Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Въпреки респектиращата възраст от 128 години:

Проф. Венцислав Мутафчийски: Военномедицинска академия посреща Нова година обновена и подмладена

В лечебното заведение са реновирани 10 клиники и е закупена най-съвременна апаратура

Снимка: ВМА
Военномедицинска академия посреща Нова година с ремонтирани клиники, нови операционни зали и апаратура последно поколение. В лечебното заведение ще заработи уникален за страната ангиографски апарат за диагностика на пациенти с инсулт, което позволява установяване на мястото на запушения кръвоносен съд и бързо възстановяване на проходимостта. От три месеца Клиниката по кардиология също има нов ангиографски апарат последно поколение - за диагностика и лечение на пациенти със сърдечно-съдови проблеми. В последното издание на "Часът на здравето" за тази година ви предлагаме разговор с началника на ВМА генерал-майор проф. д-р Венцислав Мутафчийски за възможностите за лечение в болницата, за новата най-съвременна апаратура в Многопрофилната болница в София и регионалните филиали в страната, за възможностите за обучение на бъдещите медици и предизвикателствата пред всички, избрали професията "военен лекар":

"Въпреки респектиращата възраст от 128 години, Военномедицинска академия посреща Нова година изключително обновена и подмладена. Имахме невероятния шанс да сбъднем повечето от мечтите си и плановете още от преди 3 години. Преди три години имахме амбициозната цел, и тогава изглеждаше трудно постижима - да реновираме почти две трети от болницата. Още по времето на управлението на ген. Петров, в което бях първи заместник, само една трета от болницата беше реновирана, много от апаратурата беше морално остаряла и не можеше да отговори на изискванията нито на медицината, нито на пациентите, които са все по-взискателни към нас. Разбира се във времената , в които трудно се изкарват пари, това е истинско предизвикателство. Успяхме така да структурираме бюджета си за тази година, че да вложим около 21 милиона лева в реновиране на клиники и около 18,5 милиона за закупуване на нова апаратура".


Реновирани са 10 клиники, обновени са и операционни зали

Повечето от вложените средства са от бюджета на лечебното заведение, 9 милиона са отпуснати през бюджета на Министерството на отбраната, посочи началникът на ВМА. Дейностите са били организирани така, че лечението на пациенти да не бъде прекъсвано: 


Нова апаратура в операционната зала на Първа клиника по коремна хирургия"Закупихме иновативни за България неща - уникалният за България ядрено-магнитен резонанс с огромни възможности, взимане на биопсии от паренхимни органи и така заменихме най-стария ядрено-магнитен резонанс в България. Друго голямо постижение по отношение на апаратурата е новият ангиографски апарат, който работи трети месец и спасява човешки живот. Подготвяме се да посрещнем и още един нов ангиограф, насочен предимно към мозъчно-съдови заболявания. Абсолютно уникален за България, единствен в тази част на Европа. При мозъчен инсулт за около 40 секунди се прави ангиосканиране на мозъка, идентифицира се проблемът и с ангиографсвките методи се преодолява проблема. Това обаче може да се направи до втория час от инсулта".  

През изтеклата година са реновирани две стратегически операционни - трансплантационната и операционна на Спешното отделение на болницата. Проектът за обновление на операционните е за 700 хиляди лева, а оборудването за тях - над 1,5 милиона лева. Изградена е нова аутопсионна зала, реновирана е лабораторията по патология. Нова апаратура има в гастроентерологичната лаборатория, лабораторията по интервенционална диагностика в Клиниката по пулмология, която дава огромни не само диагностични, но и терапевтични възможности. Подобен тип диагностика до момента се е извършвала само в чужбина, отбеляза началникът на ВМА.

Нови дигитални рентгенови апарати са получили филиалите на болницата в страната, стойността на един от тях е около 450 хиляди лева. Иновативна система, изградена между лечебните заведения, позволява диагностика от разстояние, обясни още проф. Мутафчийски:

"Въведохме успешно тази система, която преди години бях виждал в американските военни болници. Тя улеснява дейността на нашите колеги - не се пренасят снимки, дискове. Специалистът може да разглежда само след въвеждане на код изследванията на пациентите, където и да се намира. По този начин сме организирали консултантската помощ с изключително дефицитни специалисти, каквито са по скенерова диагностика и ядрено магнитен резонанс. Това е реална телемедицина".

"За да задържиш добри лекари и сестри, трябва да създадеш добри условия за работа"

Необходимо е да има добра техника, възможности за кариерно развитие и специализация. Важно е и достойното заплащане, посочи проф. Мутафчийски. Заплатите на работещите във ВМА са повишени през изминалата година, планира се повишение и през 2020 г. Приходите от плащанията по клинични пътеки от НЗОК позволява изплащане и на ДМС. Началникът на ВМА отчете ръст в приходите от касата - през 2014 средствата са били 8,3 милиона лева, а само до октомври тази година - 20,8 милиона лева. Специфичните дейности и задачи на лечебното заведение се финансират от Министерството на отбраната - военните мисии в чужбина, военно-медицинската подготовка, поддържането на различни звена, които осигуряват всички дейности в Армията. 

