Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Накъде в София

Снимка: Исторически музей-София

ЕКСПО

  • В Регионалния исторически музей-София (пл. „Бански“ 1) от 18:00 часа ще бъде открита изложбата „Манифестиращата идеология 1944 – 1989“.

Осъществена е своеобразна историческа ретроспекция на посочените 45 години. Това се случва на база материалното и документалното наследство, съхранено във фонда на музея.

Конкретният повод за реализирането и представянето на изложбата е настъпването на 30-годишнината през 2019-а от събитията на 10 ноември 1989 г.

Историческите процеси и събития от периода 1944 – 1989 г. са обяснени чрез кураторски текстове и допълнени с оригинална литература от периода. Материалните примери и документалните кадри служат за визуално илюстриране на епохата.

Част от темите, засегнати в експозицията, са: Господстващата идеология и действащият пропаганден апарат; Икономиката; Науката, изкуството и културата, подчинени на марксистко-ленинската теория; Възпитателните организации за подрастващите и др.

Паралелно с изложбата Регионалният исторически музей – София обявява и кампания за набиране на още знакови предмети от епохата на социализма.
Изложбата продължава до 31 януари 2020 г.

  • Груповата изложба на петимата финалисти на конкурса за Българско съвременно изкуство „МОСТ” ще се състои от 18:30 часа в Зала „Оборище“ 5.
  • Изложбата "Безкраен коктейл" на София Грънчарова изследва тенденциите в модата, рекламата и визуалната среда в съвременната култура, като добавя "интелектуална подплата на представата за красота". Откриването е в галерията "Васка Емануилова", от 18.00 ч., съобщиха от Софийската градска художествена галерия (СГХГ).

Заглавието "Безкраен коктейл" препраща едновременно към множество теми и може да бъде ориентир за публиката, която се интересува от разликата между концептуален дизайн и съвременно изкуство, работещо с предмети и материали от всекидневния живот.

Художественият почерк на София Грънчарова се свързва с деликатна образност, усет към работата с пространството, както и находчиви визуални и смислови връзки. Тя има специално отношение към книги и дрехи, и често работи с тях като художествена форма или материал. Понякога работите й могат да бъдат докосвани или буквално - обличани, което разкрива много за потенциалното съдържание не само на образите, но и на повърхностите и материалите, отбелязват от СГХГ.
Изложбата може да бъде разгледана до 6 декември.


ОБРАЗОВАНИЕ И НАУКА

Националният институт по метеорология и хидрология започва образователната дейност по програма "Образование с наука". Институтът ще посрещне 60 ученика от 51-во СОУ, които ще се запознаят с работата на метеоролозите и хидролозите и ще видят как се правят измервания в метеорологичния парк.


ДИСКУСИЯ

Камарата на архитектите в България организира дискусия за бъдещата Национална детска болница. Началото е в 14:00 часа, зала „Проджект лаб“.


В Софийска градска художествена галерия от 11:00 часа ще се проведе дискусията „Музеят – възможен или невъзможен”.

От 11:00 часа в Интер Експо Център, зала Панорама започва дискусионният клуб „От зрънцето до хляба“.


ЛИТЕРАТУРА

Една от най-колоритните личности в съвременната българска литература, автор, който еднакво успешно се представя и като поет, и като белетрист (а също и като боксьор и треньор), ще гостува в Литературния клуб на Столичната библиотека от 18:30 ч.
Палми Ранчев
ще бъде представен от журналиста, литературен критик и медиен анализатор Митко Новков, ще чете стихове и проза и ще отговаря на въпросите на своите читатели и почитатели.

Палми Ранчев е роден в София на 9 февруари 1950 г. Пише поезия, разкази и романи. Бил е и професионален състезател и шампион по бокс, както и треньор. Над 40 негови възпитаници са медалисти от европейски и световни първенства за мъже и юноши.

Член на Сдружението на български писатели. Сред литературните му отличия са „Иван Николов“ (2009, номинация – за стихосбирката „Софийската берлинска стена“), „Дъбът на Пенчо“ (2011 – за стихосбирката „Софийската берлинска стена“), трето място в конкурса за наградата на УниКредит Банк Аустрия, първа награда на Портал Култура в категорията Проза (2019, за сборника с разкази „Тази вечер нищо не е случайно”).

СЦЕНА

В Комеди Клуб от 20:00 часа на едно място ще се съберат най-добрите стендъп комедианти от България и света.

КОНЦЕРТ

В Унгарския културен институт от 18:30 часа е клавирният концерт на Дьорд Клебницки.

НАГРАДИ

Третите Годишни награди на Фондация „Глобални библиотеки – България“ ще бъдат връчени от 19.30 часа в зала „Диамант“ на хотел „Рамада“.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Софийски разкази - Душата ми е стон

"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.

публикувано на 23.11.24 в 15:00
Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева

Адресите на любовта с „55 изповеди за любовта“

Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..

публикувано на 23.11.24 в 14:00
Паметникът на Любен Каравелов в Копривщица

Историята оживява - Любен Каравелов: вестник първи, вестник втори

Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..

публикувано на 23.11.24 в 16:00

Премиера на "О(б)твързан" представя Театър "Възраждане"

„О(б)твързан“ –  премиера в Театър Възраждане – Тери Фишър, режисьор на спектакъла и част от трупата на театъра: "Изключително умна комедия с много прости средства. За героя не е лесно, той е над нещата, колебанията му го спират. Предизвикателство е да не се плузгаш по повърхността. Опитали сме се да уцелим театралния език, съчетание на танц и текст,..

публикувано на 23.11.24 в 11:40

Да се зарибиш или да се откажеш

Покана за   София дръм фест от Боян „Бонзи“ Георгиев – барабанист и организатор на фестивала: "Това е единственото ежегодно барабанно събитие. Барабанния ни уъркшоп се казва клиника - пет различни за един ден. Пръв ще е един 16-годишен бъдещ Дейв Уекъл. Всеки, който е бил на барабанна клиника знае, че се води разговор между свирещия и публиката,..

публикувано на 23.11.24 в 11:09
С Жени Илиева

Играчката не е просто забавление, а инструмент за развитие

Развитие на креативността при децата и важността на безопасните играчки - говорим по темата с Жени Илиева, предприемач и създател на безопасни детски играчки: "Безопасна е играчка от безопасен материал, да е рециклируем и да не замърсява средата. Пластмасовите играчки са сред първите замърсители на околната среда. Играчката не е просто забавление,..

публикувано на 23.11.24 в 10:56

Нямаме нужда от дефиниции

Цвета Балийска ни представя Фестивала на авторския театър: "Проведохме три дискусии с творци от полето - всеки творец го прави по свой начин и нямаме нужда от дефиниции що е това фестивал на авторски театър. Има разграничение между драматургичен и авторски театър. Разликата е в процеса на създаване - при авторския, процесът на създаване е по време на..

публикувано на 23.11.24 в 10:13