Първите ни гости на инициаторите и създателите на първата документална филмова поредица за здравето и децата – Наталия Кирилова и Весела Славчева.
Идеята и целта на проекта им е да се представя пресечната точка от грижите на специалисти и родители във всеки етап от отглеждането на детето. Одобрение е получено и от Българската педиатрична асоциация.
Първият епизод от поредицата вече беше представен в средата на този месец (на 7 ноември ще има още една прожекция в София). Тази събота (26 октомври) филмът ще бъде част от програмата на Академия за родители във Варна, а по-късно – в Плевен, Русе и други градове.
След различни пътища и дейности двете дами през миналата година срещат режисьора на поредицата Петър Вълчев. Решават да предприемат ново начинание и ето - след направеното идва радостта и удовлетворението от погледите на зрителите - майки и бащи.
В първия филм, посветен на новороденото надникваме зад тези неща, които остават мистерия за родителите – първите часове след раждането, какви изследвания се правят и защо, кое е най-важното, което трябва да се знае за здравето на бебенцето. Консултанти са различни специалисти – неонатолози, педиатри, психолози. Предадени са и емоциите на родители, допуснали камерата в семейството - разказват Наталия и Весела.
Намираме партньори и съмишленици като се опитваме да ги ентусиазираме, както сме ние, да видят ползата и за тях от едно такова предизвикателство.
Вторият епизод, посветен на имунитета, вече е в процес на създаване.
Такава филмова поредица досега не е правена в България, допълват дамите от "Здраво дете". А ползата е за всички - и за участниците в създаването на филма, и (може би най-много) за родителите.
Чуйте повече по темата в разговора на Катя Василева с Наталия Кирилова и Весела Славчева.
На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на професионалното радио в България: Историята на българското радио обаче се заражда и оформя още..
Разговорът е с Анатолия Тодорова - уредник в Историческия музей “Свищов” и член на УС на Международна фондация “Алеко Константинов”: "Няма друг българския писател, останал с малкото си име, като наш съвременник и приятел. По неговото време Свищов е градът на първите неща. Гражданите в ежедневието си се радват на балове, приеми. Парите са се влагали..
Легендарният поборник, войводата Филип Тотю е имал богат и вълнуващ любовен живот, въпреки строгите правила за хайдутина - да не прескача дувари и да не ходи по жени, нито своя, нито чужда. Точно тях Филип Тотю не спазвал. Той имал три съпруги, съдили са го за двуженство, с последната си жена се събира, когато той е на 65, а тя - на 29...
Националната галерия „Квадрат 500“ представя 21 графични листа на Пикасо, тематично свързани с негови и на други автори литературни текстове, с лични преживявания и прозрения. Подробностите - от Калин Николов, уредник на фонд „Чуждестранна графика“:
Нели Симеонова, изпълнителен директор на компания „Антарта“ за възобновяването на производството на оригиналната българска космическа храна. Техният партньор, Институтът по криобиология и хранителни технологии трети в света е произвеждал космическа храна, а екипът на "Антарта" предлага висококачествени продукти за кратки и дълги пътувания в Космоса,..
С Йордан Радичков, внук на Йордан Радичков говорим за инициативата "Януари - месец на Радичков" която тази година е в Антарктика! Още в края на тази година всички издания на българския писател ще бъдат изпратени в библиотеката на нашата експедиция там: Благодарение на българската мисия в Антарктика и проф. Христо Пимпирев, новите издания с истории..
В края на седмицата анализатори във "Форум" продължават да коментират последните стъпки на български политици в търсене на изход от кризата. Освен продължаващите преговори за редовно правителство, те се спряха на новината за официално полученото от Кирил Петков обвинение на прокуратурата за арестите на Борисов, Горанов и Арнаудова, можем ли..