Това обикновено е работата на филмовите агенти или брокери, както те шеговито се наричат помежду си.
Максим Монтейн се занимава с това вече близо три години в една от водещите френски международни агенция за продажба на филми.
Ние не продуцираме филми, а се занимаваме с правата върху тях – обясни пред Радио София Максим. – Обикаляме филмовите фестивали и търсим нови таланти. Запознаваме се с местните продуценти и режисьори за да разберем какви са тенденциите във филмовата индустрия в региона. Ако намерим проект, който отговаря на изискванията ни, се опитваме да го разпространим в кино салоните в колкото се може повече държави, както и в онлайн платформите и медиите.
Агентът има взаимоотношения и с няколко български продуценти.
Доста сме активни на Балканите, често идваме и на София филм фест и други, като този в Сараево. Там всяка година има работни сесии, на които канят млади таланти да покажат работата си. Те идват с откъс от филма, върху който работят и го показват на останалите хора от бранша. Интересно е, разменят се куп идеи. На подобни срещи най-често откриваме нови директори, с които започваме съвместна работа.
За разлика от страни в Централна или Западна Европа, да промотираш филм от Балканите е много по-трудно, признава Максим.
Нашата работа е да намерим правилните канали по-които този тип продукция да достигне до масовата аудитория. Успяхме да го постигнем с българските продуценти Кристина Грозева и Петър Вълчанов. Разполагаме с правата за всички техни филми, но един от тях – „Бащата“ достигна до публиката на много филмови фестивали и дори спечели „Кристалния глобус“ в Карлови Вари. Разбира се, има филми, които не са подходящи за пазара в някои държави, но това е нашата работа - да изследваме и да взимаме правилните решения.
Чуйте целия разговор на Александра Илиева с френския филмов агент.
Близо 600 бездомни, които са настанени в трите центъра за временно настаняване в София, получиха основни хранителни продукти, благодарение на съвместната инициатива на Столичната община и Българската хранителна банка (БХБ). “Тази инициатива не е само за осигуряване на храна, а и за създаване на усещане за грижа и внимание“, казва зам.-кмета Надежда..
“Tokonomia“ е наречена изложбата, която ще открие Фестивала на чая (FesTeaval) в Централни хали. Има ли красота в ефимерното, нетрайното, кратката среща? Заслужава ли си да правим такова изкуство – което не изглежда създадено да издържи векове напред, което не е шлифовано до блясък, има бръчки като зряла жена или мъж и е крехко като..
Когато денят започне да расте, колекцията от орхидеи в Ботаническата градина на БАН започва обилно да цъфти. Именно затова вече 17-а година специалистите организират изложба през този сезон. Сегашното издание на цветната експозиция ще продължи до 1 март, разказа пред БНР-Радио София доц. д-р Антоанета Петрова от Сектор „Тропически и..
Предварителен анализ на планирането и изпълнението на държавната политика за младежта в България, за периода 2010-2024 г., беше представен от Националния младежки форум. Данните сочат системни пропуски, липса на прозрачност и ефективност, както и опасно нисък приоритет на младежките въпроси в държавната политика. Анализът е изготвен на..
Представяме младия музикант Георги Дачев , който пристига при нас от българската рок столица Каварна. Георги Дачев вече е по-известен като вокалист, китарист и бендлидер на групата "Do Sho band". За него музиката е призвание. Казва, че тя е негово препитание през целия му съзнателен живот. А иначе… "Пропях преди да проходя, още от..
Електромобилите са на фокус в следващото издание на рубриката "Мисли в зелено", която се осъществява между Радио София и Сдружение "Соларна академия - България". Електромобилите са нова вълна в автомобилите, които коренно промениха начина на ползване и на зареждане, коментира пред Радио София Наталия Петрова – "Развитие пазар..