Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Българската Коледа" помага на феята Леа да порасне

Леа Саздова от Елин Пелин е само на 5 години, но вече рецитира дълги стихотворения и цели сцени от филми, а от една година "Българската Коледа" ѝ помага, за да расте здрава и уверена. 

С дарените средства Леа провежда терапия с хормон на растежа, а причината е синдромът на Силвър/Ръсел, с който тя е диагностицирана. 
Синдромът на Силвър/Ръсел е рядко, вродено заболяване, а според статистиката честотата на заболяването е 1 до 30 на 100 000 население. Това означава, че организмът не произвежда достатъчно растежен хормон, а Леа трябва да го приема ежедневно до 18-годишна под формата на инжекция. Без лечение тя не би могла да порасне повече от 140 см, казва Нели Николова, майка на Лея, която допълва, че обикалянето по специалисти започва още от първата годинка на детето. 
Стига се до там, че Нели сама прави тест на Леа и потвърждава диагнозата и при проф. Йотова, която я насочва към "Българската Коледа". Лечението започва от 600 лв. на месец, а цената се увеличава заедно с приеманата доза. 

Всеки ден Леа трябва да бъде инжектирана с хормона на растежа, а първият месец е бил най-труден. Леа обаче е много умно и възприемчиво дете, а родителите и разказват една специална история, в която тя е фея, а писалката, с която се инжектира хормонът, е нейната пръчица с вълшебна отвара, която и носи вълшебни способности. 
А резултатите не закъсняват - само за 12 месеца лечение Леа пораства с 20 см.

Нели споделя, че всички, за които "Българската Коледа" е кауза, вежливо, бързо и адекватно са и съдействали, а тя от своя страна възпитава Леа с благородството да помагаме и споделяме с другите.

А най-лесният начин ние също да бъдем съпричастни и да донесем добро на някой друг, е да изпрати смс на кратък номер 1117.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Диригентът Саша Мякиля, композиторът Минко Ламбов и цигуларят Светлин Русев в подготовка за премиерата

Концерт "Вдъхновение"

Минко Ламбов за предстоящата премиера  на концерта му за цигулка, акордеон и оркестър със солисти Светлин Русев и Вероника Тодорова: "На 29 януари от 19 ч. в Централния военен клуб е премиерата с оркестър Симфониета. Светлин е божество на цигулката, често го сравнявам със самурай. Запознахме се на един образователен концерт на Филхармонията,..

публикувано на 26.01.25 в 11:55

В очакване на Анна Нетребко

Кремена Николова - Флор от Софийската филхармония за предстоящия концерт на Филхармонията с полемичната за връзката си с Путин оперна дива Анна Нетребко: "Изключително щастливи сме да сме партньори на концерта на Анна Нетребко като съпровождащ оркестър. Изборът на нашия оркестър не е случаен, партнирахме ѝ в Букурещ с почти същата програма, основно -..

публикувано на 26.01.25 в 10:51

Музиката в картините от изложбата "Европа в България"

Проф. Илия Граматиков от Музикалната академия за лекцията си в СГХГ към изложбата "Европа в България" на 29.1 в 18 ч.: "Важно е да се подчертае, че това няма да е специализирана музиколожка лекция, тя е отворена до широка публика. Провокация и вдъхновение за мен бе изложбата. Доколко присъства музиката в тези картини?  Кога и как се осмисля..

публикувано на 26.01.25 в 10:27

Историята оживява - Радиотеатърът, част 1

Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът  е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..

публикувано на 25.01.25 в 16:00

Софийски разкази - Историческите сгради на БНР

Историческите сгради на БНР са темата на днешното ни предаване в деня на 90-та годишнина на Радиото с главно "Р": "Oт "Бенковски", в спомените на Кирил Разсуканов за Родно радио , през "Московска", на ъгъла с "Бенковски" заедно със Здравко Петров, до "Драган Цанков" 4 - старата сграда, с разказа на Теодор Караколев от фондация "Български архитектурен..

публикувано на 25.01.25 в 15:00
Сирак Скитник

Адресите на любовта - Сирак Скитник

В Лозенец още кънти споменът от чутовните кабарета на Сирак Скитник и жена му Олга.  Къщата им на ул. „Борова гора“ е създадена по съновидение Старите лозенчани и до днес си спомнят за домашното кабаре на една от най-известните двойки в София преди войната  Сирак Скитник (основател на БНР) и съпругата му Олга, наричана от всички Сирачката...

публикувано на 25.01.25 в 14:00
Никола Тулечки (вляво) с Даниел Ненчев

90 години БНР - ще ни вземе ли ИИ работата?

Човекът в радиото и изкуствения интелект - Трябва ли да преосмислим БНР заради новите технологии и трябва ли общественото радио да има по-различен подход към използването на ИИ в сравнение с останалите медии? Събеседници : Никола Тулечки (НТ), инженер, който се занимава с работа с данни. Основател на Сдружение „Данни за добро“ и водещ на подкаста..

публикувано на 25.01.25 в 12:03