По време на бременност жената не трябва да се храни „за двама“, а потребността на организма е само 65 калории повече, в сравнение с нормалната необходимост. Това означава една или две филийки хляб допълнително. Вторият триместър калориите се увеличават до 260, а през третия семестър жената има нужда от 500 калории в повече.
Индикатор за това дали бременната жена се храни правилно, е покачването на теглото. Първият и вторият триместър общо би трябвало да се качат не повече от 6 кг. от старта на бременността, ако той е бил при нормална телесна маса. През последния триместър се очаква покачване на теглото с още около 6 кг.
Относно менюто на бременната жена, проф. Байкова препоръчва леко покачване на белтъчната компонента, което означава увеличаване на млякото /кисело/ и млечните продукти от 330 гр. на ден до 400 гр., а сиренето се увеличава от 50 на 55 гр. на ден. Въглехидратите трябва да бъдат около 300 гр. на ден, мазнините също остават константна величина. Два пъти обаче трябва да се увеличи приемът на зеленчуци и плодове.
Месото се препоръчва три пъти седмично, а рибата два пъти, но се препоръчват хищникови риби, отглеждани в култивирани условия, защото големите водоеми често пъти съдържат тежки метали. Яйцата се увеличават от 2-3 на 4-5 броя седмично.
Проф. Байкова не препоръчва частично хидрогенираните мазнини и обяснява, че всички нискокачествени млечни продукти, т.н. имитиращи продукти, са рискови за женския организъм по време на бременност.
Не се препоръчва и прием на продукти, съдържащи Е-та.
Не се препоръчва и повишена употреба на прясно мляко, то трябва да присъства съвсем минимално в менюто ни и то вложено в друг продукт.
Много жени искат бързо да възвърнат фигурата си след раждане, но проф. Байкова уточнява, че кърмаческият период изисква същите параметри на хранене, каквито са и по време на бременност, за да може кърмата да бъде с добър състав.
Според проф. Байкова след раждане излишни остават около 4-5 кг., които се редуцират до няколко месеца, а ако това не се случи, се изготвя хранителен режим, но само от специалист.
Още за храненето по време на бременност - чуйте в звуковия файл.
В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..
В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..
Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..
Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..
Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..
Фестивалът “Възможното образование“ се завръща с пълно издание от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него, е акцентът на разговора с Нели..
Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...