Най-голям остава проблемът с жилищното настаняване, след като бежанците получат статут от българската държава и излизат на т.нар. външен адрес. За този срив в социалното им интегриране се подготвя голям доклад, който ще бъде представен през 2020 година.Друг голям проблем в интегрирането е намирането на работа, тъй като различни административни условности затрудняват това.
Като пример от работата на Върховният комисариат на ООН за бежанците беше даден, опитът на международната организация в нашата страна да помогнат за трудовата интеграция на бежанци по предложение на Столичния електротранспорт, който предлага работни места като шофьори.
Медиаторският опит на Агенцията, обаче среща доста пречки при това съдействие, защото изискванията за шофьорска книжка на чужди граждани са твърде големи, а няма гъвкави административни инструменти за тяхното адаптиране в нашите условия, казва Емилия Братованова ван Хартен от Върховният комисариат на ООН в България.
За разлика от българските граждани или мигрантите, които нямат проблем да се свързват с държавата по произход, при бежанците има законова забрана публични органи да общуват с органи от техните държави, защото такъв контакт може да постави в риск живота на неговите роднини, които са останали в страната.
Така подадената ръка от "Столичен автотранспорт" влиза в Параграф 22, а бежанците със статут - без възможност за трудова заетост. По време на срещата днес беше споделен медийният опит на журналисти, които работят по темата с бежанците. Радио София беше дадено като пример за медия, която развива последователна програмна линия по темата за бежанците.
В срещата участва и Добринка Добрева, главен редактор на Радио София и автор на тематичната рубрика "Родина зад граница", разказваща истории и политики за бежанците в нашата страна.
На срещата бяха обявени и поредица от събития, които предстоят през ноември в София. Организирана е благотворителна изложба, ще бъде представена Асоциацията на афиканците, както и изложбата "Самоличност". освен това ще бъде дадено началото на проекта "Мигранти с таланти" - всичко това през ноември - месецът на бежанците.
Чуйте повече в звуковия файл.
"За жените в науката“ са едни от най-реномираните ежегодни отличия в научната общност в България. Те предоставят финансова подкрепа на млади жени учени. Целта е да бъдат подкрепени техните научноизследователски кариери и да ги вдъхновят да разкрият целия си научен потенциал. Тази година бяха наградени три дами с по 5000 евро за техните научни..
Защо изпадаме в депресия около празниците и как да не се поддаваме на мрачни мисли? Как да прекараме топли и уютни дни с близки? На тези въпроси пред Радио София отговаря психологът и семеен терапевт Михаела Ангелова. "От една страна есента и зимата са предпоставка за развиване повече на депресивните състояния и от друга страна – този наш..
GoodVibesPuzzle e инициатива, която всеки месец ще помага на различни благотворителни каузи, а отправно място за събиране на средства са столични барове. Зад идеята стои Камеа Колева. "Сега събрах смелост за това, че може да се случва нещо по-добро и единственият вариант е да се действа. Всички можем да бъдем част от цялото това нещо и наистина да..
Сдружение "Операция: Плюшено Мече” е в основата на една от най-големите коледни кампании, която подпомага деца и младежи, лишени от родителски грижи, в риск, с увреждания и от социално слаби семейства в България. Най-мащабната сред инициативите на сдружението е "Операция: Плюшено Мече”, която с помощта на доброволци в цялата страна прави..
Заместник-кметът на район "Искър" Александър Иванов беше избран от Столичния общински съвет за изпълняващ длъжността кмет на района. Досегашният кмет Ясен Русев беше отстранен от поста, тъй като не е прекратил участието си в търговска фирма. Според Александър Иванов няма належащи проблеми, с които спешно трябва да се справи в района. Според него..
Проф. Владко Панайотов издаде нова мемоарна книга “Корона от превратности” за превратните моменти и срещи в епохата, през която живя и срещата на две хилядолетия през неговия поглед, за музиката и за научната му дейност, разказа той в предаването “Радиокафе”. Проф. Панайотов е учен, политик и общественик, който от години впечатлява с дейността си в..
Декоративно-монументалната българска скулптура през ХХ век в творбите на Любен Димитров показва ретроспективна изложба в Националната галерия "Квадрат 500". Изложбата включва седем кавалетни произведения, собственост на Националната галерия, Софийската градска художествена галерия, Художествената галерия в Казанлък и наследниците на художника. Част от..