Камери ще следят в реално време движението на отпадъците у нас. Това предвиждат промените в Закона за чистотата на атмосферния въздух, които бяха приети на второ четене в Комисията по околна среда, пише МОНИТОР. Основната идея е да се поставят под видеонаблюдение големите и средни горивни инсталации над 20 MW. Така ще се следи каква суровина се ползва за изгарянето. Въпросът за емисиите, получени от изгаряне, се появи след съмнението, че в някои тецове се гори смет, основно така нареченият RDF (твърд дехидратиран високоенергиен отпадък). Проверките на районните екоинспекции и местните управи регистрираха известни нарушения, но те не бяха съществени. Поставянето на камери пък ще даде възможност да се следи непрекъснато процесът не само на входа на пещите, но и на площадките, където се съхранява суровината за изгаряне.
След пет поредни години на спад, фалитите в България отново започват да нарастват. Ако през 2017 г. броят на обявените в несъстоятелност от съда компании е бил 311, то през 2018 г. те са вече 360, което означава по един фалит на ден, пише СЕГА. Това показва традиционното проучване на компанията за управление на риска Coface за състоянието на несъстоятелността в страните от Централна и Източна Европа. Констатацията е в силно противоречие с изказване на министъра на икономиката Емил Караниколов от преди ден. В интервю за "24 часа" той уверено твърди, че напоследък няма затворило предприятие у нас. С 16% ръст България е втора по увеличение на фалитите сред страните от Централна и Източна Европа (ЦИЕ) за 2018 г. Пред нас е единствено Хърватия с цели 42% ръст, дължащ се основно на краха на гиганта в хранителната индустрия и търговията на дребно Agrokor. Още две държави в ЦИЕ отчитат ръст на несъстоятелността - Полша с 10.2% и Сърбия с 5%. Като основни причини за финансовите затруднения на предприятията в България от Coface посочват високата задлъжнялост в комбинация с увеличените разходи за труд и липсата на работна ръка. "В региона все още се наблюдава сериозно увеличение на заплатите на служителите, което не се отразява от съответния растеж на производителността", коментира Йожен Аническо, ръководител на Coface за България и Румъния. На следващо място причини за проблемите на фирмите са стагнацията на отделни пазари и лошият мениджмънт.
Общите тръби на парното са на път да станат поредната ябълка на раздора между съсобствениците на жилищни сгради с централно парно, пише МОНИТОР. В поправки на документ, регламентиращ топлоснабдяването се дава възможност общото събрание на етажната собственост да определя делът на сградната инсталация. Добре е поне, че е определен лимит от 20 до 40 на сто. В противен случай ползващите парно щяха да станат спонсори на част от отоплението на съседите си. Хората, отдавна откачили радиаторите си, защото просто са откачили от плащане на астрономически сметки на топлофикациите, сигурно ще са крайно недоволни от това твърдение и ще имат право.
Очаквано хората в повечето общини у нас останаха излъгани от програмата за достъпна среда и лична мобилност, по която социалното министерство обещаваше между 10 и 100 хил. лв. за поставяне на рампа и асансьор в жилището на хора в инвалидни колички. За нея има отпуснати от бюджета 1.7 млн. лв., но ведомството на Бисер Петков постави невъзможно кратък срок на нуждаещите се и на практика обрече на провал програмата, съобщава СЕГА. Решението му бе особено скандално, като се има предвид, че то подложи на тормоз и допълнителни разходи хора със затруднена мобилност и ниски доходи, за които и без това обикалянето на институции е ходене по мъките. Едва 55 души в цялата страна са успели да подадат в срок проектни предложения, показва справка, предоставена от министерството на в. "Сега". 208 души са получили от местните социални служби писма за подкрепа, като от тях 188 са за преустройство на жилищната среда. 133 от кандидатите обаче са се спънали в изискванията и не са успели да стигнат до проектно предложение. За лична мобилност са успели да кандидатстват едва седем души.
През 2025 г. Столичната община продължава събирането на опасни отпадъци от домакинствата. Първата дата, на която столичани ще могат да предадат своя отпадък, е 28 януари (вторник), в район "Сердика". Това може да стане на две места: - от 10.00 до 12.00 ч. на бул. "Княгиня Мария-Луиза", при районната администрация "Сердика" - от..
Аварийните екипи издирват двама души под разрушената къща в Банкя. "Към настоящия момент нямаме информация за жертви, но вследствие на обезопасителната операция не изключвам да намерим такива". Това каза на брифинг в Банкя директорът на СДВР главен комисар Любомир Николов. Той допълни, че полицейските екипи са взели обезопасителни..
Гръмнал е газов котел в Банкя. Сигнал за инцидента е подаден в 11:28 часа в петък. По първоначална информация, става дума за взривил се котел, който е част от газопровод и се намира на територията на Банкя. Намясто са били изпратени три противопожарни автомобила с 15 пожарникари. От пожарната уточниха, че към момента няма данни за пострадали или за..
Клиниката по урология на Военномедицинска академия (ВМА), ръководена от проф. Илия Салтиров, вече е оборудвана с най-висок клас апаратура, която значително ще повиши качеството на диагностика и лечение на пациентите. ВМА винаги е инвестирала в най-доброто оборудване, а микро-ултразвуковата система ExactVu™ е първата и единствена по рода си в..
Верижна катастрофа между няколко автомобила e станала тази сутрин на кръстовището на бул. "Александър Малинов" и Бизнес парка в София, съобщават очевидци в групата "Катастрофи в София". Няма пострадали, но има материални щети на 4 автомобила. Движението по булеварда е затруднено.
Работник е пострадал при инцидент в столичния Завод за отпадъци. При ремонтни дейности в предприятието на 22.01 служителят е затиснат от части на машина, предаде БТВ. Приет е в Окръжната болница "Св. Анна" в София с множество фрактури. От завода съобщиха, че досега предварителната проверка е установила, че причината е човешка грешка...
В София заболеваемостта от грип и остри респираторни заболявания е сред най-ниските в страната - 82-ма на 10 хиляди души население са болни, показват данните на Националния център по заразни и паразитни болести за седмицата от 13 до 19 януари. От Районната здравна инспекция потвърдиха за БНР, че не са достигнати предепидемични стойности.