Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Жените в българската култура и наука - професионалисти, запазили своята женственост

За приноса на жените в българската литературна и културна история разказва в предаването “Радиоприемница” Катя Зографова - известната българска литературна историчка, литературоведка и писателка, която е член на Дамския литературен салон “Евгения Марс”, в Клуба на българските писателки и е директор на музея “Н.Й. Вапцаров”.

Катя Зографова е автор и на изследването “Многоликата българка - забележителни жени от Възраждането до наши дни”.
“Аз се вълнувам поне от 20 години от тази теми за приноса на жените в българската литература и култура”, казва тя.

Все още има неразказани истории за видни българки и “Многоликата българка” ще има свое продължение “Българката”, макар че наскоро излезе друга книга на подобна тематика - “Аз съм българка” на Петя Александрова, а 40 млади художнички са направили илюстрации на жените, за които се разказва.Към историите на забележителните български жени ще бъдат добавени историите на българки от седем столетия назад.

Първата героиня ще бъде Кера Тамара, въпреки оскъдните документи за нея, тя е важна заради саможертвата, която прави за България. Тази саможертва се повтаря и по-късно при многобройните, но анонимни жени от Априлското въстание.  Остава неизвестна съдбата на първата българска лекарка д-р Тота Венкова.

“Какво се случва с всички забележителни жени - най-често, когато говорим за поетесите, те остават без семейства или без деца. Единствената от големите поетеси Багряна е тази, която има син и продължение на рода си, но заради това че изостава детето си, когато заминава за Мюнхен, се крие от детето коя е майка му.Още по-тежка е съдбата на Екатерина Ненчева, която въпреки борбата на Веселин Ханчев, остава без гроб.

Сложната съдба на видните българки не подминава и акад. Жана Гълъбова, която работи в изолация след 9 септември 1944 г., активно превежда, но заедно с Константин Гълъбов нямат собствени деца. А огромният архив, който събира, включително и писмо на Алберт Айнщайн до Константин Гълъбов, е бил предаден на вторични суровини след смъртта ѝ.

В продължението ще бъде включена и историята на Васка Емануилова, защото най-значимата българска скулпторка и дарителка на София.
“Нуждата от единение и това усещане  нашето поколение да се сроди с тези жени, да не си мислим, че ние живеем най-тежко, в най-сложното време, да видим света през биографиите на тези жени, които са имали страшно мъчителни житейски пътища и въпреки това са запазвали духа и дори красотата си, затова Юлия Кръстева ги нарича “интересните българки”, великолепни професионалистки, които обаче съхраняват и своята женственост.
Чуйте целия разговор в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 19.02.25: Референдумите не са панацея, но стават за "дъвка" на популисти

В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..

публикувано на 19.02.25 в 18:25

Автоинструктори са недоволни от промените в шофьорските курсове

В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..

публикувано на 19.02.25 в 17:35

За 60-годишнината си Театър София ще бъде с обновена сграда и зала

Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..

публикувано на 19.02.25 в 16:55

Танцовият спектакъл "Алиса в страната на чудесата" с премиера в Музикалния театър

Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..

публикувано на 19.02.25 в 16:46
Петър Мишев

Петър Мишев, КНСБ: 5% не осигуряват ръст на доходите, а покриват само инфлацията

Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..

публикувано на 19.02.25 в 16:28
Нели Керемедчиева

Фестивалът "Възможното образование" поставя на фокус човеколюбивите практики

Фестивалът “Възможното образование“  се завръща с пълно издание  от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него,  е акцентът на разговора с Нели..

публикувано на 19.02.25 в 15:36

Време е за актуализация на Наредбата за храненето на деца и ученици

Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...

публикувано на 19.02.25 в 14:50