Какви могат да бъдат страховете му, свързани с този период, както за майката и за бебето, така и за личното пространство и интимния свят на двойката? Кои от тези тревоги са обоснован и кои не, и как партньорите да преодолеят трудностите?
За да отговорим на тези въпроси, поканихме в „Прощъпулник“ психолога Стефан Стефанов, който всъщност има много успешна адвокатска практика, но от 2002 г. година насам се занимава с психотерапия и психодрама. Работил е с младежи с наркотични зависимости, а в момента продължава обучението си по психоанализа и групова анализа към университета "Зигмунд Фройд", Виена и Българско общество по групова анализа и групови процеси.
Съвременният човек е поставен в по-стресова среда от предшествениците си, а днес, оказва се, родителските двойки се изправят пред доста по-остри проблеми, отколкото миналото. Страховете пък, с които се сблъскват днес бъдещите бащи, са до голяма степен неосъзнавани. Повечето мъже имат опасения как ще се промени връзката им с партньорката им, дали след появата на детето ще запази позицията си или ще отстъпи на второ място, ще успее ли да се справи със стреса сам или с половинката си, ще бъде ли достатъчно добър баща като своя собствен или пък толкова лош като него.
Събуждат се стари идентификации с нашите собствени родителски фигури, нашата ранна история и идентификация с нашето вътрешно дете и най-ранни детски преживявания, обяснява Стефан Стефанов.
Всеки от двамата родители всъщност се замисля, че познава другия като партньор, но не знае какъв ще бъде той като родител.
За да не се поддаваме на страховете си и за да не позволяваме те да повлияят на връзката ни, е важно да се опитаме да разберем колко сложен и дълбинен е процесът, провокиран от бременността и раждането, да не го идеализираме и да си даваме сметка за подводните камъни в него.
Високата осъзнатост и на двамата партньори е естествен ресурс, който могат да използват, за да реагират на различните процеси през времето на очакване и поява не детето.
За да не се отдръпнат партньорите, е много важно да има споделяне на преживяванията и всеки от двамата да опита да се постави в обувките на другия, без да го „инфантилизира“ по простичък начин, а наистина да разбере какво преживява другият и да му даде обратна връзка.
Важно е да има обмен на преживяванията и страховете и да избягваме елементарния, обвинителен и безкрайно разрушителен уклон, към който човек, когато е под стрес или депресивен, е склонен да изпадне.
Всъщност, мисията на партньорите в този период е да се открият един друг като отговорни човешки същества, които имат общ, съвместен и безкрайно важен проект, а какво още трябва да знаем, за да преодолеем трудностите – чуйте в разговора с психолога Стефан Стефанов.
През 2024 г. Столичната община инвестира 1 млн. лева в закупуване на техника за Общинско предприятие "Паркове и градски градини", съобщиха от Столичната община. През тази година бяха закупени също самосвал с кран за товарене на зелени отпадъци, водоноска за поливане на цветята и миене на алеи, комбиниран багер за почистване на езера, отстраняване..
В София е регистриран нов случай на маймунска вариола. Това показват данните на Столичната регионална здравна инспекция за изминалата седмица, предаде БТА. От началото на годината в страната има регистрирани още два случая на болестта - през юни и в началото на декември. При маймунската шарка заразяването е възможно чрез близък контакт с..
Слонът AI (ИИ, изкуствен интелект) влезе и в кабинетите на дизайнерите. Тенденциите от последните 1-2 години ще продължат развитието си, но навсякъде, където се дискутират теми за съвременния дизайн въпросът за тази технология остава незаобиколим, коментира пред БНР-Радио София Маргарит Ралев , арт директор и създател на Българска дизайн..
В края на 2024 г. технологичния гигант Google представи квантовия чип Willow , който е голям само 4 см , но от научната общност се определя като „умопомрачителен“. Чипът е способен да извършва сложни изчисления, които иначе биха отнели милиарди години . "Постижението е важен пробив в квантовите компютри – обясни пред БНР-Радио София..
Благодарността е път към щастието . А само щастлив мозък може да си постави цели, които да имат стойност за него. Трябва да си припомним ролята на благодарността и да си съставим списък с неща, за които сме благодарни . Това ще ни припомни с колко хубави неща сме богати. Благодарността и нещастието не могат да съжителстват в една..
Столичната община организира новогодишен концерт на пл. „Княз Александър I“, който ще зареди жителите и гостите на града с празнично настроение и ще направи посрещането на 2025 година специално. Програмата ще започне в 21.30 ч. с младия талант Филип Донков. В празничната нощ на сцената ще се качат и някои от най-обичаните имена на българската музикална..
В оригинален вид е възстановен фонтанът, който се намира в центъра на градина "Буката", разположена в района между бул. "Скобелев и "Пенчо Славейков, до бул. "Прага", недалеч от баня "Мадара" в София. Дейностите са възложени и финансирани от съобщиха от Столичната община. Възстановяването е извършено под контрола на реставратори от Регионалния..