В края на годината, която изпратихме, Момчил Николов зарадва почитателите си с нова книга. След като преди 2 години „Последната територия“ стана роман на годината на фонд „13 века България"и му донесе наградата „Перото” в категория „Проза”, сега писателят (с диплома на лекар) изненадва с истории на реално съществуващ човек. Прякорът му е Чекмо (от чекмедже), заради прякора на дядо му Стоян - дърводелец, когото наричали Скрина. Оттам е и заглавието на книгата.
С Чекмо се познаваме от 15-20 години – обясни пред Радио София Момчил Николов. – Тогава му бях на гости в Испания, където живееше в къща с един питон албинос, на име Джеймс Бонд. Разказа ми истории от годините до запознанството ни (2002-2003 г.). Бил е спортист в България през 80-те години, републикански състезател по джудо. Другата му основна дейност е била хазарта - доколкото е можел да му се отдаде по онова време. Изключително креативна личност, живял и на ръба на закона.
След падането на Берлинската стена тръгва от България – именно за Берлин. По-сетне попада в Нова Зеландия, в Австралия, във Виетнам… Може да са останали 20-30 държави, в които до този момент не е бил.
Още преди 15-ина години авторът се заканил да опише невероятните истории и приключения на своя герой. И го прави с опресняване и допълване на случките с нови разговори.
Прототипът вече е прочел книгата за своя живот, плакал е и се е смял. Пипнал е томчето едва след излизането му от печатницата, така че не е имал възможност за промени.
Използвал съм дори спецификата в начина на говорене. Опитвал съм се да вляза в мисленето му, да предвидя как би реагирал в определена ситуация. И мисля, че се е получило. Доволен съм, че написах тази книга.
Е, романът не е чисто биографичен, но Чекмо допринася особено много авторът да опише онази епоха от средата на 80-те години насам.
И обратната връзка с млади читатели показва, че "Чекмо" е интересна книга и за тях, въпреки че не са били свидетели на онези години.
През днешния ден преди обяд по-значителна облачност ще има над източните райони, като превалявания все още ще има в Североизточна България. В останалата част от страната ще бъде слънчево, съобщават синоптиците от Националния институт по метеорология и хидрология. След обяд главно над планинските райони ще се развие купеста облачност и на отделни..
На територията на Столичната община съществува изградена мрежа от 188 читалища, по данни на публичния регистър на народните читалища. Те разполагат с материална база, но в по-голямата си част сградният фонд е остарял и се нуждае от по-голям обем инвестиции за отстраняване на възникнали във времето проблеми, прилагане на мерки за енергийна..
Остава малко повече от седмица до крайния срок за включване в петиция, с която граждани от ЕС целят да бъдат променени регламенти, засягащи именно правата им на потребители. В момента кампанията има над 1,4 млн. подписа, което е повече е необходимото, но въпреки това битката не е приключила. Инициативата “Спрете унищожаването на игрите“ се опитва..
Лилия Илиева е магистър по Българска филология и журналистика, преводач на интересни книги и самата тя автор на книгата “Заведи ме в теб“ , която представи при гостуването си в предаването “Добър вечер, София“. "Поводът, по който ми хрумна да събера 33 интервюта с известни български мъже, беше един мой разговор с френския писател..
Пет години след 2020 г. се вижда събуждащата се протестна енергия, която обаче не е толкова разгъната както преди пет години. Това се случва на фона на управление, което дойде след поредица от служебни правителства, но също е съмнително колко е стабилно. “Само за тези, които не познават механизмите и скритите капани на управлението, е изненада, че..
Администрацията на кмета Васил Терзиев иска от Столичния общински съвет да одобри проект за изменение на подробен устройствен план (ПУП), който отключва довършването на бул. “Тодор Каблешков“ и е ключов участък от Третия градски ринг на София, съобщават от пресцентъра на Столичната община. “Ако Общинският съвет вземе решение и подкрепи нашето..
Изключително археологическо откритие беше направено в крепостта Кокалянски Урвич край София – триъгълна каменна кула, датирана от края на II век. Разкритието е на младите археолози д-р Филип Петрунов и Виолина Кирякова в последните дни от археологическите проучвания, финансирани от Столичната община по програма "Култура". Откритието..