Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Калиграфията - да изразиш себе си с красив шрифт

Калиграфия на Елизавета Ангелова
Предаването “Радиоприемница” тази седмица е посветено на темата за изчезващите занаяти. Макар калиграфията да не е точно занаят, а изкуство, добрите калиграфи са майстори, дори да не си го признават. 

Калиграфията не е занаят, а древно изкуство, което отново е актуално заради различните шрифтове. “Хората дори не се сещат винаги, че калиграфията е навсякъде около нас, но дори, ако погледнем бутилката с напитка ще има нещо, което е написано с подобен шрифт, казва калиграфката Елизавета Ангелова, която преди години е направила остър кариерен завой и след математическата гимназия във Варна, се отправя към Художествената академия в София.

Има различни типове калиграфия като произход - европейска, китайска, арабска, и Елизавета е работила с всички тях. “И един живот не стига, за да се научи. За мен калиграфията няма научаване. Това е един безкраен процес. Запозната съм и с източната калиграфия, и със западната. С арабската - за много кратко, но и с нея имах досег. Главната разлика между двете е, че обслужват различни звена. В източния свят калиграфията е неотменна част дори от медитативното и духовното. Там тя е средство за израз на душата. Докато в западния свят се развива в услуга на канцеларията - в изписване на важни документи”, обяснява Елизавета Ангелова.

Тя се чувства по-уверена със западната калиграфия, защото се работи с езици, които са ѝ познати. Източната е изцяло нов свят.
Елизавета си служи с кирилицата и латиницата. Посветила е няколко месеца, за да изучи българския стил от уставното старо българско писмо и на базата на него прави свои интерпретации.

 Западните стилове се разграничават на основата на това, с какъв инструмент се работи - плосък или остър. “Опитала съм се да се запозная със стиловете във всяко направление”, казва тя.

В момента тя се занимава с лого дизайн и с калиграфия с всички нейни приложения в лого дизайна - от декориране на покани за сватби до лични подаръци и др. Това, което я привлича към калиграфията е това, че тя един израз на всеки, който се занимава с нея. "Всеки има индивидуален подход, т.е. всеки може да намери израз на себе си, дори да не го осъзнава в началото, а и написаното остава.

Нещата, които Елизавета прави са достъпни във Фейсбук профила ѝ Written by Ellie.
Чуйте целия разговор в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 18.02.25: САЩ и Русия на една маса в Саудитска Арабия

Коментатори във "Форум" тази седмица са социологът Елена Дариева и историкът Светослав Живков. Заедно с водещия Константин Лавсов, част от темите, които дискутираха, бяха: - САЩ и Русия на една маса в Саудитска Арабия - подобряване на двустранните отношения и договаряне на край на войната в Украйна - Доналд Тръмп и обкръжението му - Има ли бойкот..

публикувано на 18.02.25 в 19:14

Жители на "Кремиковци" на протест заради задръствания на жп прелеза на входа на района

Жители на "Кремиковци“ излязоха на протест заради задръствания на жп прелеза на входа на района. Недоволството на местните е свързано с контрола на бариерата, която често образува "тапа" в рамките на 20 до 40 минути. Христо Недялков е на 47 години. Живее в столичния район "Кремиковци". Казва, че последните 15 години е все по-трудно преминаването през..

публикувано на 18.02.25 в 18:24

За достъпна и качествена храна настояха граждански сдружения и политици

С частична политическа подкрепа, изразена от парламентарно представени партии и ангажимент да продължат усилията в осигуряване на достъпна и качествена храна, премина дискусия по темата, която се проведе по-рано днес. Макар сериозен фокус да бе поставен върху ценообразуването на продуктите, участници в събитието коментираха и нужда от..

публикувано на 18.02.25 в 16:37

София възстановява своя дял от 43% в националната икономика

София възстановява своя 43% дял в националната икономика, сочат последните данни за брутния вътрешен продукт на областно ниво. От тях става ясно, че е налице нормализиране след различните аномалии в енергетиката, селското стопанство и туризма през предходните години. Регионалните неравенства обаче остават големи. Най-голямата регионална икономика..

публикувано на 18.02.25 в 15:43
Реставрацията на текстил е трудна и в много от галериите не се прави

Чудото на реставрацията

Националната галерия отново отваря вратите на лабораторията по консервация и реставрация за ценителите на изкуството. Те ще имат възможността да надникнат "зад кулисите" на музея, да видят как се подготвят за експониране произведения на изкуството. Реставратор ще ги запознае с принципите и етиката на съвременната реставрация, както и с..

публикувано на 18.02.25 в 15:31
Част от стенописа на Венцислав Йосифов-Jermain

Читалища разчитат на финансиране по програми от Столичната община и МК

Успешно приключи проектът "Градска памет: Традиция и Графити", реализиран по Програма "Активни читалища" на Столичната община. Това е поредната инициатива, в която си партнират 2 софийски читалища – НЧ "Иван Вазов – 2014", което е в кв. кв. "Левски В" и НЧ "Васил Левски 1928", което е в "Сухата река". "Това - на фасадата на..

публикувано на 18.02.25 в 15:03

Документалният филм „Скрити белези” - разказ за най-доброто ни участие във Венецианското биенале

Документалният филм „Скрити белези” на режисьора Георги Тошев и оператора Борис Пинтев е сред селектираните филми за участие във фестивала Master of Art. Лентата разказва за най-успешното българско участие на Биеналето на изкуствата във Венеция. Комисарят на българското участие д-р Надежда Джакова е своеобразен гид на режисьора Георги Тошев..

публикувано на 18.02.25 в 13:46