Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Здраве и стил на живот (медиен преглед)

По един педагог на 11 деца в градините, извежда в заглавие МОНИТОР, като цитира данни от Националния статистически институт. Според тях към края на април в забавачките в страната е имало 218 767 малчугани, а педагогическият персонал, включително директори без групи, музикални ръководители, методисти и възпитатели, е наброявал 19 799 души. Детските учители са били 18,5 хил., или 93,7% от педагогическия персонал. Най-много - 3647, са били педагозите на възраст от 55 до 59 години. В предпенсионна или пенсионна възраст - на 60 или повече години, пък са били 2606 души от педагогическия персонал в градините, показват още данните на националната статистка. Във възрастовата група от 50 до 54 години са били 2836 педагози. Най-малко пък са тези, които все още не са били навършили 25 години – едва 367.

Лавина от дела на полицаи срещу МВР заради нощния труд, пише 24 ЧАСА. Лавина от граждански дела на полицаи срещу МВР засипа районните съдилища в страната. За последните 3 месеца от 2019-а близо 1000 дела са разгледани от магистратите в Гоце Делчев, Разлог, Свиленград, Хасково, Бургас, Сливен, Девин, Габрово, Смолян, Плевен, Видин и др. Поне още толкова са подадените искови молби, по които тепърва магистратите ще заседават. Служителите на реда претендират за преобразуването на нощния им труд в дневен и искат допълнително заплащане. В някои от малките съдилища на ден излизат по 20-ина решения. В последния месец има над 200 осъдителни за МВР решения на първа инстанция. По-малко са отхвърлените искове. Очаква се още полицаи да предявят претенции. Вероятно това ще направят и вече бивши униформени, които са работили от 2016 до 2019 г. В зависимост от това в коя структура на МВР работят, исковите молби са срещу ОД на МВР, “Пожарна безопасност и защита на населението”, “Гранична полиция” и “Национална полиция”.

Домовете в София достъпни колкото в Германия, твърди ТРУД. Жилищата в София са достъпни почти колкото в Германия. Средната цена на апартаментите в Германия е 3405 евро на кв. м като за покупката на стандартно жилище от 70 кв. м са необходими малко под пет брутни годишни заплати, показват данни на консултантска компания. За сравнение, цената на апартаментите в Унгария е близо два пъти по-ниска – само 1323 евро на кв. метър. Въпреки това обаче за покупката на същия апартамент от 70 кв. м в Унгария са необходими малко под осем брутни годишни заплати. Ситуацията е нас не е много по-различна от тази в Германия. Средната цена на жилищата в София е около 834 евро на квадрат, според данни на една от имотните компании на пазара. Това означава, че едно жилище от 70 кв. м струва около 59 хил. евро, или 115 хил. лв. В същото време, според данните на Национален статистически институт (НСИ) средната брутна месечна работна заплата в София е 1730 лв. (884 евро). Това прави средна брутна годишна заплата от 20 760 лв., или 10 613 евро. А за покупката на апартамента в столицата са необходими брутните заплата за пет години и половина, което е близо до достъпността на жилищата в държава с развит пазар като Германия.

До две заплати за годежен пръстен дава българинът, изчислява ТРУД. Цената на годежния пръстен не трябва да надминава две месечни заплати, смятат 75% от българите. Това показва анкета в социалните медии, инициирана от международната верига бутици за бижута и търговия със скъпоценни камъни, в която участват над 1500 души. Допитването е проведено в навечерието на коледните и новогодишни празници – най-популярния период за предложения за брак в световен мащаб. Според статистиката в 40% от случаите заветният въпрос се задава именно на Коледа, Бъдни вечер или в новогодишната нощ, като общият резултат измества в класацията дори най-романтичния ден – Свети Валентин. Допитването показва още, че според половината от българите годежният пръстен трябва да е с диамант. Това е и най-популярният скъпоценен камък за предложения в световен мащаб. Опитът на международните бижутери у нас през последните две години сочи същото – най-търсени са годежните пръстени с един или повече диаманти, от бяло злато и цена до 3000 лева.

