Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Посланик Закия Ел Мидауи: Френският език не е само език за комуникация, а много повече

В последния ден от седмицата в предаването “Радиоприемница”, посветено на езиковото богатство и предимството да владеем различни европейски езици.Ролята на един председател на групата на посланиците франкофони е да изгради тази общност от дипломатическа гледна точка и да допринесе за ценностите на франкофонията, казва Н.Пр. Закия Ел Мидауи - извънреден и пълномощен посланик на Кралство Мароко в България и председател на групата на посланиците франкофони.

“Френският език не е само език за комуникация, а много повече. Това е езикът на образованието, на културата, на науката. Също така на бизнесът и търговията. Нашата роля е да насърчаваме изграждането на мрежи. Опитваме се да свържем в България в мрежа франкофонската общност, защото е разпръсната и хората не се познават”, казва посланик Ел Мидауи. Н.Пр. Закия Ел Мидауи

Тя разказа, че в Мароко официалният език е арабски, а на второ място е т.нар. език тамазид. Френският език е чуждият език, който е най-разпространен сред мароканците. Той е административен език, който се използва в администрацията. Този език се изучава от децата още от яслата. Дори наскоро е приет закон, според който френският е задължителен за децата, след навършване на тригодишна възраст. Франция пък е исторически най-големият партньор на Мароко. Много от мароканците дори избират да следват висшето си образование във Франция. През Мароко пък много от другите френскоезични африкански държави заминават за Франция.

Отскоро в Мароко има и англоезични университети, марка част от населението говори и испански език, но френският е фаворит в страната. Различните фестивали се провеждат на френски, в музеите информацията също е на френски. Академичният свят също организира различни прояви на френски език и т.н.

Дори в местното наречие даридж има смесица от френски и арабски език. Има книжовен арабски, на който се пише и диалект, на който се говори в различните региони. Наречието даридж, посланик Ел Мидауи нарича “арабски език на взаимовръзките". "Даридж е много по-изразителен и се използва в мароканските песни”. Все повече млади хора обаче създават модерни песни на дариж и дори в интернет се използва все повече.

Езикът на берберите е тамазид. Мароканското население е съставено от араби и тамазид, както и населението, наречено хасени и живее в южните части на Мароко. През септември посолството на Мароко организира културни вечери в Чепеларе, където се представя модно ревю с мароканска тафта. Има и изложба на занаятчийски продукти от дърво, кожа и плат. В София от посолството участват в организацията на различни събития, като фестивалът на филмите от Северна Африка.
Чуйте целия разговор в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Какво можем да направим с коледните подаръци, които не желаем да задържим?

Какво можем да направим с коледните подаръци, които не желаем да задържим? Този въпрос си задаваме често, когато за празниците сме получили нещо, което вече имаме, нещо, от което не се нуждаем или просто не ни харесва. Една от възможностите е да върнем в магазина подаръка, който сме получили. Когато стоката е закупена през електронен магазин,..

публикувано на 07.01.25 в 18:32

В Боянската църква е първият стенопис с лика на Св. Иван Рилски

Боянската църква безспорно е сред историческите светини, с които разполага страната ни и това е оценено още през 70-те години на ХХ век от ЮНЕСКО. Църквата продължава да бъде реставрирана и да се съхранява по изключителен начин, заради изключително ценните стенописи, които притежава. Църквата е построена през 1259 г., свързвана е със севастократор..

публикувано на 07.01.25 в 18:31
Диригентът Иван Стоянов

Как диригентът Иван Стоянов “спаси” артефакт от Микенската цивилизация

Диригентът и преподавател в Националната музикална академия Иван Стоянов е родом от Габрово, но е “присаден” в София. Казва за себе си, че е болезнено свързан с природата и обича да прекарва времето си далеч от града, като дори препоръча на софиянци да опознаят Стара планина, защото според него всички ходят на Витоша или Люлин планина, но Балканът не им..

публикувано на 07.01.25 в 17:41
Проф. Радостина Александрова

Проф. Радостина Александрова: HMPV е с нас отдавна, няма място за паника

Сериозен ръст на случаите на човешки метапневмовирус (HMPV) се наблюдава в Северен Китай. Място за паника няма, каза пред Радио София вирусологът от БАН проф. Радостина Александрова. По думите й, вирусът е познат на човечеството отдавна, но е идентифициран едва през 2001 г. "Той произлиза от един подобен птичи метапневмовирус. Смята се, че..

публикувано на 07.01.25 в 16:49

Какви са икономическите предизвикателства пред страната ни през 2025 година?

За икономическите предизвикателства пред България през 2025 година, представи своята прогноза икономистът Стоян Панчев, председател на Българското либертарианско общество, основател на Експертен клуб за икономика и политика. Какво да очакваме за доходите ни? Каква е прогнозата за икономиката ни през настоящата година и колко близо ще сме..

публикувано на 07.01.25 в 15:55

Кръгово кръстовище ще облекчи трафика в един от най-натоварените райони в Перник

Кръгово кръстовище ще разтоварва трафика в един от най-натоварените райони в Перник. Пътното съоръжение ще бъде изградено при пресичането на улиците "Владайско въстание” и "Димитър Благоев”. Улица "Димитър Благоев" е основна пътна артерия в Перник, свързваща кварталите "Църква” и "Изток” и републиканския път за Кюстендил, а ул. "Владайско въстание”..

публикувано на 07.01.25 в 14:53
Марин Маринов

Художникът Марин Маринов ще постави нова изложба в Цариброд, Сърбия

Марин Маринов е едно от най-новите, заслужаващи внимание, имена на българската художествена сцена.  Той е част от най-младото поколение, работещо през последните няколко години.  Марин Маринов открива нова перспектива към класическата съвременна живопис, сред които са тревожността и фиксациите на съвременния човек, екзистенциалните въпроси и..

публикувано на 07.01.25 в 13:28