Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

УМБАЛ "Александровска" с дискусия за диагностиката и лечението на рака на гърдата

В болницата се извършват и безплатни профилактични прегледи

В рамките на Световния месец за борба с рака на гърдата Александровска болница провежда информационна кампания и скрининг за профилактика на заболяването. Специалисти от двете хирургични клиники на лечебното заведение извършват безплатни мамологични прегледи, след предварително записване на 02/ 9230 590 и 02/ 9230 378 от 9.00 до 13.00 ч.

В петък предстои и дискусия на лекари и пациенти, отворена за всички желаещи да се запознаят с начините на диагностика и лечение. По време на срещата под надслов „Очаквания и реалност в лечението на пациентите с онкологични заболявания“ водещи специалисти ще представят различните методи за диагностика, алгоритъм на лечение, определянето на стадия и оперативни техники, при които гърдата може да се запази, обясни пред Радио София един от участниците - доц. д-р Свилен Маслянков, специалист по обща и онкологияна хирургия от Клиниката по хирургия на Александровска болница:

Доц. д-р Свилен Маслянков"Всички заинтересовани ще получат информация за начините за скриниране и "хващане" в по-ранен стадий на заболяването, за да подобрим прогнозата му и възможните варианти за лечение... Трябва да се знае, че то почти винаги е комплексно и това във всеки един индивидуален случай може да доведе до най-добрия резултат - най-добра преживяемост, пълно излекуване и много добър козметичен ефект".

Дискусията ще се проведе в аудитория „Проф. Янко Добрев“ на Втора хирургия от 10.00 часа. Входът е свободен. Медицинският физик доц. Десислава Лефтерова ще изнесе лекция на тема „Доза на пациента и качество на образа при различните методи на диагностика и скрининг на рака на гърдата“. За алгоритъма на диагностика и стадиране на пациентите ще чуят повече от д-р Мариела Василева. Д-р Ася Консулова от онкологичния център в Бургас ще има презентация на тема „Как да изберем правилния подход в лечението на рака на гърдата“, а съвременните оперативни техники в лечението ще представи доц. Свилен Маслянков:

"Това е моето амплоа - смятам да представя възможностите за лечение, с които да запазим анатомичния контур. Дори да се вземе решение за премахване на гърдата, има възможност това да се направи органопластично и по време на операцията (за отстраняване на тумора) да се сложи протеза, като по този начин запазваме обема, контура на тялото и създаваме възможността за анатомична симетрия, т.е. за добър козметичен резултат". 

Още за хирургичното лечение, за възможностите за запазване и реконструиране на гърдата при операция и значението на комплексната оценка на хода на терапията - очаквайте в разговор с доц. Маслянков в предаването "Часът на здравето" в неделя след 8.00 ч.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимки: insait.ai

INSAIT праща специализанти в легендарна лаборатория на Масачузетския технологичен институт

Институтът по компютърни науки, изкуствен интелект и технологии (INSAIT) към Софийския университет стартира съвместна програма с Лабораторията по компютърни науки и изкуствен интелект (CSAIL) към Масачузетския технологичен институт (MIT CSAIL). Началото беше поставено на официална церемония в София Тех Парк. MIT е №1 в света по..

публикувано на 03.07.25 в 15:50
Д-р Ивайло Лазов е сериозно разтревожен

Графикът на пернишкото АГ-отделение е до 8 юли, без кадри ще бъде затворено

АГ-отделението в пернишката МБАЛ "Рахила Ангелова" е пред затваряне заради липса на достатъчно кадри. Командированите от София акушерки този месец са в отпуск и не се знае дали ще се върнат. Директорът на болницата е подал оставка, но проблемът не може да реши който и да застане на този пост, коментира пред БНР-Радио София  д-р Ивайло..

публикувано на 03.07.25 в 15:18
Христо Велев

Cairos AI - българската иновация, която превръща текстови команди в готови за използване 3D анимации

Cairos AI – българският инструмент, който превръща текстови команди в готови за използване 3D анимации чрез интегриращ разговорен AI, богат motion library и AI-синтез представи в ефирана Радио София Христо Велев , основател на компанията за визуални ефекти Bоttleship. Cairos.ai е уеб базирана платформа за автоматично анимиране на 3D аватари, като..

публикувано на 03.07.25 в 13:18
Ясен Атанасов, Димитър Кенаров, Иван Димитров

Посланията на поезията и музиката за глобалните човешки проблеми

Поети, хора на словото - Ясен Атанасов, Димитър Кенаров, Иван Димитров, гостуваха в предаването “Радиокафе“ в разговор за поезията между кориците на антологията “София Поетики“, събирана в последните 20 години, откакто съществува и едноименния фестивал и ролята на изкуството като платформа за споделяне на социални и политически..

публикувано на 03.07.25 в 13:12
Проф. Амелия Личева с новата си стихосбирка

В "Крепости срещу страха" проф. Амелия Личева изследва формите на страха

Какви са различните форми на страха? - проф. Амелия Личева изследва темата чрез поезия в новата си книгата "Крепости срещу страха". Книгата "Крепости срещу страха" е тематична, концептуална, опитва се да изследва различните форми на страх: личния, екзистенциалния, а също и страховете, породени от времето, в което живеем. Страхове, свързани с..

публикувано на 03.07.25 в 10:19

НВИМ с изложба “Глад 2.0“ по повод 109-ата годишнина на Музея

Тази вечер, от 16.00 часа в Националния военноисторически музей ще бъде открита изложбата “Глад 2.0“ по повод 109-ата годишнина на Музея и се осъществява в партньорство с Художествена галерия - Казанлък. Изложбата интерпретира фундаменталната тема за глада в пет различни аспекта – физически глад, глад за самосъхранение, глад за сигурност, глад за истина и..

публикувано на 03.07.25 в 09:10

От Sofia Urban Art преобразяват столичен подлез с графити

Над 30 български и международни артисти преобразяват над 1000 кв. м от подлеза между бул. “Гоце Делчев“ и бул. “П. Ю. Тодоров“ в София. Работата им е в рамките на Фестивала за улично изкуство Sofia Urban Art – част от Културния календар на Столична община. Събитието се организира от Sofia Graffiti Tour, съобщават от "Московска" 33. Тазгодишното..

публикувано на 03.07.25 в 07:35