Десислав Данов е специалист по защита на потребителите на финансови услуги от сдружението Fintechguardian. В предаването "Радиоприемница" той обясни, че обстановката в тази област е доста сложна, тъй като от едната страна на барикадата е разпръснатата група на гражданското общество, което трудно се консолидира върху една идея, трудно намира ресурси да я реализира, а от другата страна е добре организираният финансов сектор, който има сметка да прокарва законови промени, които са в негова полза. По този начин потребителят обикновено се оказва в неизгодна позиция поради комбинация от редица фактори.
Рисково поведение от потребителска гледна точка във финансово отношение може да бъде такова, което е несъобразено с личните възможности или да е мотивирано до голяма степен от някакви зависимости. Технологиите са своеобразен мултипликатор на ефект - когато се използват за нещо добро те мултиплицират положителния ефект и обратно.
Дигиталните технологии позволяват да се премине на едно ново ниво, което по някакъв начин става всеобхватно. В тази група попадат и финансовите услуги. Сегашното ниво на дигитализация и това, което ни очаква в бъдеще, излагат на риск обикновения ползвател на този вид услуги да стане жертва на много по-сложни манипулации от това, което е било до момента, предупреди Данов.
Заплахите пред потребителите днес са "неописани в нито една карта територии", които е много трудно да се навигират. Затова всяко потребителско решение, индуцирано от технологии, трябва да бъде много добре обмислено, защото в противен случай то може да се окаже напълно емоционално обвързано и да не е свързано със здравия разум.
Десислав Данов обърна внимание на проблема, че голяма част от дигитализираните услуги всъщност са средство за маркетинг. Когато потребителят веднъж е изплозвал дадена услуга, той попада в т. нар. "заден двор", който може да бъде "бизнес процеси от 19-и и 20 век". С други думи дори да бъде използвано например дигитално банкиране, когато възникне проблем потребителят трябва да намери правилния служител в банката и да започне да се разправя с него. Тази "сива зона" между "дигиталната врата" и "средновековния заден двор" е много проблематична.
Съветът, който специалистът даде в заключение към всички слушатели на Радио София, бе съвсем прост, рационален и категоричен: "Един час преди лягане не пипайте никакви екрани, за да можете да спите спокойно и да не взимате глупави решения!"
Лаго фест в града, джаз-фестивал в Боровец - не всеки град има подобни допълващи се две музикални събития. По този повод започваме с Георги Николов-Гопето : "Партнираме си със "Стейт ъф Грийн" в подобни интерактивни изложби с виар очила. С тази обикаляме България и показваме градове за хората. Затова ни е важно да я покажем и тук, на Лаго фест в..
Медресе сокаги се прекръства след влизането на московците по тази улица. После е Регентска, после пак - Московска. Започва от пл.Желю Желев, където е бил първият чугунен фонтан. Там е била и часовниковата кула от 17 в. Към 1880-1881 е разрушена. Повече за градската легенда за нея и за оформлението на улицата, както и за прилежащата ѝ малка ул.Малко..
Роден е в 1902 в Габрово, баща му е учител и автор на едни от първите учебници по география в България. Даниела Георгиева е съпруга на неговия правнук и я слушаме в звуковия файл със спомените ѝ за д-р Рачев. Нейни са и предоставените снимки и документи . Д-р Рачев е ревностен радетел за създаването на белодробни диспансери в България. Другата му голяма..
Животът на композитора маестро Георги Атанасов е по-заплетен, драматичен и вълнуващ от всяко оперно либрето. Баща му зарязва децата си, когато бъдещият музикант е на три. Успява да го издири след десетилетия, но таткото предава Богу дух ден преди срещата им. Майката чисти по хорските къщи, за да изхрани челядта си и си отива от живота след десет..
Най-новият проект на Спартак Севов е пълнометражния филм „ Министерството на мечтите “ – абсурдна комедия за любимите неща на всички: бюрокрацията и сбърканите днешни системи. С него е и актьорът Мартин Тасков, а проектът е англоезичен: "Министерство на кошмарите изглеждаше зле като заглавие. Осмиваме бюрокрацията." (Спартак) "Имам честта да..
Георги Георгиев, зам.-председател на "Асоциация за инсулт и афазия“ ни представя първото споделено парково пространство за арт терапия в България, открито по тяхна инициатива на 14 юли в столичния район Банкя. Името, което носи, е "Сътворение" и на място може да се открие зона за арт терапия и зона за лечебно градинарство, както и място с..
Боян Бочев от Лаго Фест в Самоков ни представя събитието с ударение на последната буква: "Тембърът на гласа ми подсказва, че настроението е чудесно. Страхотни музиканти на сцената, познаваме някои от тях в "Мюзиколоджи лайв". (подробности, както и за произхода на името - в звуковия файл) Има от бебета до над 70-годишни, хората си чакат фестивала в..