Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Накъде в София

"Сцени от един семеен живот"
Снимка: https://zadkanala.bg

ТЕАТЪР

Постановката “Анна Каренина” предлага от 19.00 ч. Театър "София". Николай Поляков е режисьор, а участват актьорите София Маринкова, Юлиян Малинов, Милена Живкова, Мартин Гяуров, Юлиян Рачков, Мила Банчева, Йоанна Темелкова и др.

"Нашата голяма френска сватба" започва в 19.00 часа на Открита сцена ( "Сълза и смях" ). Режисьор е Асен Блатечки. В ролите - Герасим Георгиев - Геро, Евгени Будинов, Светлана Бонин, Евелин Костова, Рада Кайрякова, Христо Бонин.

"Ало, ало!" е предложението на Театър "Възраждане" за тази вечер. Режисьор е Роберт Янакиев, в ролите - Ивет Радулова, Свежен Младенов, Донка Аврамова - Бочева, Анатоли Лазаров, Мариана Жикич, Мира Върбанова, Георги Златарев, Христо Ботев Станчев, Лили Шомова, Йордан Ръсин, Ивайло Драгиев, Ивайло Добрев, Виттория Николова, Боян Младенов, Мира Върбанова. Началото е в 19.00 часа.

Постановката "Сцени от един семеен живот" представя Малък градски театър "Зад канала" от 19.00 часа. Режисьор е Крис Шарков. Участват Весела Бабинова, Христо Пъдев, Анастасия Лютова, Пенко Господинов, Каталин Старейшинска и др.

МУЗИКА

Клавирен рецитал на пианиста Людмил Ангелов по случай Националния празник на Полша - 11 ноември можете да посетите от 19.30 часа в зала "България". Събитието ще отбележи две кръгли годишнини, които се навършват през сезон 2019/2020 - 170 години от смъртта на полския композитор и пианист Фредерик Шопен /1810-1849/ и 210 години от рождението му. Програмата включва седем валса от различни периоди, драматичното Скерцо номер 2, четирите балади и три ноктюрни.

Концертът е организиран с подкрепата на Посолството на Полша в България и Полския институт в София.

КНИГИ

Големият български поет и писател Любомир Левчев ще бъде почетен с рецитал от 18:30 часа в зала 6 на НДК. Вечерта, посветена на писателя, ще носи името „Звездопът“ на една от емблематичните стихосбирки на Левчев. Едни от най-обичаните стихове на поета ще прозвучат с неговия глас, а специално участие във вечерта ще вземе актьорът от Народен театър „Иван Вазов“ Валентин Ганев. Входът е свободен.

Книгата „Идеи без граници“ от Даниел Ненчев ще бъде представена от 19,00 ч. в Sofia Live Club. Изданието събира най-добрите интервюта на журналиста с български артисти със значими постижения по света. Поводът е 30-годишнината от началото на демократичните промени в България.
Повечето от интервютата са публикувани в различни български медии, а някои от тях са направени специално за книгата и излизат за първи път.

ИЗЛОЖБИ

Деветото издание на Международното триенале на сценичния плакат ще бъде открито в Мраморното фоайе на Националния дворец на културата. До 24 ноември 2019 г. във фоайетата на НДК ще бъдат разположени 659 плаката на автори от 30 държави. Международното триенале на сценичния плакат е създадено преди 25 години от Божидар Икономов, Божидар Йонов и Албена Спасова.

Изложбата "Следи от подсъзнанието". на Деля Чаушева ще бъде открита от 19.00 часа в Галерия "Интро". Деля Чаушева е художник, който от години работи в полето на абстрактната живопис, като с времето изгражда свой собствен разпознаваем почерк. Но по-същественото е, че тя не застива на едно определено ниво, не се успокоява от рутината, нито от постигнатите успехи като творец, а непрекъснато се стреми към развитие и дообогатяване на художествения си език. Маслени платна голям формат, рисунки, изпълнени с пастел и въглен, повдигат завесата за нас зрителите  към един неподозиран свят от абстрактни форми и енигматични пространства.

Експозиция от 30 широкоформатни монохромни фотографии и две видео инсталации на Васил Абаджиев под наслов "Отделени" се открива в 18.00 часа в Софийската градска художествена галерия. Изложбата изследва проблемите на отчуждението и самотата в модерното общество. Композиции, в които персонажите са обгърнати от тъмнина и безпокойство; портрети, в които лицата се разслояват на собствените си проекции - авторът Васил Абаджиев изгражда своите образи, използвайки драматизма на черно-бялото противопоставяне, за да внуши идеята за изолация, безпомощност и страх от бъдещето.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Историята оживява - Радиотеатърът, част 1

Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът  е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..

публикувано на 25.01.25 в 16:00

Софийски разкази - Историческите сгради на БНР

Историческите сгради на БНР са темата на днешното ни предаване в деня на 90-та годишнина на Радиото с главно "Р": "Oт "Бенковски", в спомените на Кирил Разсуканов за Родно радио , през "Московска", на ъгъла с "Бенковски" заедно със Здравко Петров, до "Драган Цанков" 4 - старата сграда, с разказа на Теодор Караколев от фондация "Български архитектурен..

публикувано на 25.01.25 в 15:00
Сирак Скитник

Адресите на любовта - Сирак Скитник

В Лозенец още кънти споменът от чутовните кабарета на Сирак Скитник и жена му Олга.  Къщата им на ул. „Борова гора“ е създадена по съновидение Старите лозенчани и до днес си спомнят за домашното кабаре на една от най-известните двойки в София преди войната  Сирак Скитник (основател на БНР) и съпругата му Олга, наричана от всички Сирачката...

публикувано на 25.01.25 в 14:00
Никола Тулечки (вляво) с Даниел Ненчев

90 години БНР - ще ни вземе ли ИИ работата?

Човекът в радиото и изкуствения интелект - Трябва ли да преосмислим БНР заради новите технологии и трябва ли общественото радио да има по-различен подход към използването на ИИ в сравнение с останалите медии?  Събеседници : Никола Тулечки (НТ), инженер, който се занимава с работа с данни. Основател на Сдружение „Данни за добро“ и водещ на..

публикувано на 25.01.25 в 12:03

90 години БНР - в 10-те отговора на Генералния директор Милен Митев

10 въпроса към генералния директор на БНР по повод 90 годишнината на БНР – Милен Митев и синтез на отговорите му (пълните - в звуковия файл): Винаги бъдещето – Времето се изкривява – Трябва да се опитваме да правим нещата както ще се правят утре. – Традициите са слабата и силната ни страна – Журналистите са се опитвали да бъдат близо до..

публикувано на 25.01.25 в 11:34

90 години БНР - музиката е полет

Ерсин Мустафов от "JEREMY?" споделя пред Александра Илиева и Елисавета Белеганска за своите отношения с Радиото и мястото на българския език: " Различно е усещането да слушаш музиката си по радиото. Много уютно ми е да слушам на стар приемник. Много време търсехме място за запис, където музиката ни да не звучи зле и китаристът Косьо..

публикувано на 25.01.25 в 11:23

90 години БНР - гласовете с отношение

В деня на 90-та ни годишнина, в "Радиокафе" си говорим за любопитни и важни части от историята на радиото. Първият час е посветен на Гласовете на радиото – назад във времето, когато една от най-важните фигури в радиото за слушателите са говорителите . Златният ни фонд припомня гласа на първата говорителка на Радио София през 1933 г., Венче Добрева:..

публикувано на 25.01.25 в 10:01