В края на годината, която изпратихме, Момчил Николов зарадва почитателите си с нова книга. След като преди 2 години „Последната територия“ стана роман на годината на фонд „13 века България"и му донесе наградата „Перото” в категория „Проза”, сега писателят (с диплома на лекар) изненадва с истории на реално съществуващ човек. Прякорът му е Чекмо (от чекмедже), заради прякора на дядо му Стоян - дърводелец, когото наричали Скрина. Оттам е и заглавието на книгата.
С Чекмо се познаваме от 15-20 години – обясни пред Радио София Момчил Николов. – Тогава му бях на гости в Испания, където живееше в къща с един питон албинос, на име Джеймс Бонд. Разказа ми истории от годините до запознанството ни (2002-2003 г.). Бил е спортист в България през 80-те години, републикански състезател по джудо. Другата му основна дейност е била хазарта - доколкото е можел да му се отдаде по онова време. Изключително креативна личност, живял и на ръба на закона.
След падането на Берлинската стена тръгва от България – именно за Берлин. По-сетне попада в Нова Зеландия, в Австралия, във Виетнам… Може да са останали 20-30 държави, в които до този момент не е бил.
Още преди 15-ина години авторът се заканил да опише невероятните истории и приключения на своя герой. И го прави с опресняване и допълване на случките с нови разговори.
Прототипът вече е прочел книгата за своя живот, плакал е и се е смял. Пипнал е томчето едва след излизането му от печатницата, така че не е имал възможност за промени.
Използвал съм дори спецификата в начина на говорене. Опитвал съм се да вляза в мисленето му, да предвидя как би реагирал в определена ситуация. И мисля, че се е получило. Доволен съм, че написах тази книга.
Е, романът не е чисто биографичен, но Чекмо допринася особено много авторът да опише онази епоха от средата на 80-те години насам.
И обратната връзка с млади читатели показва, че "Чекмо" е интересна книга и за тях, въпреки че не са били свидетели на онези години.
Коментатори във "Форум" тази седмица са зам.-председателят и член на Управителния съвет на Българската асоциация по информационни технологии доц. д-р Наталия Футекова и образователният иноватор Ангел Георгиев. Заедно с водещата Елена Пъневска, част от темите, които дискутираха бяха: - Проучване на Института за пазарна икономика - професионалното..
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
На 17 февруари 2025 г., стартира 17-ото издание на Програма "Европа“ на Столичната община. За поредна година целта е сътрудничеството между гражданското общество и местната власт в София в прилагането на добри европейски практики на местно ниво. Пет са одобрените приоритетни области, като тяхното финансиране е по 250 000 лв., каза пред Радио..
"Аника в градините на Людмил Георгиев" е съвместна изложба на известния български графичен художник Людмил Георгиев и 10-годишната Аника Козева. Изложбата ще бъде показана в галерия "ГрафикАрт" от 12 до 26 февруари. "Изложбата трябва да се види, а историята да се разкаже. С бащата на Аника си говорихме в моето ателие, а Аника се беше разшетала из..
Вейповете и останалите бездимни изделия са новата мода, която предизвиква интереса на децата, коментира пред Радио София Яна Алексиева - изпълнителен директор на Асоциация "Родители“ и магистър по Детско-юношеска и училищна психология. Тя добави, че всичко, което е забранено, в даден момент започва да изкушава тийнейджърите. "Всичко, което чуваме..
Романът "Скарида" е забавен разказ за нелепиците, абсурдите и тъгите на едно непроменящо се и непроменимо всекидневие. Негов автор е Димитър Коцев-Шошо, който според издателите на книгата, е роден и кара в София своето щастливо детство, което все още не е завършило, а това е добра новина за всички почитатели на неговото творчество, защото не..
За справяне с проблема с употребата на вейпове сред тийнейджърите, опитът на другите държави сочи, че голяма част от тях са прекратили вноса и производството им, каза пред Радио София д-р Гергана Гешанова - председател на коалиция "Без дим". "В много държави е абсолютно забранено транспортирането на такива количества, съхранението им и..