Неделното пътуващо "Радиокафе" на Радио София бе посветено на вълненията около бъдещето на кино "Влайкова" - една емблема на своя квартал, но и на столицата; кино, събрало в себе си много истории, свързано с много личности. Предаването привлече и много хора, свързани с каузата.
Актьорът Стоян Алексиев беше един от гостите, които изразиха силната си подкрепа за запазването и развитието на културната институция:
„Тук за мен се отвори много сериозно един път, за който не съм си мислил. Аз съм от Варна и живея с морето, но кино "Влайкова" за мен се превърна в онова другото море, което ми отвори много възможности. Точно тук родих много идеи, нищо че бях още ученик, още дете.“
Стоян Алексиев призова всички слушатели да посещават по-често кино "Влайкова", защото там могат да "виждат повече, усещат повече и научават повече". Всеки трябва да даде своя принос и да направи колкото може, за да се подобрят условията в киното, да има съвременна техника и приятен интериор, призова актьорът, който през последните години е широко разпознаваем от някои от най-популярните телевизионни сериали, но дълги години бе и разпознаваем глас от редица постановки на радиотеатъра в БНР.
В пътуващото ни Радиокафе Стоян Алексиев разказа и за новата територия, в която напоследък е навлязъл, а именно – четенето на аудиокниги, като е записал всички томове на "Български хроники" на Стефан Цанев, а съвсем наскоро – и романа му „Богове и мравки“.
Повече за спомените и вълненията на Стоян Алексиев, свързани с киното - чуйте в интервюто на Лили Големинова.Днес предаването гостува на община Пирдоп, където от днес се провеждат „Влайкови дни“. Дългогодишна традицияе през месец май в Пирдоп да се организират културните празници на града. Богатата културна програма ще бъде представена от 11 до 24 май. Тази година Влайковите дни ще бъдат белязани от 160-ата годишнина от рождението на Тодор Влайков..
Културното наследство между 1944 и 1989 е обект на страницата на Стефан Спасов " Забравената цивилизация ": "Избрах втората половина на 20 век, защото не се обръща много внимание към нея. Началото ми бе любителско, само снимах и публикувах. Постепенно това се разви сериозно, опитах се да се свързвам с авторите на произведения, на архитекти на..
Разговорът е с изследователите и генеалози Светлана Дяконова - Арсен - потомка на голям род от Банско и секретар на Българската генеалогична федерация “Родознание” и Ивелин Любенов - индивидуален член на Българската генеалогична федерация ‘Родознание”: "В научната статия на израелските учени Майкъл Чернин и Шай Халеви от Израелската служба за..
Въпреки, че паметта ѝ е почетена с паметници в Белово и родния ѝ Пазарджик, днес малцина знаят името на Мария Сутич – единствената жена в Хвърковатата чета на Георги Бенковски, станала поборничка от любов. Тя и съпругът ѝ, далматинецът Иван Сутич, служител на Барон-Хиршовата железница са младоженци, но когато той решава да се присъедини към..
„Това, което остава“ на Димитрис Георгиев тръгва с гала премиера: "Вдъхнови ме нещо много трагично. В съзнанието ми остана конкретната песен, която вървеше по времето на катастрофата, в която загина баща ми, аз също бях там. В началото това бе първа сцена, проследяваме последствията от един трагичен инцидент. Беше неизбежно да надградим сценария, той..
Вкус: наука за храненето – събитие от Ratio. Какво означава „вкус“? Как го възприемаме, как се променя и какво влияние има той върху начина, по който се храним? Гост – Наско Стаменов, учител в НПГМ, част от "Корпус за бързо гърмене": "Когато човек види, че нещо се случва, нормално е да се запита защо се случва така. Имаме невронна връзка,..
Какво е фасилитиране и как да го правим успешно. На тази тема ще говори Давид Бийота - създател на метода на компаса. За всички, които се интересуват от динамиката в група и искат да водят, обучават и управляват групи от хора. Албена Попова, Сашка Витанова и Северина Митева ни говорят за фасилитирането: "Думата не намери подходящ еквивалент на..