По същото време на камерна сцена започва „Когато гръм удари, как ехото заглъхва“. Режисьор е Бина Харалампиева. На сцената излизат Атанас Петков, Богдан Бухалов, Дарин Ангелов, Иван Юруков, Неделин Найденов, Радина Боршош, Теодора Духовникова
Театър „София“ представя на голяма сцена от 19.00 часа „Съгласие“ от Нина Рейн. Режисьор е Недялко Делчев. Участват Мартин Гяуров, Неда Спасова, Росен Белов, Силвия Петкова, Мартин Димитров, Ирина Митева, Невена Калудова.
Театър "Азарян" кани от 18.30 часа на „Косвени щети“ – постановка по книгата "Войната не е с лице на жена" от Светлана Алексиевич. Режисьор и продуцент: Максима Боева. Участват Анелия Мангърова, Катерина Стоянова, Дайяна Димитрова, Анна-Валерия Гостанян, Владинелла Кацарска, Никол Султанова.
МУЗИКА
Клавирен рецитал на Людмил Ангелов започва в 19.30 часа в Зала "България". Програмата включва два цикъла на полския композитор и пианист Фредерик Шопен - етюди опус 12 и Соната номер 2, Прелюд опус 45, четири Мазурки опус 24 и Полонез опус 53. Събитието ще отбележи две кръгли годишнини, които се навършват през сезон 2019/2020 - 170 години от смъртта на полския композитор и пианист Фредерик Шопен /1810-1849/ и 210 години от рождението му.
Изложбата „Втори национален конкурс за графика“ се открива в 18.00 часа в Галерия „Средец “при Министерство на културата. Конкурсът е създаден с цел не само да популяризира българското съвременно графичното изкуство, но и да стимулира младите автори (до 40-годишна възраст) в работата им с класически графични техники. Във второто му издание се включиха 44 участници от цялата страна. От тях 33-ма са селектирани за участие в изложбата.
Посетителите могат да се запознаят с творби, изпълнени в различни класически техники – литография, офорт, акватинта, мецотинто и др., употребени за разнопосочни жанрови реализации като портрет, натюрморт, пейзаж, абстрактни композиции. В повечето случаи това са образи, които проблематизират и/или коментират социални явления като отчуждението, динамиката на съвременния град, отегчението.
Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..
Историческите сгради на БНР са темата на днешното ни предаване в деня на 90-та годишнина на Радиото с главно "Р": "Oт "Бенковски", в спомените на Кирил Разсуканов за Родно радио , през "Московска", на ъгъла с "Бенковски" заедно със Здравко Петров, до "Драган Цанков" 4 - старата сграда, с разказа на Теодор Караколев от фондация "Български архитектурен..
В Лозенец още кънти споменът от чутовните кабарета на Сирак Скитник и жена му Олга. Къщата им на ул. „Борова гора“ е създадена по съновидение Старите лозенчани и до днес си спомнят за домашното кабаре на една от най-известните двойки в София преди войната Сирак Скитник (основател на БНР) и съпругата му Олга, наричана от всички Сирачката...
Човекът в радиото и изкуствения интелект - Трябва ли да преосмислим БНР заради новите технологии и трябва ли общественото радио да има по-различен подход към използването на ИИ в сравнение с останалите медии? Събеседници : Никола Тулечки (НТ), инженер, който се занимава с работа с данни. Основател на Сдружение „Данни за добро“ и водещ на..
10 въпроса към генералния директор на БНР по повод 90 годишнината на БНР – Милен Митев и синтез на отговорите му (пълните - в звуковия файл): Винаги бъдещето – Времето се изкривява – Трябва да се опитваме да правим нещата както ще се правят утре. – Традициите са слабата и силната ни страна – Журналистите са се опитвали да бъдат близо до..
Ерсин Мустафов от "JEREMY?" споделя пред Александра Илиева и Елисавета Белеганска за своите отношения с Радиото и мястото на българския език: " Различно е усещането да слушаш музиката си по радиото. Много уютно ми е да слушам на стар приемник. Много време търсехме място за запис, където музиката ни да не звучи зле и китаристът Косьо..
В деня на 90-та ни годишнина, в "Радиокафе" си говорим за любопитни и важни части от историята на радиото. Първият час е посветен на Гласовете на радиото – назад във времето, когато една от най-важните фигури в радиото за слушателите са говорителите . Златният ни фонд припомня гласа на първата говорителка на Радио София през 1933 г., Венче Добрева:..