Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Целта на общностното развитие е социална промяна

Преподавателят по културология Валентина Георгиева, която участва в Програмата за общностно развитие към Българския фонд за жените, представи пред Радио София част от дейностите по общностно организиране в България.

Методът на общностно организиране има повече от един век история. Заражда се в една конкретна историческа среда на икономическата криза - Голямата депресия в САЩ в началото на 20-и век. Същината на метода е в разбирането, че с общността се работи, общността не е заварена, тя не се самопоражда. Необходима е много работа, за да може хора, които се срещат на площадката или се срещат на приятелски събирания, за да се забавляват, или пък дори се срещат на улицата на протест - такива едни случайни сбирки не са общност. Необподимо е време и целенасочени усилия тези хора да изградят връзка помежду си, да могат да рискуват заедно някакво начинание, да знаят как да знаят технологията на граждански натиск върху властите, за да може в крайна сметка да има един ползотворен диалог.

Организации за общностно развитие

Няколко са организациите, свързани с метода за общностно развитие, като те работят с различни общности – едни са фокусирани върху образованието, други към ромски общности, общностите на сексуалните малцинства, в полето на работа с жени тепърва започват работа по този метод, посочи Валентина Георгиева::

Всеки малък подтик за социална промяна може да бъде обединителен признак, стига да намерим път към околните. Една голяма част от метода на общото организиране да различните стъпки, различните форми на комуникация, така че да се свържем и да направим кампания.

Принципи

Много важен принцип е да се започва отдолу-нагоре, откъм самите хора, поясни Георгиева:

Първо се срещаме с хората, говорим с тях, правим си нещо като фокус групи, напълно неформални, за да видим тях какво ги вълнува какви са техните нужди, какво биха искали да променят и тогава започваме лекичко, за да видим кое е най-малкото и най-лесното нещо за осъществяване, най-малката промяна, която те искат и най-лесно биха постигнали.

Обучение

В София има много квартали, които се нуждаят от внимание, и по отношение на градоустройство, и по отношение на някакви елементарни социални придобивки като училища и детски градини. Всеки квартал би спечелил от малко по-добро осветлени. Методът на общностно организиране, обаче, работи не само с квартални общности, но и такива, основани на идентичност. Затова и Българският фонд за жените организира обучение в края на февруари 2020 година, в което ще се опитае да формираме малки групи, по примера на женските групи за взаимопомощ, като ще се търси как от такива разговори за подкрепа може да се премине към колективно действие. Обучението не е ограничено до лидери, които биха искали да се занимават само с жени, а е отворено и към етнически общности и към квартални общности.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Музиката на Йохан Щраус-син идва от Виена в България с целия си блясък

През 2025 г. целият свят празнува 200 години рождението на Йохан Щраус - син. Празнува и Виена, разбира се. Както сподели пред БНР-Радио София Георги Радев , който вече 13 години живее в австрийската столица – "празнува се през цялата година, навсякъде, през цялото време, на закрито и на открито". Той е човекът, който подготвя гостуването..

публикувано на 01.07.25 в 18:58

Амарантът е здравословна суперхрана и златна мина за земеделците

Във времето на модни диети и убеждаване в добри хранителни навици, на дневен ред сред привържениците на здравословното хранене са т.нар. суперхрани. Сред тях е и амарантът. За тази култура и нейните качества пред БНР-Радио София разказа Роман Рачков - агроном, специалист по тропично и субтропично земеделие, дългогодишен експерт по..

публикувано на 01.07.25 в 18:19

Ще забранят ли в ЕС продажба на котки и кучета в магазини за домашни любимци?

Европейският парламент прие на 19 юни з аконодателни мерки , с които се предлага забрана за продажба на кучета и котки в магазини за домашни любимци. Защо тази забрана е важна стъпка към хуманното отношение към тези животни, пред БНР-Радио София коментира Ивелина Иванова , координатор към отдел "Програми" в българския офис на..

публикувано на 01.07.25 в 16:25

Д-р Стойчо Кацаров: Ако НЗОК не е монополист, здравно неосигурените може да са по-малко

20 на сто от населението в България е с прекъснати здравноосигурителни права . Солидарният модел на задължително здравно осигуряване у нас е залегнал в Закона за здравното осигуряване (ЗЗО) от 1998 г. и се осъществява чрез Националната здравноосигурителна каса (НЗОК). Този модел е проектиран да осигури достъп до медицинска помощ за всички..

публикувано на 01.07.25 в 15:36

Неподозираните ползи от бавното каране на автомобил в града

Елийн Офтедал е изпълнителен директор на Норвежката велосипедна асоциация, със седалище в Осло. В ефира на Радио София тя разказа, защо въвеждането на ограничение в скоростта до 30 километра в час в населените места е нейна лична кауза. “Знаем кой е най-лесният и най-евтиният начин да предизвикаме повече хора да карат колело или дори да се..

публикувано на 01.07.25 в 14:07

"Малката елфа" е новото куклено заглавие в афиша на Младежкия театър

"Малката Елфа“ е спектакъл  за приятелството, за силата на въображението и за смелостта да обичаш.  "С нежност и хумор тази театрална феерия ни напомня, че понякога най-големите чудеса се раждат именно тогава, когато вярваме истински и не се боим да отворим сърцата си за невидимото, което ни заобикаля", казват от Младежкия театър за постановаката...

публикувано на 01.07.25 в 12:53

България е част от Международната щафетна колоездачна инициатива COP30 Bike Ride

Международна конференция, свързана с климатичните промени, се провежда ежегодно в различни градове и държави.  Тази година домакин е Бразилия.  С това събитие е свързана международната щафетна колоездачта инициатива COP30 Bike Ride , която  обединява стотици колоездачи от цял свят. В рамките на шест месеца участници от Европа,..

публикувано на 01.07.25 в 12:40