За втори път у нас ще се проведе Седмицата на достъпа до добрата храна. Тя започва от днес и е по инициативата на Фондацията "Българска месна традиция".
„Добрата храна е превенция за здравето – подчерта инж. Живка Георгиева – председател на фондацията инициатор. – Затова и организираме прояви за формиране културата на хранене у българина и най-вече при децата. Вече се убедихме, че има интерес към хранителната грамотност и това ни дава надежда и кураж. От дебатите в училище знаем, че разговори на такива теми се водят и вкъщи.“
По време на Националната седмица на достъпа до добра храна‘2019 ще има:
• общински форуми за насърчаване на общинските продоволствени политики;
• ученици от VIII до XII клас ще дебатират върху предизвикателствата, представени в документалния филм „Ние храним света“.
• открити кухни – посещения на деца и ученици в местни кухни и срещи с водещи местни кулинари;
• посещения на деца и ученици при производители на традиционни, фермерски и занаятчийски храни и срещи със собственици, технолози и майстори;
• училищни мостове – срещи между ученици от професионалните гимназии с деца от детските градини и ученици от основните училища на тема „Вдъхновението да учиш за храната“;
• градски тур за отговорно потребление…
„Символът на Седмицата на достъпа до добра храна е зеленият картон - обясни в ефира на Радио София инж. Николай Генов – председател на кооперация Хранкооп. - Чрез него всеки може да засвидетелства съпричастието си към инициативата, и то не само тази седмица.“
Той препоръча хората да знаят какво ядат, да посещават фермерски пазари и да общуват с производителите.
За по-активно включване в инициативата съществуват няколко възможности и стъпки.
За тях може да чуете в разговора на Боян Бочев и Гергана Пейкова с инж. Живка Георгиева и инж. Николай Генов.
Предвидени са и награди в различни категории.Седмицата на достъпа до добра храна продължава до 24 октомври. Номинациите за награди се приемат до 23 октомври.
От днес до 24 октомври ще се състои седмицата на "Достъп до добрата храна 2019". Инициативите тази година се провеждат под патронажа на Десислава Танева, министър на земеделието, храните и горите и с подкрепата на УНИЦЕФ България. "Особено важно е..
Невена Николова и Данаил Конов са имена от екипа на радио София - той идва от Враца в София в 2015, тя идва от радио Шумен. Още за техния път към и в радиото - в звуковия файл: Може ли по обява да намериш призвание и има ли значение какво казват..
Гостува ни актрисата Маргарита Костова. Надежда Герова разговаря с нея относно призванието актьор и всичко, което заобикаля един човек на изкуството. За работата на актрисата в куклени и драматични постановки и как предава занията си на деца и младежи..
Какви са предизвикателствата пред младите хора в България? Каква е ролята на активните граждани за преодоляване на разделението в обществото? По темата ни гостува Мирослав Цеков, председател на Форум гражданско участие: "Отвореното ни писмо до НС бе..
Албена Димитрова от Американския Университет в Благоевград представя състезанието по социално предприемачество "Станция Иновация": "Аз съм втори семестър в първи курс, следвам два бакалавъра. Клубът ни за по-добро общество организира благотворителни..
В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората? Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен..
Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас? Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ)..
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се,..