Преди около 100 години в Момчиловци са отглеждани около 40 хиляди овце, правени са кашкавалът и сиренето за войници по време на Балканската вода. Затова и доброто кисело мляко е едно наследство, което преминава в бъдещето. Преди 11 години в Момчиловци пристига делегация от Китай, за да се запознае на място как се заквасва млякото. Малко по-късно на китайския пазар се появява мляко за пиене с марка "Момчиловци". Така се ражда и фестивалът на киселото мляко, появява са и рекламата за селото на дълголетието. Стига се и до побратимяването с Шанхай.
Посетителите на Момчиловци са категорично, че усещането там е, че животът спира. Ежедневието, разбира се, е много по-спокойно от това в големия град. И не само спокойствието, недокоснатата природа и чистият въздух правят селото Център на здравно-духовния туризъм. Около него се вият туристически пътеки, а здравословната кухня включва не само един от "виновниците" за дълголетието на местните жители - киселото мляко, но и продукти от собствените градини. В околовръст са изградени 27 параклиса, както и лековито аязмо. И както отбеляза Сийка Суркова, наистина и вярата лекува и е предпоставка за дълголетие.
И още за духовния ореол на Момчиловци. По време на посещение в селото, писателят Антон Дончев пренощува в частен дом, където е посрещнат късно през нощта с бяла роба и разпуснати коси, с газов фенер в ръката. Именно тогава се ражда образа на Елица от "Време разделно".
А какво бъдеще вижда за Родопите Сийка Суркова можете да научите в интервюто с нея на Добринка Добрева.
На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на професионалното радио в България: Историята на българското радио обаче се заражда и оформя още..
Разговорът е с Анатолия Тодорова - уредник в Историческия музей “Свищов” и член на УС на Международна фондация “Алеко Константинов”: "Няма друг българския писател, останал с малкото си име, като наш съвременник и приятел. По неговото време Свищов е градът на първите неща. Гражданите в ежедневието си се радват на балове, приеми. Парите са се влагали..
Легендарният поборник, войводата Филип Тотю е имал богат и вълнуващ любовен живот, въпреки строгите правила за хайдутина - да не прескача дувари и да не ходи по жени, нито своя, нито чужда. Точно тях Филип Тотю не спазвал. Той имал три съпруги, съдили са го за двуженство, с последната си жена се събира, когато той е на 65, а тя - на 29...
Националната галерия „Квадрат 500“ представя 21 графични листа на Пикасо, тематично свързани с негови и на други автори литературни текстове, с лични преживявания и прозрения. Подробностите - от Калин Николов, уредник на фонд „Чуждестранна графика“:
Нели Симеонова, изпълнителен директор на компания „Антарта“ за възобновяването на производството на оригиналната българска космическа храна. Техният партньор, Институтът по криобиология и хранителни технологии трети в света е произвеждал космическа храна, а екипът на "Антарта" предлага висококачествени продукти за кратки и дълги пътувания в Космоса,..
С Йордан Радичков, внук на Йордан Радичков говорим за инициативата "Януари - месец на Радичков" която тази година е в Антарктика! Още в края на тази година всички издания на българския писател ще бъдат изпратени в библиотеката на нашата експедиция там: Благодарение на българската мисия в Антарктика и проф. Христо Пимпирев, новите издания с истории..
В края на седмицата анализатори във "Форум" продължават да коментират последните стъпки на български политици в търсене на изход от кризата. Освен продължаващите преговори за редовно правителство, те се спряха на новината за официално полученото от Кирил Петков обвинение на прокуратурата за арестите на Борисов, Горанов и Арнаудова, можем ли..