Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Формулата на успешния бизнес

Как коучингът помага в постигането на цели



В петъчното издание на”Радиоприемница” приключваме темата с модерните професии, представяйки коучинга (от coaching - англ. ез. Това е индивидуален процес на обучение или развитие, докато се постигне конкретна цел или професионален резултат - бел. ред.).
Все по-често като говорим за новите професии засягаме темата за развитието на меките умения, бизнес общуването. От друга страна, за да са на върха на вълната, висшите мениджъри използват услугите на коучове (от англ. ез coach - треньор).

Почти няма успешен изпълнителен директор в света, който да не използва коучинг услуги. В България коучингът бързо набира скорост.
“В съвременния свят хората имаме тенденция да живеем прекалено бързо и се налага да бъдем много реактивни, спрямо очакванията, които другите имат към нас и така човек няма време, в което да чува себе си. Коучът създава такова време, в което хората да могат да чуят важните за тях неща и да предприемат стъпки в тази посока”, обяснява Емилия Илиева, известна в страната като лицето на ненасилствената комуникация.

Прекалено бързият ритъм на живот, в който живеем, прави все по-трудно да чуем това, което е наистина ценно и важно за нас и нашите действия понякога са по-хаотични. Според Емилия Илиева, общуването много често се свежда само до това да реагираме на това, което другият казва, и не се опитваме да вникнем по-дълбоко.
Тя обясни, че има различни видове коучинг - такъв, който се занимава с житейски теми, има коучинг, който помага на един мениджър да бъде по-добър ръководител, и такъв, който се занимава с хората, които са на високи управленски нива.

В България има Международна асоциация по коучинг, т.е. има хора, които се занимават специално с коучинг, а при Емилия Илиева коучингъл е паралелна на основната ѝ професия, която е свързана с групи от хора. На тези срещи се дискутират теми, свързани с качеството на връзките в живота ни като източник на удовлетворение, щастие, на усещане за близост, за единство.

В бизнес средите темите, с които се сблъсква в работата си Емилия Илиева, са свързани с това как да се създаде истински сплотен екип, ангажиран с постигането на целите. Другата голяма тема е ангажираността на служителите, "по какъв начин да се въведе култура в определена компания, където всеки да се чувства свързан с мисията на тази компания и да участва в нейното изграждане като ценност, която служителите ѝ да приемат, но не като нещо чуждо".

Емилия Илиева съветва при спор да не забравяме, че убедеността, с която ние защитаваме нашата теза е валидна и за другия участник в спора. Затова трябва да се помисли какво има предвид опонента, ни когато излага тезите си и какъв е източника на ожесточеността, с която брани правотата си.

Опитвайки се да се разбере другия, без етикети, можем да се опитаме да видим дали нашата гледна точка не може да се промени, а заради нашата склонност да го разберем, дали и другият опонент не е готов да промени своята теза.

Добрият коуч не е човек, който дава отговори или дава съвети, а е човек, който задава въпроси, които помагат на клиента да се свърже със своите отговори и нещата, които са наистина важни за него.
Чуйте целия разговор в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снежина Богданова и Радосвет Кукудов

Ученически перкусионен ансамбъл "Ритъм“ с концерт в Първо студио на БНР

За талантливите деца, които свирят на ударни инструменти, разказаха техните преподаватели Радосвет Кукудов и Снежина Богданова в предаването “Радиокафе“. Перкусионен ансамбъл “Ритъм“ е създаден от Радосвет и Снежина, от деца, възпитаници на Музикално училище “Любомир Пипков“ в София. Те са участвали в множество продукции на..

публикувано на 28.05.25 в 16:25

Лекарства в интернет: Медикаментите с рецепта могат да се продават единствено в аптеките!

Само с няколко клика в интернет можем да се сдобием с лекарства от различни сайтове или страници в социалните мрежи за продажба на вносни лекарства, най-често от Турция. Описанието приканва клиентите с фрази като "По-ефективни и евтини лекарствени продукти“ или пък "По-достъпни цени на широка гама от лекарствени продукти“. Споменава се, че не..

публикувано на 28.05.25 в 16:25
Канина Крисалис (вдясно) с една от първите читателки

Канина Крисалис дебютира с романа си "Нектар"

Канина Крисалис е завършила Американския университет и интензивна програма по творческо писане в Университета в Бостън. Точно това я кара да напише дебютния си роман "Нектар" на английски. "Като започнах да пиша, аз въобще не мислех за момента с публикуването. И тъй като съм учила в Щатите творческо писане, просто така ми идва писането", разказва..

публикувано на 28.05.25 в 15:26

Проектът "Джаз за деца" ще отбележи 15 години от създаването си

15 години отбелязва проектът "Джаз за деца" , разказа  джазменът Венци Благоев, който е част от Бигбенда на Българското национално радио. "За нас е много важно да създаваме сцени, а защо не и нова джазова столица - коментира музикантът. -  През тези 15 години показваме на деца и родители, че джазът не е нещо много сложно, поне в..

публикувано на 28.05.25 в 14:20

Евгени Серафимов и Бистра Писанчева съчетават несъвместимо и контрастно в своя изложба

В предаването "Радиокафе" представяме пореден проект на Евгени Серафимов, този път съвместно с Бистра Писанчева, озаглавен "Биволи и дантели" , който ще бъде представен на фестивала на дантелата. Евгени Серафимов е познат на широката публика с трансформациите, които прави в градската среда на Кюстендил, със своята школа "Новите майстори",..

публикувано на 28.05.25 в 13:08
Язовир “Студена“

Започна контролирано изпускане на язовир "Студена"

Започна контролирано изпускане на язовир "Студена". След обилните дъждове, които през последните дни рязко повишиха нивото на водоема, от днес в река Струма се изпускат по 3000 л/сек. Днес обемът на водоема надхвърли 24 000 000 куб. м. при капацитет от 25 200 000 куб. м. Очакват се значителни притоци и през следващите дни, което налага да се осигури..

публикувано на 28.05.25 в 12:18