Генерал-майор проф. Венцислав Мутафчийски пред курсантите от трите випуска „Военен лекар”"Въоръжените сили имат три мисии - директна защита на държавата, подпомагане на населението при бедствия, осигуряване на въоръжените сили при мисии зад граница, където сме основни играчи. Дори на много места в света Българската армия участва само с медицински екип. Поддържаме двойни екипи, които имат 24-часова готовност седем дни в седмицата, и където и да възникне конфликтна точка, при заповед на НАТО или Европейския съюз, могат да бъдат изпратени. Коя друга болница и кои колеги биха поели тази функция - да отидат на място, където може да умреш?"

Проф. Мутафчийски определи като много успешна програмата за обучение на военни медици, в която се обучават 58 курсанти.  

"В тези комерсиални времена колко млади хора биха застанали под знамето?"


Началникът на ВМА отбеляза, че професията военен медик е призвание. Без да има военни или лекари в рода си, самият той се впечатлява още като дете от работата на медиците във военната тогава болница в Дупница.

"Съчетанието между "хирург" и "военен" е това, което винаги съм искал. За мен е чест да нося пагон и изключително уважавам младите хора, които се обричат на тази кауза. Гледам ги с абсолютен респект. Те са като че ли различна порода хора. Те наистина са патриоти - деца, които ми дават увереност, че военно-медицинската дейност ще претърпи много сериозен скок през 2032 година, когато тези хора ще започнат да заменят сегашния персонал в нашите медицински заведения".

Още за равносметката, за възможностите за лечение и обучение във ВМА и целите, които си поставя за следващата година - чуйте в разговора с генерал-майор проф. Венцислав Мутафчийски!






БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Историята оживява - Радиотеатърът, част 1

Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът  е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..

публикувано на 25.01.25 в 16:00

Софийски разкази - Историческите сгради на БНР

Историческите сгради на БНР са темата на днешното ни предаване в деня на 90-та годишнина на Радиото с главно "Р": "Oт "Бенковски", в спомените на Кирил Разсуканов за Родно радио , през "Московска", на ъгъла с "Бенковски" заедно със Здравко Петров, до "Драган Цанков" 4 - старата сграда, с разказа на Теодор Караколев от фондация "Български архитектурен..

публикувано на 25.01.25 в 15:00
Сирак Скитник

Адресите на любовта - Сирак Скитник

В Лозенец още кънти споменът от чутовните кабарета на Сирак Скитник и жена му Олга.  Къщата им на ул. „Борова гора“ е създадена по съновидение Старите лозенчани и до днес си спомнят за домашното кабаре на една от най-известните двойки в София преди войната  Сирак Скитник (основател на БНР) и съпругата му Олга, наричана от всички Сирачката...

публикувано на 25.01.25 в 14:00
Никола Тулечки (вляво) с Даниел Ненчев

90 години БНР - ще ни вземе ли ИИ работата?

Човекът в радиото и изкуствения интелект - Трябва ли да преосмислим БНР заради новите технологии и трябва ли общественото радио да има по-различен подход към използването на ИИ в сравнение с останалите медии?  Събеседници : Никола Тулечки (НТ), инженер, който се занимава с работа с данни. Основател на Сдружение „Данни за добро“ и водещ на..

публикувано на 25.01.25 в 12:03

90 години БНР - в 10-те отговора на Генералния директор Милен Митев

10 въпроса към генералния директор на БНР по повод 90 годишнината на БНР – Милен Митев и синтез на отговорите му (пълните - в звуковия файл): Винаги бъдещето – Времето се изкривява – Трябва да се опитваме да правим нещата както ще се правят утре. – Традициите са слабата и силната ни страна – Журналистите са се опитвали да бъдат близо до..

публикувано на 25.01.25 в 11:34

90 години БНР - музиката е полет

Ерсин Мустафов от "JEREMY?" споделя пред Александра Илиева и Елисавета Белеганска за своите отношения с Радиото и мястото на българския език: " Различно е усещането да слушаш музиката си по радиото. Много уютно ми е да слушам на стар приемник. Много време търсехме място за запис, където музиката ни да не звучи зле и китаристът Косьо..

публикувано на 25.01.25 в 11:23

90 години БНР - гласовете с отношение

В деня на 90-та ни годишнина, в "Радиокафе" си говорим за любопитни и важни части от историята на радиото. Първият час е посветен на Гласовете на радиото – назад във времето, когато една от най-важните фигури в радиото за слушателите са говорителите . Златният ни фонд припомня гласа на първата говорителка на Радио София през 1933 г., Венче Добрева:..

публикувано на 25.01.25 в 10:01