Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как протича изборният ден в София

| обновено на 03.11.19 в 11:55
Снимка: Георги Нейков, БНР

В район “Лозенец” изборният ден протича нормално. Избирателните секции са отворени навреме. Първият гласоподавател е бил регистриран малко след 7.00 ч. Към 9.30 ч. по-активни са възрастните гласоподаватели, които бързат още от рано да заявят гласа си. Право на вот в район “Лозенец” имат общо 45 584 пълнолетни граждани. Има и такива, които на днешните избори за първи път ще пуснат бюлетина, тъй като като са навършили пълнолетие в седмицата след 27 октомври.

Изборните секции в района са 80, разпределени в 8 училища и една детска градина. Има и една служебна изборна секция, разположена в голяма болница в района. Правото си на глас ще упражнят и четирима чужди граждани, тъй като отговарят на условията за уседналост, т.е. регистрирани са на адреса преди  шест месеца и могат законно да гласуват. Предварително те са подали и необходимите за гласуване заявления.
Сигнали за нарушения към момента няма.

В район “Младост”, все повече хора гласуват. Дори по улиците на “Младост” 2 и “Младост” 3 вече има повече хора, предава репортер на Радио София. 125 са секциите в района. Над 88 506 е броят на избирателите, които могат да упражнят правото си на вот. В първия тур активността във втория по големина район на София е била 43% или гласували са общо 38 055 души.

И в “Младост” в ранния час гласуват повече възрастни хора, но има и млади хора. Обстановката към 9.30 ч. е нормална.
 Няма сигнали за изборни нередности в района. Има застъпници и наблюдатели в изборните комисии. Изборният процес протича бързо и организирано, защото процедурата е по-опростена.

В район “Средец” точно в 7.00 ч. е започнал изборният ден и протича в нормална обстановка. Активността е малко по-слаба и се очаква да се засили малко преди обедно време. Опашки няма. Всички 45 секции работят нормално. В две от лечебните заведения на територията на района също има избирателни секции. На разположение на гражданите с физически затруднения е и подвижна секция. Осигурен е бус, който през целия ден ще транспортира подвижна урна, в която ще могат да гласуват всички, които са подали предварително заявления.

Във всички избирателни секции има разположени полицейски служители, които не допускат лица с поведение, което накърнява добрите нрави, както и въоръжени лица. От всички 32 423 души, които живеят в района, 28 102 са тези, които имат право на глас. Тези, които са гласували миналата седмица, са 13 170 души. Към 10.20 ч. няма изборни нарушения.

В район “Люлин 3”, в 35 ОУ “Санкт Петербург” има 14 избирателни секции. Броят на избирателите е 97 217 души, което го прави най-големия избирателен район в София. Гласувалите преди седмица са 36 835 души, което е около 38% избирателна активност. В района е спокойно. В 25-а избирателна секция могат да гласуват хора с физически затруднения. Към момента няма сигнали за нарушения, с изключение на един сигнал от 125 секция, който по-късно се разбра, че е неверен.

В район “Слатина”, в 109 ОУ, изборният ден е започнал навреме и върви нормално, дори с по-бавни темпове, спрямо първия тур на местните избори. В шестте секции са гласували по 100 души до момента, т.е. 600 души, а право на вот в училището имат около 6 хил. души. Има застъпници и наблюдатели в училището. Засилва се потокът от хора, които ще гласуват, което не е изненадващо, защото към 11.00 ч. е час пик за гласуване, съобщават от изборните секции.
В район “Слатина” има 86 избирателни комисии, а с право на глас са 55 780 души. На първия тур са участвали малко над 24 хил. души. Осигурена е и охрана в училището, като има и урна за гласуване за хора с физически затруднения.

В район "Триадица" изборният ден протича нормално. В този район една от секциите не успя да отвори навреме - секция 97, разположена в 73 ОУ в квартал "Гоце Делчев" отвори в 8.45 ч., тъй като двама от членовете от комисията не са успели да стигнат навреме. От секционната комисия са обяснили, че не е имало опашки рано сутринта и затова до напрежение не се е стигнало. Гласуването става бързо. Има вече опашки, но те са малки. Очакванията са в следобедните часове гражданите да бъдат по-активни. На територията на района живеят 65 хил. души, от тях 58 хил. са с право на глас. Това може да стане в общо 109 секции. До 10.30 ч. изборни нарушения няма. 

