Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Борислав Радославов разкрива "Чудодейните места в България"

| обновено на 09.12.19 в 18:13
Борислав Радославов
Снимка: Луиза Лазарова

Една духовна разходка из 24 красиви места с чудотворна сила - това ни представя новата четвърта книга на журналиста Борислав Радославов. С богатство от човешки истории, авторът ни отвежда в Кръстова гора, храма в Кабиле, Врачешката обител, Поморийския, Черепишкия, Клисурския, Лопушанския манастири и редица други интригуващи места, изпълнени с енергия.

“Споделям историите на хората. Това са разкази с техните имена, истинските им перипетии, не са легенди и предания. Именно тези истории ми помогнаха и аз още по-силно да усетя магията и енергията, които излъчват тези сакрални места. Обиколих десетки манастири, църкви, лековити извори, които са помогнали на много хора да преодолеят своите душевни и телесни болести.“- казва Борислав Радославов

392-те страници ни развеждат из историите на чудодейните места емоционално, но ни служат и като пътеводител, който точно ни насочва към избраната дестинация. „Чудодейните места в България“ е един пътеводител на вярата, книга от хората за хората, която зарежда с енергия и вдъхновява чрез човешки разкази.

„Вдъхновява ме и ме извисява да търся човешките истории и след това да ги предавам на останалите. Искам да бъда мост между едните, които са намерили своята благодат, и тези, които все още се лутат, търсейки я. Всичко се крие в нагласата - ако сме достатъчно позитивни и нахъсани, когато искаме да постигнем нещо, то най-вероятно ще се получи. Когато даваме всичко от себе си, съдбата, късметът и животът ни помагат,“ споделя журналистът.

Авторът казва, че новата му книга е като продължение на предходната, посветена на дядо Добри. Тя  отново акцентира върху темата за духовността и помага на хората да бъдат по-добри, почтени и смирени.

„Има доста хора, които са скептични. Искам те да знаят, че е важно да носим вярата в душата си. Чувам, че доста хора не ходят на църква заради даден свещеник например. Не позволявайте на нещо подобно да ви спре, отидете заради себе си и семейството си. Вярата ни е съхранила векове наред. Ако човек търси лошото, ще го намери. Ако търси положителното обаче, сигурен съм, че отново ще го открие. Нека се съсредоточим върху позитивните примери.“ - казва Радославов

Борислав Радославов посвещава книгата си на хората, с желание да им вдъхне вяра. Той оставя и следното послание - „за да постигнем желаните резултати, трябва да се трудим много и никога да не се отказваме от целите си“.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Всеки концерт е своеобразен празник

Д-р Татяна Илиева за джаз-фестивала в Боровец, носещ името на нейния съпруг д-р Емил Илиев: "Не отдавам значение на годишнините. Всеки концерт е своеобразен празник. А един сезон, посветен на годишнина не се отличава много от другите. Стараем се всеки концерт да е нещо неповторимо. Нищо не е самоцелно. Бих отбелязъл цикъла ни "Нова европейска..

публикувано на 27.07.25 в 11:54
Кметът на града, Ангел Джоргов и организаторът на фестивала Георги Николов-Гопето откриват Лаго фест

Фестивално е в Самоков

Лаго фест в града, джаз-фестивал в Боровец - не всеки град има подобни допълващи се две музикални събития. По този повод започваме с Георги Николов-Гопето : "Колкото по-готина е публиката, толкова по-готино звучи и музиката. Хората като се изкефят на звука ставаме все по-креативни. Има нови вдъхновения, чакат да бъдат записани. Като се видим,..

публикувано на 27.07.25 в 10:30
ул.

Софийски разкази - Радиоразходка по ул. "Московска"

Медресе сокаги се прекръства след влизането на московците по тази улица. После е Регентска, после пак - Московска. Започва от пл.Желю Желев, където е бил първият чугунен фонтан. Там е била и часовниковата кула от 17 в. Към 1880-1881 е разрушена. Повече за градската легенда за нея и за оформлението на улицата, както и за прилежащата ѝ малка ул.Малко..

публикувано на 26.07.25 в 16:00

Историята оживява - доктор Рачо Рачев и Фонфон

Роден е в 1902 в Габрово, баща му е учител и автор на едни от първите учебници по география в България. Даниела Георгиева е съпруга на неговия правнук и я слушаме в звуковия файл със спомените ѝ за д-р Рачев. Нейни са и предоставените снимки и документи . Д-р Рачев е ревностен радетел за създаването на белодробни диспансери в България. Другата му голяма..

публикувано на 26.07.25 в 15:00
маестро Георги Атанасов

Адресите на любовта - маестро Георги Атанасов

Животът на композитора маестро Георги Атанасов е по-заплетен, драматичен и вълнуващ от всяко оперно либрето. Баща му зарязва децата си, когато бъдещият музикант е на три. Успява да го издири след десетилетия, но таткото предава Богу дух ден преди срещата им. Майката чисти по хорските къщи, за да изхрани челядта си и си отива от живота след десет..

публикувано на 26.07.25 в 14:00
Спартак Севов (вдясно) и Мартин Тасков

Министерството на мечтите в действие

Най-новият проект на Спартак Севов е пълнометражния филм „ Министерството на мечтите “ – абсурдна комедия за любимите неща на всички: бюрокрацията и сбърканите днешни системи. С него е и актьорът Мартин Тасков, а проектът е англоезичен: "Министерство на кошмарите изглеждаше зле като заглавие. Осмиваме бюрокрацията." (Спартак) "Имам честта да..

публикувано на 26.07.25 в 12:08

Сътворение - споделеното парково пространство за арт терапия

Георги Георгиев, зам.-председател на "Асоциация за инсулт и афазия“ ни представя първото споделено парково пространство за арт терапия в България, открито по тяхна инициатива на 14 юли в столичния район Банкя.  Името, което носи, е "Сътворение" и на място може да се открие зона за арт терапия и зона за лечебно градинарство, както и място с..

публикувано на 26.07.25 в 10:50