2,4 млрд. лв. похарчени за празниците, тегли чертата 24 ЧАСА. Ръстът на доходите от почти 10% през тази година и избледнелите спомени от кризата развързаха кесията на българина и той постави рекорд по пазаруване. Според предварителни оценки на търговци спрямо отчетеното от касовите апарати и платено чрез банкови преводи за коледните и новогодишните празници българите са похарчили близо 2,4 млрд. лева. В сумата са включени парите за подаръци, за трапезата вкъщи, за ресторанти и пътувания у нас и в чужбина. За сравнение покрай миналогодишните празници изхарчените пари бяха около 2 млрд. лева. Най-усилено е било пазаруването в последната седмица на годината.

Иде кукерският фестивал „Старчевата“, четем в МОНИТОР. По вековна традиция и сега, в първия ден на 2020 година, на площада в Разлог ще се проведе кукерският карнавал, познат в цяла България като „Старчевата“. Моми и ергени в народни носии, сурвакарски групи дегизирани като мечки, дядовци и баби ще дефилират пред любопитното хилядно множество. В публиката всяка година присъстват англичани, руснаци, гърци и северомакедонци. “Старчевата” ще стартира в 11:00 часа на 1 януари. Всеки от седемте квартала на града, ще представи традицията, като същественото е хорото, на което се хващат накрая всички облечени в красиви разложки носии. Кукерите и техните ръководители, с житни класове в ръце, ще изпълнят ритуала по гонене на злите сили и привличане на доброто и красивото.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Столичната община отново въвежда зелен билет и безплатни буферни паркинги на 19 и 20 януари

В неделя и понеделник (19 и 20 януари 2025 г.) Столичната община въвежда отново зелен билет и безплатни буферни паркинги във връзка с прогнозни данни за замърсяване на въздуха в тези дни. Решението е взето след консултация с експертите на Националния институт по метеорология и хидрология, според които очакваният потенциал на замърсяване на..

публикувано на 17.01.25 в 20:02

Транспортните дружества в София завършват 2024 г. с печалба от 22.7 млн. лв.

Транспортните дружества в София завършват годината с печалба от 22.7 млн. лв. Благодарение на стратегически планираната финансова политика, активната работа на екипа на Столична община , осигурените рекордни финансови средства в икономическата рамка за транспорт за 2024 г., както и предоставените заеми от Столична община, "Столичен автотранспорт",..

публикувано на 17.01.25 в 14:32

Военномедицинска академия въвежда роботизираната хирургия Da Vinci Xi

Военномедицинска академия (ВМА) въвежда роботизирана хирургия Da Vinci Xi. Роботизираната хирургия с използването на системата da Vinci Xi е напреднал подход в медицината, който комбинира високотехнологични иновации и прецизност при извършването на операции. Използва се в различни области на медицината, като урология, обща хирургия, гръдна хирургия,..

публикувано на 17.01.25 в 11:35

България се включва в Международното изложение „Зелена седмица Берлин 2025“

Министерството на земеделието и храните за 34-ти път ще представи България на престижното Международно изложение „Зелена седмица Берлин 2025“ в Германия. От днес до 26 януари 2025 г. страната ни ще предложи на посетители от цял свят разнообразие от автентични български вкусове и продукти, включително маслинова паста, шипково масло, биопродукти и вина...

публикувано на 17.01.25 в 09:43

Честит Антоновден!

На 17 януари Българската православна църква чества преподобни Антоний Велики. Роден около 251 г. в Среден Египет в семейство на заможни копти християни. Когато неговите родители починали бил на 20 години, раздал имането си на бедни и се оттеглил в усамотение в пустинята. 35-годишен той заминал отвъд Нил и заживял в при пълно уединение на..

публикувано на 17.01.25 в 07:50

Столичната община приема проекти за тазгодишния Културен календар

След като Общинският съвет прие документа "Цели, приоритети и процедури за 2025 г. на Програма "Календар на културните събития", от Столичната община обявиха, че започва процедурата за прием на проекти в разделите "Стратегически събития" и "Значими събития". Срокът за кандидатстване с проекти за включване в двата раздела е от 00:01 ч. на 18..

публикувано на 16.01.25 в 19:58

Вдигат цената на билетите в столичния зоопарк от февруари

Столичният общински съвет актуализира цените на билетите на Зоологическата градина в София. След 12 години без промяна, билетът за вход в столичния зоопарк ще има нова цена от началото на февруари. В СОС приеха: Столичният зоопарк актуализира цените Входът за Зоологическа градина София остава безплатен за децата до 3 години, за децата от 3..

публикувано на 16.01.25 в 14:44