Посвещаваме днешното предаване на музикални жанрове, които критиците определят като синт поп или техно поп. Те се създават още през 70-те години, но бележат истински бум през 80-те. В основата е синтезаторът. През 70-те години той навлиза в прогресив, арт рока и диското. Групи като Kraftwerk се считат за пионери в синт поп ерата. Синтезаторите постепенно заместват големите оркестри и дават възможност за използването на широка палитра от звуци. Започват да се използват и бийтове, програмирани на компютър. Технологията MIDI (Musical indstrument digital interface) започва да навлиза в музиката. Това е технически стандарт, който създава комуникацията, дигиталния интерфейс и електронните връзки между набора електронно записани музикални инструменти, компютри и аудио устройства, по които те могат да звучат, да бъдат записвани и редактирани.
През 1971 г. излиза британският филм “Портокал с часовников механизъм”, чийто саундтрак включва електронна музика, композирана от Уенди Карлос. Лентата оказва сериозно влияние върху музиката и културата на 70-те години. Ерата на синт попа е свързана и пряко с т. нар. Второ британско нашествие. То се състои през 80-те години, когато британски групи като Depeche Mode, Eurythmics, Duran Duran, Pet Shop Boys, Spandau Ballet завладяват Америка.
Първото британско нашествие е още през 60-те години, когато групи като Beatles и Rolling Stones оглавяват американските класации. Синт поп или електро поп се създава не само във Великобритания, но и в други европейски страни, като например Германия (Alphaville, Sandra, Modern Talking, CC Catch), Швейцария (Yellow) и Норвегия (A-Ha). В Америка жанрът също е популярен през 80-те години (Дона Съмър).
За един от пионерите в развитието на синтезатора се счита френският музикант Жан Мишел Жар. Инструментът се използва също така и в музиката на Vangelis (гръцки музикант, който твори във Франция) и италианецът Джорджио Мородер, който продуцира хитове на Фреди Меркюри, Дона Съмър и други.
Синт поп музиката доминира класациите през 80-те и за нейни най-ярки представители се считат артисти като OMD (Orchestral Мanoeuvreis the Dark), Spandau ballet, Human League, Ultravox, Soft Cell, Tears for Fears, Bananarama, Хауърд Джоунс, Pet Shop Boys, Erasure, The Communards и други.
Жанрът има своите последователи и през XXI век. От нея са повлияни артисти като Лейди Гага, Kesha, Кейти Пери, Джеси Джей, Бионсе, Кристина Агилера и Тейлър Суифт. Стилът обаче е критикуван поради това, че е повърхностна музика без послания, в която липсват емоции и виртуозност. Някога има съмнения, че синтезаторите и компютрите са композиторите. Разчита се повече на техниката, отколкото на музикалните умения. Програмират се бийтове, използват се дръм машини, които в повечето случаи звучат еднакво. Текстовете като цяло са по-оптимистични, но лековати. Въпреки това използването на синтезатора помага на артистите да се изявяват в по-малки формации, обикновено като дуо, в което участват вокалист и музикант, който свили на синтезатор. Примери за това са Eurythmics (британско дуо, в което участват Ани Ленъкс, вокал, и Дейв Стюарт, синтезатор).
В днешното издание ще слушаме някои от най-влиятелните и успешни синт поп групи на 80-те, подредени по азбучен ред. В плейлистата ще звучат хитове на: Alphaville, The Cure, David Bowie, Depeche Mode, Duran Duran, Erasure, Eurythmics, Frankie Goes to Hollywood и Human League. Да се пренесем в синт поп ерата на 80-те.
Започваме в 20 ч.Кони Френсис - една от най-големите поп звезди на 50-те и 60-те години, е починала на 87-годишна възраст, пише Ню Йорк Таймс, цитирани от БГНЕС. Новината беше потвърдена от дългогодишния ѝ приятел и президент на "Concetta Records" Рон Робъртс, в публикация във Facebook, която бе споделена и от официалната страница на Франсис. „С дълбока тъга и..
Държавната опера в Стара Загора навършва 100 години с премиера на спектакъла "Цар Калоян" на сцената на Античния форум "Августа Траяна" – на 17 и 18 юли. Операта от Панчо Владигеров с либрето от Николай Лилиев по театралната пиеса на Фани Попова Мутафова "Балдуиновата кула" е символична за Старозагорската опера, която през 1975 година отбелязва своята..
Софийската филхармония предлага през лятото богата програма с изявени представители на класическата музика. Филхармонията ще бъде музикален домакин на фестивала Pravets Art Nights . Правец ще се превърне в сцена на изкуството под открито небе. Между 18 и 20 юли на езерото и на централния площад на града, ще се състои юбилейното 20-ото издание на..
Средновековните църкви "Светите Архангели Михаил и Гавраил" и "Свети Георги" в архитектурния резерват Арбанаси за 15-а година стават сцена на фестивала за камерна музика Arbanassi Summer Music. Той се открива тази вечер и ще продължи до 16 юли. Програмата на международния фестивал за камерна музика в арбанашките църкви умело съчетава..
На 1 юли от 20.00 ч. на площада пред НДК ще се състои концерт на легендарния Оркестър на Дюк Елингтън, който се организира от Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров" в партньорство със Столичната община, а входът е свободен. Създаден от един от гениите в историята на джаза – Дюк Елингтън, оркестърът и до днес пази духа на неговата..
С тържествени фанфари и с премиерата на операта “Танхойзер“ на 26-и юни беше открит Вагнеровият летен фестивал в Софийската опера. За поредна година форумът събира в България вагнерианци от цял свят – почитатели и музикални критици. Престижът на националния ни оперен театър в този репертоар вече е изграден, а очакванията към всяка нова продукция на..
В ловешкото село Кърпачево тази вечер се открива 11-ото издание на фестивала "Jazz под звездите", който се организира от сдружението "Деветашко плато" и събира изтъкнати български музиканти. Идеята на фестивала е да оживи и популяризира Деветашкото плато и деветте села в нето като интересна и привлекателна туристическа дестинация, поясни..