Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В бизнеса смесените екипи са по-ефективни

Цветана Минчева и Методи Георгиев
Снимка: Ани Петрова
Жените и мъжете в корпоративния свят е темата в предаването “Радиоприемница” тази седмица. Жените все още имат да наваксват с присъствие в бизнес средите.

“Въпросът е на равнопоставеност и равни права, но и на бизнес”, казва Цветанка Минчева - директор “Глобално банково обслужване”, член на УС на една от водещите банки у нас и член на УС на Съвета на жените в бизнеса в България. Според нея развитите икономически сектори, държави и компании инвестират много в посока на това да се изравнят нивата на жените и мъжете в бизнеса.

В аутсорсинг сектора 60-70% от заетите са дами и има равнопоставеност дори превес на жените в бизнеса както в изпълнителските позиции, така и в управленските, обяснява Методи Георгиев - председател на борда на настоятелите в НПО “Твоето бъдеще тук. Успехът е в България”.

По-слабо развитите държави имат по-голяма заетост на жените в управленските позиции, цитира изследване Методи Георгиев. Цветанка Минчева цитира проучване, според което в световен мащаб около 55% от жените работят, а 78% от мъжете работят в развиващите се икономики. При образованието все повече момичета имат достъп до образование, но все още около 10% от тях (основно в развиващите се страни) все още нямат достъп до образование.

Според Цветанка Минчева смесените екипи са много по-ефективни, защото се съвместяват качествата и на двата пола. “Аз винаги съм се чувствала по-добре в разнообразна среда”, казва тя.

На същото мнение е и Методи Георгиев, според който “когато има балансирано присъствие на жените и мъжете в бордовете, бизнес резултатите на компанията са по-добри”.

Много се инвестира на запад в мениджърите на компаниите, за да могат да избегнат капана на скритите предпоставки, които пречат да се вземе прозрачно решение за развитие на един или друг служител без значение от неговия пол.

Според Методи Георгиев няма дискриминация спрямо жените в България и това е така от много време, но пък има предразсъдъци, както има феминизирани професии, и такива, които са предимно с мъже.

Задължително е инвестирането в служителите и надграждането в техните умения, както и в даването на смисъл за тях да останат в дадената фирма, а също и в социалните инициативи на компанията.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Иван Симов

Историята оживява: Радиото - инж. Иван Симов, лента първа

На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на професионалното радио в България: Историята на българското радио обаче се заражда и оформя още..

публикувано на 11.01.25 в 16:00
С Анатолия Тодорова - уредник в Историческия музей “Свищов” и член на УС на международна фондация “Алеко Константинов”

Софийски разкази - Алекови дни 2025

Разговорът е с Анатолия Тодорова - уредник в Историческия музей “Свищов” и член на УС на Международна фондация “Алеко Константинов”: "Няма друг българския писател, останал с малкото си име, като наш съвременник и приятел. По неговото време Свищов е градът на първите неща. Гражданите в ежедневието си се радват на балове, приеми. Парите са се влагали..

публикувано на 11.01.25 в 15:00
Филип Тотю

Адресите на любовта - войводата Филип Тотю

Легендарният поборник, войводата Филип Тотю е имал богат и вълнуващ любовен живот, въпреки строгите правила  за хайдутина -  да не прескача дувари и да не ходи по жени, нито своя, нито чужда. Точно тях Филип Тотю не спазвал. Той имал три съпруги, съдили са го за двуженство, с последната си жена се събира, когато той е на 65, а тя - на 29...

публикувано на 11.01.25 в 14:00

Пикасо - само част от музейния фонд графики на Квадрат 500

Националната галерия „Квадрат 500“ представя 21 графични листа на Пикасо, тематично свързани с негови и на други автори литературни текстове, с лични преживявания и прозрения. Подробностите - от  Калин Николов, уредник на фонд „Чуждестранна графика“:

публикувано на 10.01.25 в 20:13

Радичков връх, Антарктика

С Йордан Радичков, внук на Йордан Радичков говорим за  инициативата "Януари - месец на Радичков" която тази година е в Антарктика! Още в края на тази година всички издания на българския писател ще бъдат изпратени в библиотеката на нашата експедиция там: Благодарение на българската мисия в Антарктика и проф. Христо Пимпирев, новите издания с истории..

публикувано на 10.01.25 в 19:29
Ивайло Илиев и Тодор Терзиев

"Форум", 10.01.25: Мълчанието на партийните лидери не е непременно нещо лошо

В края на седмицата анализатори във "Форум" продължават да коментират последните стъпки на български политици в търсене на изход от кризата. Освен продължаващите преговори за редовно правителство, те се спряха на новината за официално полученото от Кирил Петков обвинение на прокуратурата за арестите на Борисов, Горанов и Арнаудова, можем ли..

публикувано на 10.01.25 в 18:10
Силвия Георгиева

Предизвикателствата пред общините: проектите, системата за отпадъци, преходът към еврозоната

През започналата 2025 г. общините са изправени пред три големи предизвикателства : 1. Изпълнението на проекти . Те са финансирани по три линии – от Инвестиционната програма, от Плана за възстановяване и устойчивост и от оперативните програми на ЕС. Предстои стартиране на програмата за селските райони; 2. Реформата в системата..

публикувано на 10.01.25 в 17:06