Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Севдалина Войнова:

С политиките на местно ниво се реализира интеграцията и реалната промяна

Снимка: БГНЕС
Една сентенция казва, че "властта може да прави само това, което е разрешено със закон, а гражданите могат да правят всичко, което не е забранено от закона", посочи пред Радио София Севдалина Войнова от Асоциацията за развитие на София. Между тези две понятия, обаче, има една голяма празнина, която създава място за много инициативи, пилотни действия и иновации.

Преди години гражданското участие в местната власт до голяма степен е било формализирано и самите граждани не са имали, приемайки че са ограничени и играят по правилата на администрацията. С течение на времето разбирането за гражданско участие е претърпяло значително развитие, като са се появили много интересни граждански инициативи, довели до сериозни резултати - в областта на почистването, залесяването, но и не толкова известни примери като факта, че някои средни училища в София провеждат практиките си като правят нещо добро за града.

Същевременно има тенденция гражданите да възприемат местната власт донякъде като свой враг и да се дисоциират от нея. Хората не виждат директната връзка с тези, които избират и чиято заплата плащат, отбеляза Войнова. Тя добави, че равнището на доверие е много важен фактор. Проведено европейско проучване за доверието между различните държави показва, че най-голямо доверие има между две скандинавски държави - Дания и Швеция. По-интересно в случая е, че ако в целия Европейски съюз имаше същото ниво на доверие, то неговият брутен вътрешен продукт щеше да се увеличи неколкократно. Друг важен фактор е работата с млади хора, все още необременени от недоволството на възрастните. Затова и намеренията на новия Столичен общински съвет включват много по-засилена младежка политика със съответните инструменти за насърчаването й.

Всички европейски политики напоследък започват да се прилагат на местно равнище, защото именно там се осъществява реалната интеграция и реалната промяна в какъвто и да е аспект. Чрез усилията на Столичната община и на Асоциацията за развитие на София вече са представени и пред Европейския комитет на регионите интересните мерки за интегриране на гражданите на трети страни на местно равнище, в които се набляга на социалната спойка или кохезия.

София е град, който дава много възможности за инициатива и добри идеи. Всяко нещо започва с първа крачка и трябва да сме готови да я направим, категорична е Севдалина Войнова.

Асоциацията за развитие на София е организация, която помага за взимането на решения по въпроси, за които Столичният общински съвет няма достатъчно ресурси. Тя изготвя изследвания и анализи за различни политики и работи за изграждане на европейски партньорства. Третата насока в работата на асоциацията е по-доброто общуване на местната власт с гражданите, бизнес средите, чужденците, академичните среди и др. През деветте години, в които съществува Асоциацията за развитие на София, са били реализирани различни проекти на теми от стратегия за уличното осветление до социално предприемачество, от кръгова икономика до интеграция на граждани от трети страни.

Повече подробности за местните политики и социалната интеграция - в интервюто на Лили Големинова със Севдалина Войнова.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 19.02.25: Референдумите не са панацея, но стават за "дъвка" на популисти

В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..

публикувано на 19.02.25 в 18:25

Автоинструктори са недоволни от промените в шофьорските курсове

В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..

публикувано на 19.02.25 в 17:35

За 60-годишнината си Театър София ще бъде с обновена сграда и зала

Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..

публикувано на 19.02.25 в 16:55

Танцовият спектакъл "Алиса в страната на чудесата" с премиера в Музикалния театър

Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..

публикувано на 19.02.25 в 16:46
Петър Мишев

Петър Мишев, КНСБ: 5% не осигуряват ръст на доходите, а покриват само инфлацията

Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..

публикувано на 19.02.25 в 16:28
Нели Керемедчиева

Фестивалът "Възможното образование" поставя на фокус човеколюбивите практики

Фестивалът “Възможното образование“  се завръща с пълно издание  от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него,  е акцентът на разговора с Нели..

публикувано на 19.02.25 в 15:36

Време е за актуализация на Наредбата за храненето на деца и ученици

Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...

публикувано на 19.02.25 в 14:50