Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Да започнем годината с валсова стъпка

Снимка: Terry Linke
Какво е 1 януари без концерт на Виенската филхармония? Той ни понася към новата година с усещане за изящество, стил, лекота и красива музика. Дори и онези, които през останалата част от годината не са почитатели на класическата музика, в първото утро на годината биват запленени от магията на валса. Защото всички обичаме приказките, нали.

Интересът към новогодишния концерт на Виенската филхармония е все по-голям и билетите се изчерпват толкова бързо, че вече се изнасят не един, не два, а три идентични празнични концерта – от 12 часа на 30 декември, 0т 20.30  на 31 декември и въпросният новогодишен на 1 януари, който е и с най-високи цени на билетите, които са между 35 и 1090 евро за основния концерт, а за предварителните - между 20 и 800 евро.

Въпреки високите цени, желаещите да присъстват в залата са толкова много, че билети се продават единствено след участие в томбола, за която всеки може да се запише на сайта на Виенската филхармония от 2 януари до 28 февруари. Организиран в началото с цел да приповдигне духа на хората и да отвлече вниманието от загубата на войната, концертът отдавна се е превърнал в истинско събитие, което е подготвено до най-малкия детайл.

Традиционно програмата на концерта се състои предимно от творби на композиторите от семейство Щраус - Йохан Щраус - баща, Йохан Щраус - син, Йозеф Щраус, Едуард Щраус. За първи път тази година ще прозвучат девет произведения, които до момента не са включвани в програмата на новогодишния концерт. Това са три творби от Йозеф Щраус – валс „Любовни поздрави“, Лихтенщайн-Марш и Френска полка.

Освен тях премиерно изпълнение ще имат увертюрата към оперетата „Скитниците“ от Карл Михаел Цирер, две произведения от Едуард Щраус – “Бърза полка”, и полка-мазурка „Леденото цвете“, гавот от Йозеф Хелмесбергер-син и „Галоп на пощальона“ от Ханс Кристиян Лумбю, което означава, че списъкът на композиторите става все по-широк. По традиция, концертът ще завърши с три биса и това неизменно са „Бърза полка“, „На хубавия син Дунав“ и Радецки марш, при изпълнението на който (всички знаем) диригентът се обръща към залата и публиката пляска в такт.

Като стана дума за диригенти, за първи път на „новогодишния“ пулт ще застане Андрис Нелсонс - музикален директор на Бостънския симфоничен оркестър и на Лайпцигския Гевандхаус оркестър. Артистичното сътрудничество между 43-годишния латвиец и Виенската филхармония датира от 2010. Оттогава той редовно застава на диригентския пулт на абонаментните им концерти, както и при гастролите на оркестъра на фестивала в Залцбург.

Иначе историята на новогодишните концерти на Виенската филхармония започва през 1939, Диригент на първия “истински” новогодишен концерт на 1 януари 1941 г. е дългогодишният ръководител на Виенската филхармония Клеменс Краус, който е един от най-големите защитници на творчеството на династията Щраус и продължава традицията до края на Втората световна война. През този тъмен период на австрийската история музиката на фамилията Щраус символизира едно напомняне за онази Австрия, която е лишена от правото си на съществуване като самостоятелна държава.

По време на антракта в Златната зала на Музикферайн, телевизионните зрители от цял свят ще видят специално подготвен музикален филм, посветен на 250-годишнината от рождението на Бетовен. Роденият в Бон композитор е живял 35 години във Виена, което го прави истински виенчанин. Изпълненията пък на балета на Виенската Щатсопера (които се показват по време на концерта) са заснети още през лятото, а хореографията е дело на испанеца Хосе Карлос Мартинес. Балетистите танцуват около един от домовете на Бетховен във Виена.

И на финала – за атмосферата!
Флоралната украса е великолепна, тя в продължение на много  години пристига от Сан Ремо, но вече пета година филхармонията си сътрудничи с виенските общински оранжерии. Украсяването, започнало още на 27 декември, е превърнало залата в цветна феерия с 30 000 стръка цветя, като след края на концерта публиката традиционно си взема поне едно листенце за спомен.

Така че настанете се утре пред телевизора, или си пуснете програма Христо Ботев на БНР и се наслаждавайте, дори да не сте с бална рокля или фрак, новогодишният концерт на Виенската филхармония ще успее да ви накара да се почувствате все едно сте там, красиви сте, танцувате валс и годината, която предстои, е най-прекрасната в живота ви.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изложбата „Разкази по… Коледа“ - интересен поглед към няколко теми около Рождество Христово

Чрез изложбата „Готови ли сте за…/Разкази по… Коледа“, екипът на Националния етнографски музей предлага на посетителите съвременен и атрактивен прочит на един от най-светлите празници в годината.  Експозицията проследява как обичаите в старата българска традиция добиват с времето нови форми под напора на историческите промени, моди и политически решения...

публикувано на 23.12.24 в 09:51

Хлябът има огромна символика в нашата култура

Хлябът има огромна символика в нашата култура и е събирателен образ на почти всички традиционни ценности, казва Атанаска Терзийска от “Мрежа хлебни къщи София ”. Пред Радио София тя обясни, че има определени характеристики на обредните хлябове - те трябва да бъдат замесени с бяло брашно, което се пресява три пъти. Освен това се приготвя с домашен..

публикувано на 23.12.24 в 09:11

Посадиха над 30 хил. дръвчета на територията на Столична община за 2024 г.

Над 30 000 дръвчета са засадени на територията на Столичната община през 2024 г.  Отчетен е и 30% ръст на дърветата, които са прихванати след засаждане, заради подобрения в поливните дейности.  Повече от 1 000 едроразмерни дървета са засадени през 2024 г. - от общо 4200 нови в градската среда, съобщава БГНЕС.  През пролетта са засадени 700 дървета..

публикувано на 23.12.24 в 08:37

Започват преговорите за подписване на Колективния трудов договор в столичния „Автотранспорт“

През днешния ден в Столичната община, започват преговорите за подписване на Колективния трудов договор между работниците и ръководството на столичния „Автотранспорт“. Новината беше обявена в петък от кмета на София Васил Терзиев, който се срещна с протестиращите от столичния автотранспорт. Тогава столичният градоначалник увери, че заплатите и..

публикувано на 23.12.24 в 08:15

Седмицата започва с облачно време и валежи от сняг

В ранните часове на деня от запад-северозапад облачността ще продължи да се увеличава, но все още ще е без валежи. Над източните райони ще преобладава ясно време. Ще духа до умерен южен вятър. Минималните температури ще са предимно между минус 3° и 2°, в София – около минус 4°, съобщават от Националния институт по метеорология и хидрология. През..

публикувано на 23.12.24 в 07:40
Коледното село Чавдар

Коледното село Чавдар - всичко опира до човека

Днес гостуваме на коледното село Чавдар. Защо наричат това място швейцарското село Чавдар? Първи гости са ни братята Тодор и Петър Нешкови от Чавдар, собственици на бутикова мандра: "Всичко постигнато е с уоритост и желание, поставили сме летвата доста високо и хората очакват много от нас. Работим като екип по доста тежки теми - горски фонд и др...

публикувано на 22.12.24 в 10:54

Софийски разкази - Бохемски куиз - История на София

Куизът е с водещите в Радио София - Божидар Янев и Боян Бочев. Кой от тях познава по-добре историята на столицата?  Предаването е посветено на предстоящия куиз на Бохемска София на 23 декември. 

публикувано на 21.12.24 в 15:00