65-ото издание на престижния музикален конкурс ще се проведе в холандския град Ротердам, домакинството идва след победата на Нидерландия от тази година. Българският представител ще бъде обявен на 25 ноември от БНТ и нейните партньори в проекта. В нашето участие на "Евровизия" ще се включат продуцентски компании от България и Великобритания.
Страната ни се присъедини към конкурса чак на 50-то му издание през 2005 с представител група "Каффе" и така до 2013 г. следват участията на Мариана Попова с Азис, Елица Тодорова и Стоян Янкулов (които единствени достигат до финала), Дийп Зоун Проджект с Йоана Драгнева и DJ Балтазар, Красимир Аврамов, Миро, Поли Генова, Софи Маринова и отново Елица и Стунджи.
От 2013 до 2016 г. България се отказва от участие в песенния конкурс по финансови причини, а и заради постоянния неуспех. Преминава се към друг подход към избиране на наш представител, не с вътрешна селекция, излъчвана в ефир, при която зрителите гласуват с СМС, а от комисия на БНТ без концертни изпълнения пред публика.
От 2016 до 2018 г. се залага на продуцентската компания "Symphonix", зад която стоят авторите Борислав Миланов и Йоаким Бо-Першон. Именно те пишат и песните, с които се представят Сърбия, Северна Македония, Австрия, Малта и Азербайджан през последните 5 години, нерядко отливащи гласове от зрителския вот за нашите песни, а България бележи успех, като достига до финала през 2016 г. с Поли Генова, 2017 г. с Кристиан Костов и група "Equinox" през 2018 г. Най-големият успех за България е второто място на Кристиян Костов.
Тази година с преструктурирането на участието на страната ни в този конкурс, фокусът ще падне върху осигуряването на дългосрочно развитие на изпълнителите след изявата им на конкурса и предоставяне на международна платформа за развитие на творческите индустрии в България, това се посочва в позиция на националната телевизия.
Надеждите на продуцентите са, че с новия подход, ще се намери дългосрочен механизъм за гарантиране на бъдещето на българското участие в конкурса. Така, той ще се превърне във възможност за популяризиране на България в Европа и в цял свят в положителен контекст.
Конкурсът за песен на Евровизия се организира от 1956 г. в сътрудничество между обществените радио и телевизионни компании в Европа. В началото участват едва 7 държави, като през годините нарастват до 43 едновременно, а общо са участвали 52 страни.
Всяка година шоуто се излъчва от над 50 телевизии в Европа, САЩ, Австралия, Китай, Казахстан, Израел и други, като събира аудитория от над 500 милиона зрители. Това го прави най-голямото телевизионно събитие в света, извън спорта. През 2019 г. известната стрийминг платформа "Нетфликс" купи правата за излъчване на конкурса в САЩ. През 2020 г. двата полуфинала в Ротердам ще се състоят на 12 и 14 май, а финалът на 16 май. Всички конкурсни вечери ще бъдат излъчвани на живо по БНТ.
Кой ще бъде българският участник догодина ще стане ясно на 25 ноември.
Стремежът към поевтиняване е общ знаменател за много хранителни стоки и продукти , които през последните месеци и години видимо са влошили качеството си. Това обикновено става там, където технологиите позволяват използването на евтини заместители . Това коментира пред БНР-Радио София Богомил Николов от Асоциацията на активните..
Дали ще бъдат спрени две от линиите на нощния градски транспорт - N3 и N4, а другите две - N1 и N2 ще обслужват пътници само в петък и събота, ще реши Столичният общински съвет на следващото си заседание (16 януари), ако предложението в доклада на Ваня Григорова и на Карлос Контрера бъде прието. Противници на "орязването" на нощните..
“Лицата на нощна София“ - така е озаглавена предстоящата изложба, за която разказа в предаването “Радиокафе“ музикалният журналист и фотограф Иваничка Кючукова. “Лицата на София и на музиката са важно нещо за мен, но те са важни и за самия град“, отбелязва тя и допълва, че в нейното ежедневие често среща различните лица на София - публиката и..
Постиженията в сферата на роботиката и автоматизацията през миналата година у нас не са никак малко. В началото на 2024 г. член на ПАРА - Професионалната асоциация по роботика, автоматизация и иновации, създаде Център за мониторинг и техническа поддръжка на автоматизираните и роботизирани складове на компанията и помага на технологичните операции в..
София Христова е танцьор и артист вече повече от 17 години. Преминавайки през многобройни танцови стилове, сценични изяви, работилници и курсове, тя има натрупана богата движенческа култура и опит в изкарване на скрития потенциал на повърхността. Открива пол денс, и по-специфично екзотик пол денс, в недалечната 2019 година, чрез случайно..
36-годишен мъж е задържан в София за въоръжен грабеж извършен на трети януари тази година. БНР научи, че арестуваният е влязъл в магазин за алкохол и цигари и е заплашил продавачката с пистолет. Отнел е близо 700 лева от оборота. Тази сутрин при операция на полицията извършителя е арестуван.
Театър “Алма Алтер” става на 25 години - четвърт век театрално дишане, търсене и създаване на светове, в които сцената е дом, а мигът - вечност. “Алма Алтер” е студентски професионален театър в Софийския университет. Основан е през 1968 г., но по идеологически съображения, е закрит. След близо 30-годишно прекъсване, по инициатива на ректора на..