Какви могат да бъдат страховете му, свързани с този период, както за майката и за бебето, така и за личното пространство и интимния свят на двойката? Кои от тези тревоги са обоснован и кои не, и как партньорите да преодолеят трудностите?
За да отговорим на тези въпроси, поканихме в „Прощъпулник“ психолога Стефан Стефанов, който всъщност има много успешна адвокатска практика, но от 2002 г. година насам се занимава с психотерапия и психодрама. Работил е с младежи с наркотични зависимости, а в момента продължава обучението си по психоанализа и групова анализа към университета "Зигмунд Фройд", Виена и Българско общество по групова анализа и групови процеси.
Съвременният човек е поставен в по-стресова среда от предшествениците си, а днес, оказва се, родителските двойки се изправят пред доста по-остри проблеми, отколкото миналото. Страховете пък, с които се сблъскват днес бъдещите бащи, са до голяма степен неосъзнавани. Повечето мъже имат опасения как ще се промени връзката им с партньорката им, дали след появата на детето ще запази позицията си или ще отстъпи на второ място, ще успее ли да се справи със стреса сам или с половинката си, ще бъде ли достатъчно добър баща като своя собствен или пък толкова лош като него.
Събуждат се стари идентификации с нашите собствени родителски фигури, нашата ранна история и идентификация с нашето вътрешно дете и най-ранни детски преживявания, обяснява Стефан Стефанов.
Всеки от двамата родители всъщност се замисля, че познава другия като партньор, но не знае какъв ще бъде той като родител.
За да не се поддаваме на страховете си и за да не позволяваме те да повлияят на връзката ни, е важно да се опитаме да разберем колко сложен и дълбинен е процесът, провокиран от бременността и раждането, да не го идеализираме и да си даваме сметка за подводните камъни в него.
Високата осъзнатост и на двамата партньори е естествен ресурс, който могат да използват, за да реагират на различните процеси през времето на очакване и поява не детето.
За да не се отдръпнат партньорите, е много важно да има споделяне на преживяванията и всеки от двамата да опита да се постави в обувките на другия, без да го „инфантилизира“ по простичък начин, а наистина да разбере какво преживява другият и да му даде обратна връзка.
Важно е да има обмен на преживяванията и страховете и да избягваме елементарния, обвинителен и безкрайно разрушителен уклон, към който човек, когато е под стрес или депресивен, е склонен да изпадне.
Всъщност, мисията на партньорите в този период е да се открият един друг като отговорни човешки същества, които имат общ, съвместен и безкрайно важен проект, а какво още трябва да знаем, за да преодолеем трудностите – чуйте в разговора с психолога Стефан Стефанов.
Четвърто издание на фестивала ARTIS : Ваня Пешева – създател на фестивала (слушаме я в звуковия файл и за концерта ѝ във Виена) и младата участничка Йоана Милкова: "Динамиката и в нашите професионални сфери е изключителна. На откриването гостите бяха много интересни (подробности в звуковия файл). Класическата програма преля в импровизации на Георги..
Катя Стоева от Ботаническата градина БАН е куратор на тропическата ѝ част и ни кани да я посетим: "Растенията са в основата на живота на Земята. В момента при нас всичко цъфти. Експозицията ни е посветена сега на мушкатата, показваме много нови сортове. Паркът също е много красив и приятен. Във всеки човек е заложена любовта към цветята, природата...
Д-р инж. Анна Петракиева, заместник-изпълнителен директор в Агенцията по горите и преподавател по горска педагогика в Лесотехническия университет ни представя образователна инициатива „Лесовъд за един ден“, в рамките на която са предвидени състезателни игри за деца и родители, свързани с гората и горската професия: "Горската педагогика е..
Павел Балев безспорно е един от най-успелите български диригенти зад граница. Реномето му в Европа е впечатляващо високо. Това се дължи на задълбочените му познания, прекрасното познаване на репертоара, детайлната подготовка за всеки ангажимент и изключителната му работа с оркестъра. И на интересните и често необичайни програми, които конструира..
Краят на сладкарница “Цар Освободител” е по-тривиален от очакваното: На 8 септември 1945 във в-к Отечествен фронт се говори за сладкарницата като сборно място на другарите Тодор Павлов и подобни за "народно въстание" на сутринта на 9 септември. Пак там са се продавали билети за джазова вечер. В последствие в 1946, друг вестник говори за..
Светлана Мухова и новата ѝ книга "Извори за миналото на Копривщица от османските архиви": "Църквата е построена във времето, когато е създаден регистъра на мъжкото население. Над 10 годишните деца работят, около 60% от мъжете работят извън родното си място, дори 12 годишни деца работят с предприемчивите си родители в европейска Турция, Гърция. Описът..
Цигуларите виртуози Дина Шнайдерман и Емил Камиларов, на които цяла България се възхищава, се запознават на младежки фестивал в Берлин, където са конкуренти за първата награда - той от името на България, а тя от СССР. Дина я спечелва, а Емил се влюбва. И я чака цели 8 години, защото бъдещата му съпруга е малолетна и все още ученичка...