В Националния историческия музей на 12 декември беше открита изложбата "Древни находки. Нови открития. Археологически сезон 2019".
Експозицията е посветена на направените разкрития от екипи на музейните археолози през изминалия проучвателен сезон.
През 2019-а археолозите от НИМ работиха на 16 обекта по два теренни обхода - от Дунавската равнина до Родопите през Черноморието, включвайки разкопки в землищата на Витоша, Средна гора, Плана планина и Тракийската низина. Направените открития представят различни исторически периоди: селищни и надгробни могили, антични и средновековни крепости и селища.
За първи път пред българската и световната общественост ще бъде показан най-впечатляващият предмет от гробните дарове при тазгодишните разкопки - масивен златен пръстен, открит в средновековната морска столица на България - Калиакра. На това място проучването от години се ръководи от доц. д-р Бони Петрунова - директор на Националния исторически музей.
Тя заедно със своя екип откриват този пръстен от известния "Калоянов тип", но с много по-детайлна и изящна украса по халката, изображение на гълъб, надпис и монограм на императорската фамилия в Константинопол. Той е открит в един от гробовете на наследник на Палеолозите и вероятно родственик на Балик и Добротица (владетели на Добруджанския деспотат през XIV в.).
Посетителят ще бъде завладян и при вида на находка на красив стъклен съд, открит в гроба на благородника, в който според тогавашните вярвания са се събирали сълзите на оплаквачките.
Сред акцентите в изложбата е и изключително рядка колективна монетна находка от късноантичната и средновековна крепост "Балък Дере" до Ивайловград - съкровище от 6 монети на Алексий I Комнин (сечени през 1081 г.). Те са разкрити от Ивайло Кънев, главен уредник в отдел "Археология" в НИМ. Монетите са от сребро и злато, тънки и чупливи, но много добре запазени, което ги прави още по-редки.
Повече подробности за изложбата "Древни находки. Нови открития. Археологически сезон 2019" и предстоящите любопитни проекти на НИМ чуйте от разговора с директора на музея доц. Бони Петрунова.
Експозицията е разположена в Кръглата зала на Националния исторически музей, на третия етаж и ще бъде отворена до 17 февруари 2020 г.
При голям интерес музейното ръководство планира този период да бъде удължен.
На 3 април тазседмичните коментатори във "Форум" Иван Господинов - председател на УС на сдружение "Образование без раници", и Стоил Цицелков – социален и културен антрополог, от "Обединение Честни избори" (ОЧИ), разсъждаваха по следните теми: Доброволчеството в България. Защо трансплантациите на органи у нас още не могат да стигнат..
Няма съществен спад на донорските ситуации в България. Запазва се тенденцията от последните години. През 2024 г. има малко по-малко, отколкото през по-миналата година, заради случаи в края на 2023-та . През миналата календарна година у нас са трансплантирани органи на 34 души след 16 донорски ситуации . Получавали сме предложения на..
Младежкото доброволчество в България е популярно в по-малка степен, спрямо процента младежи, които полагат доброволен труд в другите европейски страни. В опит да повиши доброволческите навици и интереса към каузите с идеална цел, фондация "От нас зависи“ постави началото на инициативата "Дай 5!“ през 2024 г. В това време организацията..
В средата на годината се очаква Столичният общински съвет (СОС) да приеме нова наредба за общинските жилища . Предстои документът да бъде качен за публично обсъждане , след което да бъде обсъден и от ресорните комисии, за да може да се приложи по-добра и успешна социална политика в тази посока. Общински съветници, участвали в създаването на..
Певицата Велека Цанкова и Ивайло Манев разказаха за втория албум на формацията "Новините в джаза" , който се нарича "Шипков мармалад" . Барабанистът Ивайло Манев разкри своята връзка с формацията. "С колегите бяхме студенти на Михаил Йосифов и той още от тогава ни покани да работим с него. За тези три години създадохме много музика,..
Годишнина от рождението на арх. Никола Лазаров и Световния ден на културното наследство, както и празника на София по повод обявяването ѝ за столица, са причините за откритата изложба "Архитектурното наследство на София" с творби на ученици , възпитаници на две паралелни гимназии - Националната гимназия за приложни изкуства Св. Лука” и..
Витоша да е място, което софиянци да могат да посещават целогодишно, за да прекарват пълноценно време сред природата и да спортуват. Място, в което децата, ще бъдат ски- и сноуборд шампиони, ще могат да се развиват. Това са част от идеите, които кметът Васил Терзиев е заложил в своята „Визияза Витоша“ . Петте ключови елемента на..