Люба.

Извън тази инициатива, двамата основатели на платформата се занимават със съвсем различни неща. Люба работи в ИТ компания в сферата на управлението на проекти, а Георги работи в сферата на финансите. “В България винаги съм се чувствал добре. Когато живеех в чужбина, летата си ги прекарвах тук. И в един момент реших да си дам шанс и да видя дали ще успея да се реализирам в България, казва Георги.
Чуйте целия разговор в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

За достъпна и качествена храна настояха граждански сдружения и политици

С частична политическа подкрепа, изразена от парламентарно представени партии и ангажимент да продължат усилията в осигуряване на достъпна и качествена храна, премина дискусия по темата, която се проведе по-рано днес. Макар сериозен фокус да бе поставен върху ценообразуването на продуктите, участници в събитието коментираха и нужда от..

публикувано на 18.02.25 в 16:37

София възстановява своя дял от 43% в националната икономика

София възстановява своя 43% дял в националната икономика, сочат последните данни за брутния вътрешен продукт на областно ниво. От тях става ясно, че е налице нормализиране след различните аномалии в енергетиката, селското стопанство и туризма през предходните години. Регионалните неравенства обаче остават големи. Най-голямата регионална икономика..

публикувано на 18.02.25 в 15:43
Реставрацията на текстил е трудна и в много от галериите не се прави

Чудото на реставрацията

Националната галерия отново отваря вратите на лабораторията по консервация и реставрация за ценителите на изкуството. Те ще имат възможността да надникнат "зад кулисите" на музея, да видят как се подготвят за експониране произведения на изкуството. Реставратор ще ги запознае с принципите и етиката на съвременната реставрация, както и с..

публикувано на 18.02.25 в 15:31
Част от стенописа на Венцислав Йосифов-Jermain

Читалища разчитат на финансиране по програми от Столичната община и МК

Успешно приключи проектът "Градска памет: Традиция и Графити", реализиран по Програма "Активни читалища" на Столичната община. Това е поредната инициатива, в която си партнират 2 софийски читалища – НЧ "Иван Вазов – 2014", което е в кв. кв. "Левски В" и НЧ "Васил Левски 1928", което е в "Сухата река". "Това - на фасадата на..

публикувано на 18.02.25 в 15:03

Документалният филм „Скрити белези” - разказ за най-доброто ни участие във Венецианското биенале

Документалният филм „Скрити белези” на режисьора Георги Тошев и оператора Борис Пинтев е сред селектираните филми за участие във фестивала Master of Art. Лентата разказва за най-успешното българско участие на Биеналето на изкуствата във Венеция. Комисарят на българското участие д-р Надежда Джакова е своеобразен гид на режисьора Георги Тошев..

публикувано на 18.02.25 в 13:46

Ученици се записват за априлско състезание по медийна грамотност

Платформата за четящи и знаещи деца "Книговище" започна междуучилищното състезание по медийна грамотност "Всезнайко" на тема "Четеш ли между редовете". Това е второто издание на междуучилищната надпревара след успешното състезание на тема "Европейски съюз" през 2024-та в София. За да може повече деца да се включат, състезанието тази..

публикувано на 18.02.25 в 13:03

Състоянието на асансьорите в София провокира столичани да изпращат десетки сигнали

Състоянието на асансьорите в София провокира столичани да изпращат десетки сигнали месечно до контролния орган. Това каза в ефира на Радио София Григор Къшов - главен директор на Главна дирекция „Инспекция за държавен технически надзор“ към Държавната агенция по метрологичен и технически надзор. “Асансьорите са опасни, затова са наречени съоръжения..

публикувано на 18.02.25 в 12:16