Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Графа: Човек не трябва да играе роли

Музикантът е привърженик на говоренето със стил и без агресия в думите

Снимка: БГНЕС
В седмицата, посветена на това защо е важно как говорим, за посланията в музиката си, както и за искреното и уважително отношение към публиката, разказва в предаването “Радиоприемница” благородникът на българската поп сцена Владимир Ампов - Графа.

“Първо, важно е да говорим, защото хората в днешно време много не говорят помежду си”, казва той и допълва, че е привърженик на хубавото говорене, което е със стил и без агресия в думите.
Според него поп музиката в световен мащаб има проблем със съдържанието и с посланията, които носи.  

Графа е и текстописец на песните си и казва, че винаги се е старал съдържанието, дори и на най-комерсиалните му хитове, да има нещо повече от хитовата ключова фраза. “Текстовете се раждат много по-трудно при мен, защото българският език е по-сложен и за пеене. Когато правиш текст за поп песен, реално не можеш да ползваш голяма част от сленговете (жаргонните думи), които например в хип-хоп музиката са позволени, но в мелодичната линия на една поп песен не отива да сложиш такава дума или израз", обясни музикантът.

Друга трудност пък е, да се подберат думи, които да не звучат банално. Това, според него, е трудно и изисква време. По тази причина е имало случаи, когато с месеци не може да завърши дадена песен, защото липсват три - четири думи, които не се появяват. Като пример той посочи песента “Фалшиви струни” от последния му албум, чийто текст четири месеца не е могъл да завърши и е имал шест варианта на припева. 

Според Графа е важно поведението на артиста не само на сцената, но и извън нея. “Би трябвало образът, който е в медийното пространство да е образът, който е истински. Човек не трябва да играе роли”. В същото време той вижда и липса на колегиална етика в музикалното съсловие, като често има хора, които се опитват да обезценят таланта и труда на другите и това го отвращава. “С езика на омразата и завистта не би трябвало да говорим, а това се случва много често”.

Влади Ампов е автор и на поетичната книга “Белезите по гърба ми”, чийто предговор е на колегата му Стефан Вълдобрев. “Това бяха отделни мисли, записани на хартия", припомня си той и си признава, че след негативни коментари, е спрял да пише, като продължава да създава единствено текстовете на песните си. Графа обясни, че първо пише мелодията и след това по мелодичната линия създава текста на песента.

За българската поп музика, певецът казва, че хубавото е, че вече има разнообразие и всеки може да направи своя избор. Той лично харесва текстовете на “Остава”, песните на Стефан Вълдобрев, на когото благородно завижда за хубавите текстове. Харесва също и текстовете на Руши Видинлиев, като той е писал музиката за две от песните му - “Хотел **” и “Бе Ге TV”.
Чуйте целия разговор в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Слънчево, но студено в понеделник, с температура в София около 14°

Днес ще бъде предимно слънчево с разкъсана висока облачност. Ще духа слаб, в Дунавската равнина и Лудогорието - умерен вятър от запад-северозапад, съобщиха от НИМХ. Максималните температури ще са между 13° и 18°, в София - около 14°. Над планините ще бъде предимно слънчево с разкъсана висока облачност. Ще духа умерен до силен вятър от север-северозапад...

публикувано на 04.11.24 в 07:35

Концертна зала за справедлив преход

В чешкия град Острава в момента се строи нов комплекс с концертна зала с 1300 места, зала за театрални представления, камерна зала, образователен център, зала за конференции и звукозаписно студио. Идеята е тя да помогне за трансформацията на региона, който е един от 96-те в Европейския съюз, получаващи финансиране в рамките на Фонда за справедлив..

публикувано на 03.11.24 в 16:27
Ева Перчемлиева

Българската Summertime

Ева Перчемлиева - Тъканова, позната и от "Цинга Манга Фънк", и като преподавател по оперно пеене, записва поредица песни от български композитори: "Винаги съм имала интерес към авангарда. Иван Спасов е не просто композитор и диригент, той е един от тях, с особен поглед над света. Много съжалявам, че не съм го познавала лично.  На 7 ноември ще..

публикувано на 03.11.24 в 12:01

Зодиакът - благодат за композитора

Христо Йоцов за "Зодиак" - албум, който тази вечер, 3 ноември ще бъде представен на живо в София лайв клуб: "Генезисът на проекта се крие в документалиста Марио Кръстев. По време на КОВИД той е прочел всички книги на Харуки Мураками и му е благодарен, че го е върнал във времето. В края на миналата година ми се обади и ми каза, че иска да правя музика,..

публикувано на 03.11.24 в 11:25
Владимир Пасев и Добромир Добрев

Интерактори за живот

Владимир Пасев, президент на Интеракт-клуб към Немската гимназия и Добромир Добринов - ротарианец за благотворителна проява , организирана от учениците:  "Организацията е на 3 етажа - до 18 г., интеракт, до 35 г. - ротаракт и след 35 г. - ротарианци. Най-голямата ни кауза е полиомиелитът - почти сме го убили, само в две страни по света има останало."..

публикувано на 03.11.24 в 10:22
Александър Шаламанов

Историята оживява - Добрият човек Александър Шаламанов

Днес ще се върнем назад във времето на златните години на българския спорт. Периодът на 60-те, 70-те, 80-те години, когато родните спортисти впечатляват не само сънародниците си, но широкия свят. Върховите им постижения обаче не променят човешките качества на голяма част от тях. Българските спортисти от онези години съчетават изключителен талант с..

публикувано на 02.11.24 в 16:00
С Александър Шпатов

Софийски разкази - Александър Шпатов

Александър Шпатов,  председател на Сдружение за градски читални, водач на литературни разходки, изследовател на софийското минало, верен фен на футболен клуб “Левски” и писател, автор на книгата “На живо от София”: "Останали са хората, въпреки, че се променяме вътрешно. София е един европейски град и стои по-добре на световната карта. Усещането, че..

публикувано на 02.11.24 в 15:00