Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Гейминг в "облаците"

Добра интернет връзка и уеб браузър са достатъчни, за да играеш любимата си игра на телевизора, телефона или компютъра

Историята на конзолите започва през 70-те години на миналия век. Първоначално са предназначени предимно за деца, но сега, близо 50 години по-късно, статистиките показват друго. През 2019 г. най-много са играчите на възраст между 18 и 35 години. Конзолите, на които са играли, са много, но ние се спряхме на тези, които са оставили най-голям отпечатък в гейминга.

Nintendo не създават първата конзола за видео игри в света, но правят гейминга част от поп културата на 20 век. Японската компания е най-големият производител на конзоли в света. Основана е през 1889 г., като първоначално произвеждат хартиени карти за игри. Въпреки че издават две конзоли през 70-те, големият им успех идва през 1983 г., когато пускат на пазара Nintendo Entertainment System (NES). Това е златната ера на гейминга, защото с напредването на технологията, игрите вече бягат от типа "Pong" – игра, с графика само от чертички и точки. Появяват се fighting, platform, adventure и RPG жанровете. Това е и ерата, в която за пръв път виждаме Pac-man, Supermario, Zelda и много, много други. Всички те са игри подходящи за цялото семейство.

Техният конкурент - SEGA, залага точно на обратното – в тяхната конзола се намират имена като Mortal Kombat, Street Fighter и други, които промотират гейминга като подходящо забавление и за възрастни. Очевидно е кой печели съревнованието, в момента SEGA не произвеждат конзоли, докато Nintendo все още са на върха с появата на на пазара на Nintendo Switch през 2017г. Това е хибридна конзола, която може да се използва като стационарно или мобилно устройство. Има Joy-Con контролери, които се отделят от дисплея и всички останали функции, които поставят Nintendo Switch между шамарите на Xbox One и Playstation 4.



Sony Playstation излиза на пазара през 1994 г. отново в Япония. Още от първата си конзола те използват дискове и изпращат касетите в историята. През 2014г излиза може би най-популярната в момента конзола - Playstation 4. Тя е 8-ма генерация конзола, която представлява компютър, предназначен само за игри. Има собствена система, онлайн магазин, благодарение на който не е нужно да излезеш до магазина в студените зимни дни за да купиш следващата си игра. Можеш да играеш онлайн с приятели, или пък заедно пред телевизора с помощта на телефоните си.

Playstation VR пренася гейминг преживяването на съвсем различно ниво. Опциите да разнообразиш геймплея си е огромен, което може би е и рецептата за успех на Sony. Нямаме търпение да разберем колко още може да се разшири света на гейминга с новия Playstation, до който, по последни данни, ще можем да се докоснем в края на 2020г.

Репортерът на Verge Том Уорън за конзолата:

През 2001 излиза Microsoft Xbox, първата конзола, произведена в Америка. Успехът на Xbox 360 се крие в стабилните сървъри, както и в успеха на играта Halo 2, която излиза само за Microsoft. Това прави най-продаваната за Xbox на всички времена.Месец след като излиза Playstation 4, Xbox One тръгва да бяга след него. След това идва и Xbox One S и X. Екосистемата на Xbox е напълно съвместима с Windows 10 чрез програмата Play Anywhere, което позволява на геймърите, които са фенове на конзолите, да споделят игри с техните PC-приятели или просто да играят безпроблемно което и да е заглавие и в двете системи.

Политаме в облаците с иновативния продукт на Google - конзолата Stadia, която излезе на пазара на 19 ноември 2019 г. Тя представлява просто един джойстик, който използва cloud gaming, a игрите, които играеш, са качени в твоето Google облачно пространство. Това, което е много иновативно за тази конзола е, че за нея не ти е нужно никакъв хардуер, трябва ти просто добра интернет връзка и Google Chrome платформа. Така можеш да стриймваш любимата си игра на телевизора, а после да си я пуснеш на телефона, или пък на компютъра на 4K без да си притежател на най-мощните машини. В момента е достъпна в 14 държави и поддържа над 22 игри, някои от които са Assassin’s Creed Odyssey, Mortal Kombat 11, NBA 2K20, Red Dead Redemption 2, Just Dance 2020 и други.

