Едно от децата, което се нуждае от помощ от инициативата "Българската Коледа", е 13-годишният Виктор Орлин Вълчев. Момчето е с детска церебрална парализа, агенезия на корпус калозум или нарушение в развитието на мозъчната структура между двете полукълба, както и вътрешната хидроцефалия (повишено вътречерепно налягане). Миналата година Виктор е опериран заради сколиоза и вече има значително подобрение.
Момчето се нуждае от специализирана терапия и индивидуални занимания с логопед.
Ходим на най-различни рехабилитационни упражнения и терапии, разказва майката Емануела Георгиева. Сега семейството кандидатства за помощ от "Българската Коледа" за седма година. Средствата отиват за логопед (2-3 пъти седмично) и стигат за около 2-3 месеца.
Виктор контактува с други деца предимно от специализираните центрове, които посещава. Сега му предстои втора операция заради сколиозата.
Не е много общителен, защото приятели няма, освен от центровете, които посещава. Иначе е отворен за нови неща, с майка си учат, играят, смеят се…
Виктор посещава бившето 6-о помощно училище в район Лозенец, сега Център за специална образователна подкрепа, където висококвалифицирани специалисти - педагози, психолози и рехабилитатори, прилагат индивидуализирани терапевтични техники.
Там хората са уникални, детето ми се чувства щастливо.
Майката на Виктор е благодарна на всички специалисти и за възможността да получи помощ от инициативата Българската Коледа.
Седемнадесетото издание на благотворителната инициатива призовава „Да дарим бъдеще на болните деца“ чрез осигуряване на съвременна високотехнологична апаратура за прецизна диагностика, съвременно лечение и активна рехабилитация.
Дните по Коледа като че останаха най-семейните празници . На Бъдни вечер, независимо от своя ритъм на работа и живот, каквото и да диктува дигиталната трансформация, всеки иска и се събира с най-близките си, със семейството . Раждането на новото Слънце, на младия Бог Исус Христос е хубав повод да се съберем, да се срещнем около постната трапеза..
Националният конкурс "Най-добър младежки стартъп в България 2025" е отворен за кандидатстване. Това ще бъде четвъртото поред издание на състезанието, организирано от Софийския университет "Св. Климент Охридски" (СУ) съвместно с Фонд на фондовете (ФнФ) с мисията да вдъхнови и подкрепи младите предприемачи в България като предостави платформа за..
Защо празнуваме Коледа? Откъде идва Добрият старец? Защо на Рождество Христово си подаряваме подаръци? На тези въпроси отговарят децата от столичната 29-а детска градина "Слънце". Чуйте ги.
Асоциация "Прозрачност без граници" ( АПБГ) публикува резултатите от Индекса на местната система за почтеност за 2024 г., които подчертават 10-годишен напредък в прозрачността и отчетността на местното управление в България. В началото на прилагане на показателя - през 2015 г., общият индекс е бил 3,14 точки, докато през 2024 г. достига..
Въпреки неголемия бюджет, който България отпуска за наука, страната ни се развива успешно в тази сфера. В Българската академия на науките работят учени в 50 института. Страната ни разполага и около 50 висши учебни заведения, каза пред Радио София главният редактор на сп. "Българска наука“ Петър Теодосиев. "Всичко това дава капка по капка..
Общо 10 бебета се родиха през 2024 г. по донорската програма на Столичната община за подпомагане на семейства с репродуктивни проблеми. От тях четири са момчета и шест - момичета, а две двойки са близнаци , съобщиха от Общината. Десетте деца са родени в периода ноември 2023 г. - декември 2024 г. Одобрени са били 30 двойки. Предстои да..
Над 300 локации са отбелязани в първата карта за екстремни спортове в България XtremeMap. Страната ни предлага стотици възможности за адреналин - от каране на сноуборд и парапланеризъм до катерене и рафтинг. Един от създателите на картата е Светлозар Желев, който практикува екстремни спортове. Липсата на информация го подтиква да се включи в..