Какви могат да бъдат страховете му, свързани с този период, както за майката и за бебето, така и за личното пространство и интимния свят на двойката? Кои от тези тревоги са обоснован и кои не, и как партньорите да преодолеят трудностите?
За да отговорим на тези въпроси, поканихме в „Прощъпулник“ психолога Стефан Стефанов, който всъщност има много успешна адвокатска практика, но от 2002 г. година насам се занимава с психотерапия и психодрама. Работил е с младежи с наркотични зависимости, а в момента продължава обучението си по психоанализа и групова анализа към университета "Зигмунд Фройд", Виена и Българско общество по групова анализа и групови процеси.
Съвременният човек е поставен в по-стресова среда от предшествениците си, а днес, оказва се, родителските двойки се изправят пред доста по-остри проблеми, отколкото миналото. Страховете пък, с които се сблъскват днес бъдещите бащи, са до голяма степен неосъзнавани. Повечето мъже имат опасения как ще се промени връзката им с партньорката им, дали след появата на детето ще запази позицията си или ще отстъпи на второ място, ще успее ли да се справи със стреса сам или с половинката си, ще бъде ли достатъчно добър баща като своя собствен или пък толкова лош като него.
Събуждат се стари идентификации с нашите собствени родителски фигури, нашата ранна история и идентификация с нашето вътрешно дете и най-ранни детски преживявания, обяснява Стефан Стефанов.
Всеки от двамата родители всъщност се замисля, че познава другия като партньор, но не знае какъв ще бъде той като родител.
За да не се поддаваме на страховете си и за да не позволяваме те да повлияят на връзката ни, е важно да се опитаме да разберем колко сложен и дълбинен е процесът, провокиран от бременността и раждането, да не го идеализираме и да си даваме сметка за подводните камъни в него.
Високата осъзнатост и на двамата партньори е естествен ресурс, който могат да използват, за да реагират на различните процеси през времето на очакване и поява не детето.
За да не се отдръпнат партньорите, е много важно да има споделяне на преживяванията и всеки от двамата да опита да се постави в обувките на другия, без да го „инфантилизира“ по простичък начин, а наистина да разбере какво преживява другият и да му даде обратна връзка.
Важно е да има обмен на преживяванията и страховете и да избягваме елементарния, обвинителен и безкрайно разрушителен уклон, към който човек, когато е под стрес или депресивен, е склонен да изпадне.
Всъщност, мисията на партньорите в този период е да се открият един друг като отговорни човешки същества, които имат общ, съвместен и безкрайно важен проект, а какво още трябва да знаем, за да преодолеем трудностите – чуйте в разговора с психолога Стефан Стефанов.
С частична политическа подкрепа, изразена от парламентарно представени партии и ангажимент да продължат усилията в осигуряване на достъпна и качествена храна, премина дискусия по темата, която се проведе по-рано днес. Макар сериозен фокус да бе поставен върху ценообразуването на продуктите, участници в събитието коментираха и нужда от..
София възстановява своя 43% дял в националната икономика, сочат последните данни за брутния вътрешен продукт на областно ниво. От тях става ясно, че е налице нормализиране след различните аномалии в енергетиката, селското стопанство и туризма през предходните години. Регионалните неравенства обаче остават големи. Най-голямата регионална икономика..
Националната галерия отново отваря вратите на лабораторията по консервация и реставрация за ценителите на изкуството. Те ще имат възможността да надникнат "зад кулисите" на музея, да видят как се подготвят за експониране произведения на изкуството. Реставратор ще ги запознае с принципите и етиката на съвременната реставрация, както и с..
Успешно приключи проектът "Градска памет: Традиция и Графити", реализиран по Програма "Активни читалища" на Столичната община. Това е поредната инициатива, в която си партнират 2 софийски читалища – НЧ "Иван Вазов – 2014", което е в кв. кв. "Левски В" и НЧ "Васил Левски 1928", което е в "Сухата река". "Това - на фасадата на..
Документалният филм „Скрити белези” на режисьора Георги Тошев и оператора Борис Пинтев е сред селектираните филми за участие във фестивала Master of Art. Лентата разказва за най-успешното българско участие на Биеналето на изкуствата във Венеция. Комисарят на българското участие д-р Надежда Джакова е своеобразен гид на режисьора Георги Тошев..
Платформата за четящи и знаещи деца "Книговище" започна междуучилищното състезание по медийна грамотност "Всезнайко" на тема "Четеш ли между редовете". Това е второто издание на междуучилищната надпревара след успешното състезание на тема "Европейски съюз" през 2024-та в София. За да може повече деца да се включат, състезанието тази..
Състоянието на асансьорите в София провокира столичани да изпращат десетки сигнали месечно до контролния орган. Това каза в ефира на Радио София Григор Къшов - главен директор на Главна дирекция „Инспекция за държавен технически надзор“ към Държавната агенция по метрологичен и технически надзор. “Асансьорите са опасни, затова са наречени съоръжения..