Предстои да разберем кой още ще пренесе гейминга в облаците... Microsoft, Apple или пък Sony?





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ивайло Илиев и Тодор Терзиев

"Форум", 10.01.25: Мълчанието на партийните лидери не е непременно нещо лошо

В края на седмицата анализатори във "Форум" продължават да коментират последните стъпки на български политици в търсене на изход от кризата. Освен продължаващите преговори за редовно правителство, те се спряха на новината за официално полученото от Кирил Петков обвинение на прокуратурата за арестите на Борисов, Горанов и Арнаудова, можем ли..

публикувано на 10.01.25 в 18:10
Силвия Георгиева

Предизвикателствата пред общините: проектите, системата за отпадъци, преходът към еврозоната

През започналата 2025 г. общините са изправени пред три големи предизвикателства : 1. Изпълнението на проекти . Те са финансирани по три линии – от Инвестиционната програма, от Плана за възстановяване и устойчивост и от оперативните програми на ЕС. Предстои стартиране на програмата за селските райони; 2. Реформата в системата..

публикувано на 10.01.25 в 17:06

Как производители и купувачи посрещат повишаването на цените на хляба?

С настъпването на новата 2025 година една от основните храни на българската трапеза - хлябът, отчете ръст в цената си между 20 и 30 на сто. Като причина за ценовия скок се изтъква връщането на 20-те процента ДДС ставка, а според разчетите на Министерство на финансите става ясно, че завишаването на цената е с цел попълването на дупките в новият..

публикувано на 10.01.25 в 16:53
Посланикът на Република Полша в България Н. Пр. Мачей Шимански

Сигурността в Европа ще е основният приоритет на полското председателството на Съвета на ЕС

На 1 януари 2025 г. Полша пое председателството на Съвета на ЕС. Основен приоритет пред полското председателство ще е сигурността в Европа, каза пред Радио София посланикът на Република Полша в България Н. Пр. Мачей Шимански. "Хората искат да са сигурни от всякакви заплахи и искат да живеят добре“, посочи той. Н. Пр. Мачей Шимански..

публикувано на 10.01.25 в 16:11
Елена Телбис б БНР-Радио София

Насилието над жени в моноспектакъла "Prima Facie" на актрисата Елена Телбис

Тя е на световно ниво във всичко, което прави – по талант, по перо, справя се добре и като драматуррг, тя е Елена Телбис – мултифункионален плеймейкър в изкуството. В нейната скромност тя не желае да я наричат драматург, редом с големите имена като Константин Илиев и Стефан Цанев, но дебютът й за спектакъла “Боклук“ печели награда в..

публикувано на 10.01.25 в 15:45

Защо държавата трябва спешно да компенсира небитовите потребители на електроенергия?

Липсата на приет бюджет и удължителен закон създава сериозни проблеми за небитовите потребители на електроенергия. Няма регламентиран механизъм за компенсиране на свръхвисоките цени, което води до значително напрежение сред предприятията, стана ясно на среща с медиите на работодателските организации и представители на синдикатите...

публикувано на 10.01.25 в 15:20
Георги Киряков

Георги Киряков: А върху каква проектоуправленска програма преговарят партиите?

Трите партии ГЕРБ-СДС, БСП и ИТН не са достатъчни, за да се стигне до редовно правителство. Нужна е подкрепа от четвърта политическа сила , но тук се отваря поле за спекулациите. Това коментира пред БНР-Радио София политологът Георги Киряков . "Досега най-добре щеше да е, ако всяка страна от преговорите направи отстъпка. Но това не..

публикувано на 10.01.25 в 14:54