В Националния историческия музей на 12 декември беше открита изложбата "Древни находки. Нови открития. Археологически сезон 2019".
Експозицията е посветена на направените разкрития от екипи на музейните археолози през изминалия проучвателен сезон.
През 2019-а археолозите от НИМ работиха на 16 обекта по два теренни обхода - от Дунавската равнина до Родопите през Черноморието, включвайки разкопки в землищата на Витоша, Средна гора, Плана планина и Тракийската низина. Направените открития представят различни исторически периоди: селищни и надгробни могили, антични и средновековни крепости и селища.
За първи път пред българската и световната общественост ще бъде показан най-впечатляващият предмет от гробните дарове при тазгодишните разкопки - масивен златен пръстен, открит в средновековната морска столица на България - Калиакра. На това място проучването от години се ръководи от доц. д-р Бони Петрунова - директор на Националния исторически музей.
Тя заедно със своя екип откриват този пръстен от известния "Калоянов тип", но с много по-детайлна и изящна украса по халката, изображение на гълъб, надпис и монограм на императорската фамилия в Константинопол. Той е открит в един от гробовете на наследник на Палеолозите и вероятно родственик на Балик и Добротица (владетели на Добруджанския деспотат през XIV в.).
Посетителят ще бъде завладян и при вида на находка на красив стъклен съд, открит в гроба на благородника, в който според тогавашните вярвания са се събирали сълзите на оплаквачките.
Сред акцентите в изложбата е и изключително рядка колективна монетна находка от късноантичната и средновековна крепост "Балък Дере" до Ивайловград - съкровище от 6 монети на Алексий I Комнин (сечени през 1081 г.). Те са разкрити от Ивайло Кънев, главен уредник в отдел "Археология" в НИМ. Монетите са от сребро и злато, тънки и чупливи, но много добре запазени, което ги прави още по-редки.
Повече подробности за изложбата "Древни находки. Нови открития. Археологически сезон 2019" и предстоящите любопитни проекти на НИМ чуйте от разговора с директора на музея доц. Бони Петрунова.
Експозицията е разположена в Кръглата зала на Националния исторически музей, на третия етаж и ще бъде отворена до 17 февруари 2020 г.
При голям интерес музейното ръководство планира този период да бъде удължен.
Всички сме запознати с това какво е киберсигурността, но знаем ли наистина, как да се пазим в интернет пространството, какво е кибер хигиена и как да се отървем от телефонния спам, който ни залива. “Кибер хигиената като част от киберсигурността е изключително важна, тъй като в днешно време споделяме доста информация за нас самите, трябва да сме..
Втори бойкот на търговските вериги се провежда у нас днес, след като първата акция, състояла се на 13 февруари, постигна задоволителни резултати. С очакванията да се надминат тези от първия бойкот, организаторите на инициативата, призовават за още по-мащабно участие в нея. В края на януари република Хърватия бе първата страна, която даде израз на..
Историите на известните се обединяват в Национална кампания "Насилието обича мълчанието" . Инициативата в подкрепа на жертвите на насилие е организирана от фондация "Не мигайте пред българското кино" и Nо Blink , с финансовата подкрепа на Министерството на младежта и спорта. Идеята е вдъхновена от филма "Диада" и протича в две..
За радост на най-запалените си почитатели, джазменът Боби Вълчев съобщи датите на своите нови концерти на свещи през тази година. "Вече обявихме датите за градовете Бургас - 14 юни , Варна - 20 юни и Пловдив - 4 август. Това, което се случи миналата година в Античния театър в Пловдив, тази година ще бъде факт и в други градове, за..
Новият проект за бюджета на Националната здравноосигурителна каса за 2025 г. е с 65 млн. лв. по-малко от предвидените пари от служебното правителство. Предложението на кабинета “Желязков” е НЗОК да разполага с малко над 9 млрд. и 452 млн. лв . Най-големи ще бъдат разликите в парите за болничната помощ, изплащането на лекарствени продукти и..