Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Здраве и стил на живот - преглед на печата

Въпреки усилията на правителството по връщане на отпадналите ученици и задържането им в клас България остава на пето място в ЕС по брой на преждевременно отпаднали от образованието младежи. У нас през 2018 г. този процент запазва нивото си от предходната 2017 г. - 12.7%, като по-зле продължават да са само Малта - със 17.5% рано напуснали системата, Испания - 17.9%, Румъния - 16.4 и Италия - 14.5%. Това е един от изводите в Обзора на Европейската комисия за образование и обучение за 2019 г., цитирани от СЕГА. Сред останалите негативни констатации са тези за изоставащ бюджет за образование, липса на достатъчно и добре квалифицирани учители, лоша материална база в училищата. Миналата година за първи път от 6 г. насам ЕК отбеляза намаление в дела на преждевременно напусналите обучение млади хора между 18 и 24 г. - от 13.8% през 2016 г. на 12.7% през 2017 г. За 2018 г. обаче процентът остава същият - 12.7% преждевременно прекъснали образованието си.

В спора кой да плаща болничните и как да се спре издаването на прекалено много листове се включиха и личните лекари с предложение отговорност да носят и самите пациенти, съобщава СЕГА. Тези, които не спазват препоръките в болничния си лист, да бъдат санкционирани, включително с глоби и неплащане на болничните, искат от Сдружението на общопрактикуващите лекари в България. Предложението е част от становище на сдружението по проекта за промени в Правилника за устройство и организация на работата на органите на медицинската експертиза. От години от нормативната уредба е отпаднала възможността и пациентите да носят отговорност при неспазване на препоръките в болничния лист. Затова сега никой не проверява дали те наистина се лекуват, няма и санкции, ако вместо вкъщи са на морето. Така ползвателят на болничния получава „имунитет“, но се създават и условия за прехвърляне на вина и търсене на отговорност у лекарите, отбелязват общопрактикуващите.

Южна Корея иска да участва в проекта на Столичната община у нас за изграждане на RDF гориво от битови отпадъци. Това стана ясно след среща на премиера Бойко Борисов с неговия колега Ли Нак Йон в азиатската столица Сеул, където българският премиер е на официално тридневно посещение, пише МОНИТОР. От думите на Ли Нак Йон стана ясно, че именно той е помолил Борисов корейски фирми да участват в проекта. Цялата стойност на инсталацията е 157 млн. евро и е предвидено да бъде на площадка на ТЕЦ „София“ в района на Централна гара. През май миналата година Столичният общински съвет одобри теглене на заем от европейска банка за 67 млн. евро за изграждане на инсталацията, която е част от третата фаза на Интегрирания проект за управление на отпадъците в София. В момента заради липсата на инсталация за оползотворяване на RDF общината плаща 5 млн. лв. годишно на циментови заводи в страната за извозването му.


От началото на годината при 20 на сто от общо регистрираните 464 кетъринг фирми са били открити нарушения. При извършените проверки са издадени 79 предписания и са връчени 4 акта за установяване на административни нарушения. Това сочат данни на БАБХ, цитирани от МОНИТОР. Най-често срещаните установени несъответствия са прекъсната хладилна верига, суровини без етикет, храни с изтекъл срок на годност, неправилно съхранение на суровини и готов продукт, липса на проследимост, неспазване на изискванията, касаещи помещенията и оборудването, както и нередовно водене на записи по системите за самоконтрол или липсващи такива.

