Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Здраве и стил на живот - преглед на печата

Въпреки усилията на правителството по връщане на отпадналите ученици и задържането им в клас България остава на пето място в ЕС по брой на преждевременно отпаднали от образованието младежи. У нас през 2018 г. този процент запазва нивото си от предходната 2017 г. - 12.7%, като по-зле продължават да са само Малта - със 17.5% рано напуснали системата, Испания - 17.9%, Румъния - 16.4 и Италия - 14.5%. Това е един от изводите в Обзора на Европейската комисия за образование и обучение за 2019 г., цитирани от СЕГА. Сред останалите негативни констатации са тези за изоставащ бюджет за образование, липса на достатъчно и добре квалифицирани учители, лоша материална база в училищата. Миналата година за първи път от 6 г. насам ЕК отбеляза намаление в дела на преждевременно напусналите обучение млади хора между 18 и 24 г. - от 13.8% през 2016 г. на 12.7% през 2017 г. За 2018 г. обаче процентът остава същият - 12.7% преждевременно прекъснали образованието си.

В спора кой да плаща болничните и как да се спре издаването на прекалено много листове се включиха и личните лекари с предложение отговорност да носят и самите пациенти, съобщава СЕГА. Тези, които не спазват препоръките в болничния си лист, да бъдат санкционирани, включително с глоби и неплащане на болничните, искат от Сдружението на общопрактикуващите лекари в България. Предложението е част от становище на сдружението по проекта за промени в Правилника за устройство и организация на работата на органите на медицинската експертиза. От години от нормативната уредба е отпаднала възможността и пациентите да носят отговорност при неспазване на препоръките в болничния лист. Затова сега никой не проверява дали те наистина се лекуват, няма и санкции, ако вместо вкъщи са на морето. Така ползвателят на болничния получава „имунитет“, но се създават и условия за прехвърляне на вина и търсене на отговорност у лекарите, отбелязват общопрактикуващите.

Южна Корея иска да участва в проекта на Столичната община у нас за изграждане на RDF гориво от битови отпадъци. Това стана ясно след среща на премиера Бойко Борисов с неговия колега Ли Нак Йон в азиатската столица Сеул, където българският премиер е на официално тридневно посещение, пише МОНИТОР. От думите на Ли Нак Йон стана ясно, че именно той е помолил Борисов корейски фирми да участват в проекта. Цялата стойност на инсталацията е 157 млн. евро и е предвидено да бъде на площадка на ТЕЦ „София“ в района на Централна гара. През май миналата година Столичният общински съвет одобри теглене на заем от европейска банка за 67 млн. евро за изграждане на инсталацията, която е част от третата фаза на Интегрирания проект за управление на отпадъците в София. В момента заради липсата на инсталация за оползотворяване на RDF общината плаща 5 млн. лв. годишно на циментови заводи в страната за извозването му.


От началото на годината при 20 на сто от общо регистрираните 464 кетъринг фирми са били открити нарушения. При извършените проверки са издадени 79 предписания и са връчени 4 акта за установяване на административни нарушения. Това сочат данни на БАБХ, цитирани от МОНИТОР. Най-често срещаните установени несъответствия са прекъсната хладилна верига, суровини без етикет, храни с изтекъл срок на годност, неправилно съхранение на суровини и готов продукт, липса на проследимост, неспазване на изискванията, касаещи помещенията и оборудването, както и нередовно водене на записи по системите за самоконтрол или липсващи такива.

Износът на български плодове и зеленчуци се срива, показват данните на Министерството на земеделието, храните и горите информира ТРУД. За първите шест месеца на тази година от страната ни са експортирани 22,1 хиляди тона зеленчуци, което е с над 20 на сто по-малко от количествата, изнесени за същия период на миналата година. При плодовете спадът е с 13,3%, като от януари до юни зад граница са реализирани 26,3 хиляди тона български пресни плодове. Тотален превес на вноса над износа на плодове и зеленчуци, показват още данните на земеделското министерство. За първите шест месеца на тази година у нас са внесени над 160 хиляди тона пресни зеленчуци, а са изнесени осем пъти по-малко – 22 хиляди тона. При плодовете разликата е близо 9 пъти.       | Най-голямо намаление има при експорта на бобови зеленчуци. Те са намалели с 4,6 хиляди тона или с над 56% за година. Близо двойно по-малко са и количествата сладка царевица, които сме изнесли – едва 2,2 хиляди тона от януари до юни 2019 г.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Обмислят разширение или нова сграда за Софийската математическа гимназия

Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев и екипът му обмислят да разширят Софийската математическа гимназия или да намерят нов терен за строителство на нова сграда. Целта на мярката е да се разреши проблемът с липсата на места в математическите паралелки за ученици в прогимназиален етап на образование. "Имаме нужда в София..

публикувано на 24.02.25 в 16:52

Две общински жилища предоставя Перник за нуждите на МБАЛ "Рахила Ангелова”

Община Перник ще предостави две общински жилища за нуждите на МБАЛ "Рахила Ангелова”. В тях ще бъдат настанени лекари от Индия, които са на специализация в здравното заведение. Докладната на кмета Станислав Владимиров е включена в дневния ред на предстоящото на 27 февруари заседание на ОбС. Към нея е прикрепено писмо от изп. директор на многопрофилната..

публикувано на 24.02.25 в 14:52

МВР продължава да издирва участници от безредиците пред Дома на Европа

МВР продължава да издирва участници в инцидентите по време на протеста с участие на привърженици на "Възраждане" пред Дома на Европа в София. Пострадалите полицаи вече са добре и се възстановяват. Един от тях каза за БНР, че в протеста са се включили провокатори. До момента задържаните са около 10. Полицията в София продължава да издирва..

публикувано на 24.02.25 в 11:53

Специалисти от „Майчин дом“ с безплатни профилактични прегледи във ВМА

Специалисти от СБАЛАГ „Майчин дом“ ще извършват безплатни профилактични прегледи във Военномедицинска академия (ВМА). Консултациите ще продължат две седмици – от 25 февруари до 7 март, в кабинет №202, намиращ се на етаж 2 в Поликлиника-ВМА. Прегледите са в рамките на националната кампания за профилактика на рак на маточната шийка и въз основа на..

публикувано на 24.02.25 в 10:58

МВР арестува още трима за погрома пред сградата на Европейската комисия в София

МВР арестува още трима души заради участие в погрома пред сградата на Европейската комисия в София. Протестът бе организиран от "Възраждане". До момента има 10 задържани. Двама от тях бяха пуснати на свобода заради депутатския си имунитет. Срещу петима има повдигнати обвинения за хулигански прояви с особен цинизъм, като един от тях е на 17 години...

публикувано на 24.02.25 в 09:29

Извънредно заседание на Националния съвет за тристранно сътрудничество

Националният съвет за тристранно сътрудничество (НСТС) ще проведе извънредно заседание днес в Гранитна зала в сградата на Министерския съвет, съобщават от пресцентъра на Министерски съвет.  Сред основните теми в дневния ред на заседанието са заложени обсъжданията на проекти на закони за социалната и здравната политика на страната за 2025 година..

публикувано на 24.02.25 в 08:22

Васил Терзиев и кметът на Истанбул Екрем Имамоглу откриват B40 в София

Най-престижният форум на местната власт на Балканите – B40 ще се проведе в София между 24 и 25 февруари. Темата на софийското домакинство е “Бъдещето на Балканите: иновации, сътрудничество, зелен преход и растеж”, а фокусът на българското председателство на инициативата е свързан с партньорство между градовете в контекста на разширяването на..

публикувано на 24.02.25 в 07:55