Продължава седмицата, посветена на жените и мъжете в бизнеса. Днес за разговор сме поканили експертите Любомир Аламанов, доц. д-р Александър Христов и Даниел Киряков от Центъра за анализи и кризисни комуникации.
Жените в бизнеса са страшна сила – коментира Александър Христов. – Ролята им ще се става още по-важна. Над 80% от експертите в PR-бранша са жени. В същото време са видими сфери, в които все още има „стъклен таван“ в това отношение и промените тепърва ще се забелязват, колкото и бавни да са те.
В България дори IT-секторът е доказателство, че жените се справят добре и в области, които се смятат за „по-мъжки“, посочи Любомир Аламанов.
А според Даниел Киряков в историята има достатъчно много доказателства, че устойчивостта и вдъхновението в определени политики и дейности идва от жените. И не е правилно да се говори за квотно участие на дамите, а за експертно, като специалисти, като мениджъри.
В комуникационните професии, при работа с хора, когато по-често се налага проява на емпатия или интуиция, като че предимството е на „слабия пол“, признава мъжкото експертно трио. Жените по естествен път намират своето място и във висшия мениджърски елит, включително и във финансовите институции. Днес картината в управлението на банките е коренно различна от преди 20 години например.
Квотите са по-скоро инструмент за (временно) въвеждане на справедливост или равноправие.
Към предимствата на мъжете можем да причислим т.нар. здравословната амбиция, прямотата и ефективността.
За всеки обаче, независимо от пола и възрастта, е добре да запази и проявява детското любопитство, интереса към новото и към допълнителни знания и развитие.
Стереотипите видимо се променят и това може да се забележи по мисленето и поведението на младите хора – в училище и в университета.
Войнстващият феминизъм не чува другото мнение, а това понякога не помага (а напротив) за по-лесно или правилно заемане на позициите, които жените заслужават, смята доц. Христов. Равенството на двата пола в бизнеса няма нужда от врагове, каквито едно фанатично движение създава.
На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на професионалното радио в България: Историята на българското радио обаче се заражда и оформя още..
Разговорът е с Анатолия Тодорова - уредник в Историческия музей “Свищов” и член на УС на Международна фондация “Алеко Константинов”: "Няма друг българския писател, останал с малкото си име, като наш съвременник и приятел. По неговото време Свищов е градът на първите неща. Гражданите в ежедневието си се радват на балове, приеми. Парите са се влагали..
Легендарният поборник, войводата Филип Тотю е имал богат и вълнуващ любовен живот, въпреки строгите правила за хайдутина - да не прескача дувари и да не ходи по жени, нито своя, нито чужда. Точно тях Филип Тотю не спазвал. Той имал три съпруги, съдили са го за двуженство, с последната си жена се събира, когато той е на 65, а тя - на 29...
Националната галерия „Квадрат 500“ представя 21 графични листа на Пикасо, тематично свързани с негови и на други автори литературни текстове, с лични преживявания и прозрения. Подробностите - от Калин Николов, уредник на фонд „Чуждестранна графика“:
С Йордан Радичков, внук на Йордан Радичков говорим за инициативата "Януари - месец на Радичков" която тази година е в Антарктика! Още в края на тази година всички издания на българския писател ще бъдат изпратени в библиотеката на нашата експедиция там: Благодарение на българската мисия в Антарктика и проф. Христо Пимпирев, новите издания с истории..
В края на седмицата анализатори във "Форум" продължават да коментират последните стъпки на български политици в търсене на изход от кризата. Освен продължаващите преговори за редовно правителство, те се спряха на новината за официално полученото от Кирил Петков обвинение на прокуратурата за арестите на Борисов, Горанов и Арнаудова, можем ли..
През започналата 2025 г. общините са изправени пред три големи предизвикателства : 1. Изпълнението на проекти . Те са финансирани по три линии – от Инвестиционната програма, от Плана за възстановяване и устойчивост и от оперативните програми на ЕС. Предстои стартиране на програмата за селските райони; 2. Реформата в системата..