Износът на български плодове и зеленчуци се срива, показват данните на Министерството на земеделието, храните и горите информира ТРУД. За първите шест месеца на тази година от страната ни са експортирани 22,1 хиляди тона зеленчуци, което е с над 20 на сто по-малко от количествата, изнесени за същия период на миналата година. При плодовете спадът е с 13,3%, като от януари до юни зад граница са реализирани 26,3 хиляди тона български пресни плодове. Тотален превес на вноса над износа на плодове и зеленчуци, показват още данните на земеделското министерство. За първите шест месеца на тази година у нас са внесени над 160 хиляди тона пресни зеленчуци, а са изнесени осем пъти по-малко – 22 хиляди тона. При плодовете разликата е близо 9 пъти.       | Най-голямо намаление има при експорта на бобови зеленчуци. Те са намалели с 4,6 хиляди тона или с над 56% за година. Близо двойно по-малко са и количествата сладка царевица, които сме изнесли – едва 2,2 хиляди тона от януари до юни 2019 г.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нови ремонти бавят движението по АМ “Струма”

През следващата седмица – на 14 и 15 юли, ще бъдат извършени краткотрайни ремонтни работи по пътната настилка на АМ „Струма" в участъка между 58-ми и 78-ми км на територията на област Кюстендил, съобщават от АПИ. На 14 юли от 8 ч. до 19 часа трафикът на превозните средства в посока София ще се осъществява в аварийната лента. Ще бъде ограничено..

публикувано на 11.07.25 в 17:03

Съвместно регионално учение при ПТП проведоха в Радомир

Съвместно регионално учение за ефективна и адекватна реакция при пътнотранспортни произшествия се проведе в Радомир. Разиграна бе симулация на тежка катастрофа с пострадали между два автомобила. Пътният инцидент бе предизвикан от дете с тротинетка, излязло по невнимание на пътното платно. Учението бе организирано от Областната администрация Перник с..

публикувано на 11.07.25 в 14:41

Акция "Дрифт и гонки" в София: 131 фиша за скорост, 15 акта, две коли – без номера

Както вече знаете през изминалото денонощие на територията на София бe проведена спецоперация за контрол на участниците в пътното движение с акцент върху организирането на т.нар. гонки. СДВР с акция срещу шумните автомобили В хода на акцията са проверени 267 автомобила, като за нарушение на скоростните режими са връчени 131 електронни фиша и..

публикувано на 11.07.25 в 12:35
Комисар Мария Ботева зам.-началник на Пътна полиция, ГДНП.

Над 100 нарушители по автомагистралите са засечени от началото на юли

Над 100 нарушители по автомагистралите са засечени от началото на юли, сочат данните на Националния координационен център за безопасно движение по пътищата. Засиленият контрол е насочен основно срещу шофирането в аварийните ленти. Мария Ботева от Пътната полиция отчете сериозен трафик по автомагистралите и гранично-контролно пропускателните..

публикувано на 11.07.25 в 10:21

Временно се променят маршрутите на автобусни линии № 76 и 213 и нощна линия N1

От 15.07.2025 г. до 14.01.2026 г. се променя маршрута на автобусни линии № 76 и 213 и нощна № N1 във връзка с изграждане на улица. Маршрутът се променя както следва: Автобусна линия № 76: -   В посока ж.к. "Младост 4“ автобусите се движат по постоянния маршрут до входа към действащата крайна станция, продължават направо по ул. "Проф...

публикувано на 11.07.25 в 07:25
Парк

Паркът "Врана" ще отвори отново врати след известно време, заяви областният управител на София-град

Паркът "Врана", вече стопанисван от държавата, ще отвори отново врати след известно време. Това заяви за БНР областният управител Стефан Арсов. От днес паркът до някогашния царски дворец в покрайнините на София е недостъпен, след като Столичната община се отказа да го управлява, тъй като не е нейна собственост. Арсов обяви, че държавата ще влезе в..

публикувано на 10.07.25 в 19:13

11-ото издание на Витоша летен фест ще събере над 400 състезатели

11-ото издание на Витоша летен фест ще събере над 400 състезатели тази неделя - 13 юли. Планинските изпитания отново са със старт-финал пред хижа “Момина скала”, където се очаква хиляди да се включат и в останалите активности покрай състезанията, съобщават организаторите. Стартът ще бъде даден от 11.00 ч. на поляната пред хижата. Събитието се..

публикувано на 10.07.25 в 17:40