Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Развиваме София по модел на Лисабон

Идеята е, когато се създават конкретни политики, да бъдат свързани с конкретните специфики на градско ниво

Снимка: БГНЕС
Европейските политики за развитие е темата на предаването “Радиоприемница” тази седмица. Днешният фокус на темата пада върху европейските перспективи спрямо урбанизацията и развитието на градовете. Приоритет на Европейския съюз е урбанизацията и това как градовете да бъдат достъпни, адаптивни, а защо не и умни.

От “Визия за София” поставихме пет основни приоритета, върху които би следвало да се работи - градът да бъде компактен, адаптивен, умен и да работи добре с гражданите и да ги включва в управлението си, казва Миглена Герасимова от “Визия за София”.

В рамките на тези приоритети има разработени 24 дългосрочни цели, с множество малки мерки и инициативи. От дългосрочните цели е създаването на общности, умно образование, както и балансираното териториално развитие на града, здравеопазването, развитието на София като културен център и още други. 
Идеята е, когато се създават конкретни политики, да бъдат свързани с конкретните специфики на градско ниво.

За мрежата за обмен на добри практики в градското развитие Невена Германова - експерт социолог в “Софтпроект”, обясни че това е мрежа в която няколко европейски града обменят опит. Водещият град е Лисабон, а фокусът на мрежата е работата на Лисабон по тяхната стратегия за местно развитие на територии за приоритетна намеса. Градът споделя четири инструмента с другите градове.

Лисабон е водещ град, защото успешно се справя с овладяването на неравенствата на града чрез четири инструмента - картиране на територията (с помощта на статистически данни и допитване до гражданите определят зоните в града, където искат да инвестират), местни работни групи, които работят по открити проблеми, създават и програма за финансиране на малки проекти в тези територии, четвъртия инструмент е насочен върху фондове за местно развитие.

В София ще бъдат реализирани само два от тези четири инструмента - картирането на приоритетни зони и създаване на местните работни групи.

Миглена Герасимова допълни, че “Визия за София” е инициатива на Столичния общински съвет и се включва в реализирането на тези два инструмента в София.

Идеята за работните групи е в тях да присъстват различни представители на тези заинтересовани страни - хора от гражданския сектор, бизнеси, университети. Основната идея н този инструмент е, че може да се превърне в споделена рамка/стратегия, за чието изпълнение всеки е отговорен.

В момента се работи по проекта Comunity lab като в момента се мобилизират местни общности, заедно с Общината, за работа в социално изключени територии, които ще бъдат определени, посочи Невена Германова.

“София не е малък град и отделните квартали на общностно ниво работят на различни принципи. Хората, които живеят на териториите са много различни - хора, които живеят в “Манастирски ливади”, които извършват донякъде лобистка дейност за подобряване на инфраструктурата или социалната обезпеченост на територията и т.н. В т.нар. гета не успяват да стигнат толкова пряко до влияние, и имат нужда от медиаторски организации, за да привлекат внимание, казва Миглена Герасимова.
Трябва да се обърне внимание на по-сериозната интеграция на социални с чисто икономически, устройствени политики, посочи Невена Германова.

Чуйте целия разговор в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пианото е най-естествено, ние не свирим на него, то свири на нас

Надежда Йоцова е израснала в музикална къща – баща ѝ е Христо Йоцов, емблематична фигура в българския джаз, майка ѝ е цигуларка в Симфоничния оркестър на БНР, нейният дядо Георги Йоцов е изтъкнат обоист от Софийската филхармония (със сериозен интерес към барока), баба ѝ Рина Ранджева е пианистка…можем да продължим да изброяваме, но Надежда върви по..

публикувано на 23.02.25 в 09:42

Нова музика за стари филми

Киноконцерт: Романтичните неволи на Чаплин, Кийтън, Линдер - прожекция с музика на живо. Слушаме Еви Карагеоргу – координатор на събитието: "Това е много специална програма с три неми филма с музика на живо, рядко имаме такава възможност да ги видим" Повече подробности за автора на музиката и други неща, които ще ви заведат на прожекцията - в..

публикувано на 22.02.25 в 16:39
Лесничеят Васил Попов

Историята оживява - Лесничеят Васил Попов, част първа

Разказът е на Снежана Маринова - краевед, изследовател на историята на Стара Загора и съавтор на книгата “Мозайка от миналото на Стара Загора”: Къде са секвоите в България? Откъде идват тези в Борисовата градина? Кой е В.В.Попов, чийто постамент за паметник откриваме до секвоите там? "Каква е цената, ако иска един човек като родения в Стара..

публикувано на 22.02.25 в 16:00

Софийски разкази - Софийска хроника. София след Освобождението (1878-1885)

Разговорът е със Здравко Петров -  урбанист и създател на проекта “Исторически маршрути”: "София никога не е била изостанала, минава през много животи. Била е много различна от това, което можем да си представим - с кьорсокаци и малко черкви, някои, като Света София, превърнати в джамии."  Какво е съдържал първия градоустройствен план, кои са..

публикувано на 22.02.25 в 15:00
Вивиа Ники

Северът със скритите му красоти

Прожекции на документалния филм „Скритата красота на Севера“ - повече за филма, заснет с дрон от неговия автор Вивиа Ники: "Северът за моето усещане е много мистично място с изключително много култура, оято е неразкрита." Разказът продължава като филм във филма или като изложба за филма - преценете сами в звуковия файл.

публикувано на 22.02.25 в 14:49

Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство

Започва третото издание на „Форум за съвременно изкуство и култура WIDE ARТ“ – за него ни разказва Радослав Механджийски: "Представяме съвременното изкуство през най-различни перспективи. Търсят се пресечни точки между технология и изкуство, психоанализа и изкуство и т.н. Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство." Още за поредното..

публикувано на 22.02.25 в 13:40
Мария Маринова и Евгения Селвелиева

Мечталище - културен хъб

Визулен тур в изкуствата – Мария Маринова и Евгения Селвелиева от настоятелството на „Читалище-мечталище“ – на живо в студиото: "Това е гражданска инициатива, която събра съвсем случайно единомишленици. Оказа се, че има страшно много хора, които искат да видят културен хъб, а не прашасали и оставени на командно дишане места.  Реално има супермного..

публикувано на 22.02.25 в 11:35