Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Вътрешната конфликтност при децата се разкрива в рисунките и игрите

В "Прощъпулник" засягаме една тема, която няма как да подминем със затворени очи. Става въпрос за агресията и то за онази агресия, която в даден момент можем да забележим в най-сладкото и обичано дете, а именно - в нашето собствено. Каква би могла да бъде причината и как веднага да реагираме, за да бъдем до детето си в този момент и за да му помогнем да се справи с това, което изпитва – всички тези въпроси зададохме на психотерапевта и клиничен психолог Цвета Таманова.

Тя поясни, че агресията се проявява в различна възраст при децата и може да бъде открита и при най-малките, скоро родени бебета.

Свидетелствата за агресия могат да бъдат опозиционното поведение или хапането, като агресията може да бъде индиректна, вербална, телесна. Промененото поведение и емоционалност са маркер, който родителите не бива да пропускат.

Нарушеният сън, хранене, взаимодействията с околните, са показател за вътрешната конфликтност, която преживява детето.

Ако децата могат вече да рисуват, по този начин родителите могат да опитат да разберат и разчетат както се случва. Другият път към преживяванията на детето са през игрите. Незавършените приказки с герои, които са лесно възприемани от детето, също спомагат то да покаже чувствата си.

Ако се притесняваме, че детето ни преживява вътрешен конфликт, бихме могли да зададем точни и конкретни въпроси, защото тогава детето ще е по-склонно да ни разкаже, съветва психологът.

Независимо дали родителите решат да се обърнат към специалист, или не, ако детето проявява признаци на агресия, самите родители трябва да са достатъчно самонаблюдателни, тъй като семейството до голяма степен предопределя начина, по който детето ще се свърже с околните. Агресията много често е израз на безпомощност, вик за внимание, апел, с който детето призовава да бъде забелязано, ако се чувства дистанцирано от родителите си.  

За какво още да внимаваме, за да разпознаем рано деструктивната агресия – чуйте в звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 15.04.25: Добре сме с кохезията в ЕС, ама още догонваме

На 15 април коментаторите на "Форум" се спряха и разсъждаваха по следните тематични насоки: От мусаката в менюто кой яде картофите и кой – месото ? От влизането на България в Европейския съюз досега заплатите са се увеличили 7 пъти. Инфлацията е "100 и нещо процента". "Дръпнахме", доближихме се до другите европейски страни . Купуваме не (само)..

публикувано на 15.04.25 в 18:40

Кампания на ЧСИ срещу задлъжняване на млади потребители

В края на миналата година стана ясно, че близо 120 000 души на възраст до 30 години в България имат задължения към частни съдебни изпълнители. Най-засегнатата група са младите между 25 и 30 години, където дълговете са близо 80 000. Сред основните причини са необмислени потребителски кредити, вземани за луксозни покупки, телефони, почивки и..

публикувано на 15.04.25 в 16:25
Изложба с картини на Васил Стоилов

Изложба на художника Васил Стоилов с акцент към родното изкуство

В галерия “Уран“ е подредена изложбата с картини на художника Васил Стоилов.  За предисторията на експозицията и какво могат да видят посетителите й, разказа пред Радио София, Лаврен Петров. “Предисторията е почти четиригодишна. Толкова време ни отне да съберем картините на Васил Стоилов за настоящата изложба. Преди 7-8 години..

публикувано на 15.04.25 в 15:35

Какво трябва да знаем и правим с въвеждане на електронната трудова книжка?

От 1 юни 2025 година вече няма да говорим за загубена трудова книжка, защото влиза в сила нейният дигитален вариант, който се съхранява от Националната агенция по приходите (НАП). " Единният електронен трудов запис (ЕЕТЗ ) ще обединява два сега съществуващи регистъра – индивидуалните трудови книжки и уведомленията, подавани от..

публикувано на 15.04.25 в 15:17

Засякоха шофьор с 201 км/ч на Северната тангента в София

Тестовете за измерване на средна скорост с тол системата продължават до края на май. Те се провеждат от миналия четвъртък, а мярката е планирано да влезе в сила най-рано през лятото. Колко ще са камерите на пътя и къде ще измерват средната скорост, а глобите? Резултатите показват, че по 10-километровата отсечка на Северната тангента..

публикувано на 15.04.25 в 14:47

Министерството на финансите и БНБ: България е готова за еврозоната

"Никога не сме били по-близо до еврозоната от момента, в който се намираме сега. Смея да твърдя, че България е готова." Това каза министърът на финансите Теменужка Петкова по време на работна закуска "Финансова политика и конкурентоспособност на българската икономика", организирана от Американската търговска камара (АТК) в България и..

публикувано на 15.04.25 в 14:20