В район "Люлин" към 11.00 ч. са упражнили правото си на вот 796 души, като в 25 СИК са гласували 106 души. Според един председателят на 15 секция тази седмица чувствително по-малко хора упражняват вота си, като средно с по около 40 души по-малко гласуват във всяка от избирателните секциите. 

В район "Надежда", в 101 ОУ "Бачо Киро" в момента има 13 секции вече има повече хора, желаещи да гласуват. Няма опашки, защото гласуването става много по-бързо. Нормално протича изборният ден. Около обяд се очаква да намалее броят на гласуващите. Към момента няма и сигнали за нередности.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Текат ремонти на софийски тротоари и пътни платна

Повече от 20 екипа извършват текущи ремонти по пътните платна и тротоари в София - фрезоване, почистване и асфалтови дейности върху пътните настилки, както и обновяване на тротоарите, съобщиха от Столичната община. От днес започва ремонт на отделни неравности по основни и локални платна на бул. "Скобелев" в участъка от кръстовището "Петте..

публикувано на 24.07.25 в 18:28
Тодор Петков

Какво е добре да знаем за застраховките при пътуване в чужбина?

Все по-често през летните месеци се отправяме на почивка и в чужбина.  Важно е, когато я предприемаме, да сме организирани и предпазливи, защото винаги нещо може да се обърка. Една от защитите при пътуване извън страната е именно застраховката. Какво представлява и какво включва една такава полица, колко може да ни струва тя, какви са..

публикувано на 24.07.25 в 17:40
Снимки: bcause.bg

Българинът е 61-ви по щедрост в света, но мисли, че е след 80-о място

България е на 61-во място по щедрост в света, а българите са склонни да подценяват своята щедрост , сочи  Световният доклад за дарителството ‘2025 (World Giving Report ‘2025)  - представително проучване на британската фондация КАФ (CAF), което обхваща повече от 50 000 души в 101 държави. У нас Фондация BCause заедно с КАФ  е..

публикувано на 24.07.25 в 16:58
Малък участък от булеварда затруднява довършването и трафика

Столичният общински съвет позволи завършването на бул. "Тодор Каблешков"

Столичният общински съвет (СОС) малко изненадващо одобри доклада, с който се позволява завършването на бул. "Тодор Каблешков" . Той се внася за втори път за гласуване, като ресорната комисия по архитектура даде отрицателно становище по казуса. Според несъгласните със заложените изменения в подробния устройствен план, които ще позволят да се..

публикувано на 24.07.25 в 15:18

В нов комикс Цвета Петрова разкрива коя е вещицата Мара

"Вещицата Мара и Проклятието на Абоминус" е първият издаден комикс на илюстраторката Цвета Петрова и ни разказва една история за приятелство, приключения, семейство, и какво става, когато нещата се объркат. "Мара всъщност е базирана на моя приятелка, която се казва Мара и даже и визуално наподобява нея. Този герой е създаден преди доста време, преди..

публикувано на 24.07.25 в 13:20
Нера Бойкова

Нера Бойкова навлиза в киното като режисьор и сценарист

В предаването "Добър вечер, София" гостува младият, драматург и сценарист – Нера Бойкова , която завършва специалност “Кино и телевизия“ в Нов Български университет и вече работи  в няколко кино и телевизионни продукции. Нера Бойкова разказа как творческия път който избира я превръща в човек на изкуството, решавайки да се реализира на..

публикувано на 24.07.25 в 12:56

Инж. Георги Кордов: Всички елементи в една сграда са носещи

Какво е състоянието на сградния фонд в столицата от гледна точка на безопасността при земетресение, обяснява в БНР- Радио София инж. Георги Кордов . “Считам, че едропанелните жилищни сгради са добри сгради от конструктивна гледна точка. За времето, когато са проектирани и построени, са спазвани абсолютно всички нормативни документи. Мога да кажа дори,..

публикувано на 24.07.25 в 12:12