Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Stelarc: Човешкото тяло днес е химера от метал, плът и код

То е със сложна конструкция, но е крехко и уязвимо, допълва артистът

| обновено на 24.10.19 в 18:44
Stelarc признава, че за малко щял да изгуби ръката си с имплантираното ухо
Снимка: Нина Селарс
Stelarc е австралийски съвременен артист, трансхуманист с кипърски корени. Той е от тези творци, които не могат да оставят човек безразличен. Много хора гледат на пърформансите и инсталациите му с отвращение, други го смятат за гений, във всеки случай работите му са изключително провокативни. Посветил е артистичните си изследвания на това - да минава отвъд ограниченията на човешкото тяло и изследва телесната материя, съчетавайки медицина, биотехнологии, роботизирани устройства и протези. Експериментира също така с алтернативни анатомични архитектури и екзоскелети. Обикновено използва своето собствено тяло като база за експерименталните си инсталации, като среда и медия за пърформансите си.

Така например с един от по-известните му проекти е Ear on Arm , имплантира ухо в лявата си ръка, което с микрофон и блутут предава в интернет това, което в действителност той чува, така че всеки по света може реално да слуша през неговото трето ухо.

В други пърформанси повдига голото си тяло чрез куки, закачени директно в кожата му и го пуска да се рее над улиците на Ню Йорк, превръщайки по този начин кожата като алтернативен скелет един вид, носещ цялата тежест на тялото.

Снимка: Игор СкафарСъздава 6-крак екзоскелет, който се движи по изцяло нови начини, превръщайки го в нещо като роботизиран човеко-паяк или поглъща малко роботче, използвайки тялото си като гостоприемник и по този начин всъщност като среда за инсталацията си.

През 2005 заедно с артиста Нина Селарс прави общ пърформанс, чрез който с подобна на блендер инсталация смесва близо 5 литра  биоматериал, извлечен чрез липосукция, създавайки по този начин нещо като "био-боза" с генетичен материал от двамата.

Stelarc е носител на множество награди за алтернативни експериментални изкуства, включително престижната Ars Electronica. Почетен професор и доктор в редица университети, като дори НАСА проявяват интерес към някои от проектите му.

По думите му тялото на човека е сложна еволюционна архитектура с деликатна химия с определен генетичен и физиологичен репертоар. То не е несъвършено, а по-скоро неадекватно в интеракцията си със света. Технологиите могат да помагат за по-добро справяне със съвременните предизвикателства.

Чуйте разговора на Антония Каменичка с него за ограниченията на тялото, границите пред един артист и непрекъснатите опити да подобряваме човешкото тяло, създавайки биомашини.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Концертна зала за справедлив преход

В чешкия град Острава в момента се строи нов комплекс с концертна зала с 1300 места, зала за театрални представления, камерна зала, образователен център, зала за конференции и звукозаписно студио. Идеята е тя да помогне за трансформацията на региона, който е един от 96-те в Европейския съюз, получаващи финансиране в рамките на Фонда за справедлив..

публикувано на 03.11.24 в 16:27
Ева Перчемлиева

Българската Summertime

Ева Перчемлиева - Тъканова, позната и от "Цинга Манга Фънк", и като преподавател по оперно пеене, записва поредица песни от български композитори: "Винаги съм имала интерес към авангарда. Иван Спасов е не просто композитор и диригент, той е един от тях, с особен поглед над света. Много съжалявам, че не съм го познавала лично.  На 7 ноември ще..

публикувано на 03.11.24 в 12:01

Зодиакът - благодат за композитора

Христо Йоцов за "Зодиак" - албум, който тази вечер, 3 ноември ще бъде представен на живо в София лайв клуб: "Генезисът на проекта се крие в документалиста Марио Кръстев. По време на КОВИД той е прочел всички книги на Харуки Мураками и му е благодарен, че го е върнал във времето. В края на миналата година ми се обади и ми каза, че иска да правя музика,..

публикувано на 03.11.24 в 11:25
Владимир Пасев и Добромир Добрев

Интерактори за живот

Владимир Пасев, президент на Интеракт-клуб към Немската гимназия и Добромир Добринов - ротарианец за благотворителна проява , организирана от учениците:  "Организацията е на 3 етажа - до 18 г., интеракт, до 35 г. - ротаракт и след 35 г. - ротарианци. Най-голямата ни кауза е полиомиелитът - почти сме го убили, само в две страни по света има останало."..

публикувано на 03.11.24 в 10:22
Александър Шаламанов

Историята оживява - Добрият човек Александър Шаламанов

Днес ще се върнем назад във времето на златните години на българския спорт. Периодът на 60-те, 70-те, 80-те години, когато родните спортисти впечатляват не само сънародниците си, но широкия свят. Върховите им постижения обаче не променят човешките качества на голяма част от тях. Българските спортисти от онези години съчетават изключителен талант с..

публикувано на 02.11.24 в 16:00
С Александър Шпатов

Софийски разкази - Александър Шпатов

Александър Шпатов,  председател на Сдружение за градски читални, водач на литературни разходки, изследовател на софийското минало, верен фен на футболен клуб “Левски” и писател, автор на книгата “На живо от София”: "Останали са хората, въпреки, че се променяме вътрешно. София е един европейски град и стои по-добре на световната карта. Усещането, че..

публикувано на 02.11.24 в 15:00
Мими Иванова и Развигор Попов

Адресите на любовта – Мими Иванова и Развигор Попов

Музикантите са заедно повече от 50 години Любовта на Мими Иванова и Развигор Попов далеч не е фойерверк от пръв поглед. Те дълго работят заедно и се уважават като професионалисти преди да се погледнат с други очи. За да се съберат и двамата минават през тежки разводи – Мими с поляка Юрек Рибински, а Развигор с пианистката Теодора. Женитбата им..

публикувано на 02.11.24 в 14:00