Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Накъде в София

ИЗЛОЖБИ

От 19.00 часа в галерия „Синтезис“ ще бъде открита авторската изложба „ВИК” на популярния фотограф Димитри Стефанов.

От 18.00 часа в Националния антропологичен музей, ще бъде открита изложбата „Кремиковският манастир Св. Вмчк. Георги Победоносец – известен, но и непознат“.

В галерия "Средец" ще бъде открита изложбата "Хлябът" на Атанас Качамаков (1889-1984). Експозицията представя 30 рисунки от цикъла "Нашият хляб насъщен" на автора, придружен от авторския текст "Български фестивал на майката земя". Творбите са визуализиран разказ за бита и труда на българските селяни от началото на XX век. Показват ритуалните етапи в процеса на създаването на хляба през различните годишни времена. Те са своеобразно продължение на романа "Добри", издаден за първи път през 1934 г. в САЩ, написан по разкази на Атанас Качамаков за детството в България. Атанас Качамаков е роден в Лясковец, но през 1924 г. напуска България и заминава за Париж, Франция, а през 1925 г. - за Ню Йорк, САЩ. През 1931 г. печели първа награда в голямата изложба в Ню Йорк за своята работа "Индианка с дете" (мрамор). От 1930 г. в Лос Анджелис е артистичен директор на киностудио.

КОНЦЕРТ

В зала "България" ще се проведе концерт на Националния филхармоничен хор и Националния филхармоничен оркестър под диригентството на полския диригент Антони Вит. Програмата на концерта включва произведения от полската класическа музика. Това са увертюра към операта "Халка" от Станислав Монюшко, "Станислав и Анна Освиенцимови" от Мечислав Карлович, "Крешани" от Войчех Килар и "Стабат Матер" от Карол Шимановски. 

КНИГИ

В литературен клуб "Перото" ще бъде премиерата на първия печатен брой на сп. "ShadowDance". Върху над 200 страници изданието за фантастика, култура и футурология представя разкази от български и чуждестранни писатели. Има статии в областта на литературата, киното, телевизията, музиката, комиксите, философията, социологията, технологиите. Фокусът е върху новото литературно течение киберпънк. 

ТЕАТЪР
От 19.00 ч. в Младежки театър „Николай Бинев“ ще започне пиесата “Аз, Фойербах” на Танкред Дорст. Участват Стефан Мавродиев, Ахмед Юмер, Живка Ганчева. В ролята на Фойербах се превъплъщава доайенът на Младежки театър „Николай Бинев“ –  Стефан Мавродиев. Пиесата разказва за актьор, който след 7 години пауза, се завръща на театралната сцена, за да се яви на кастинг за желана от него роля пред великия режисьор Летау. Господин Летау обаче закъснява, а Фойербах е посрещнат от неговия млад асистент.

В Малък градски театър “Зад канала” от 19.00 ч. започва постановката “Канкун“ на Жорди Галсеран. Режисьор е Бина Харалампиева, а участват актьорите Ирини Жамбонас, Филип Аврамов, Искра Донова, Ивайло Христов. “Канкун” е последната пиеса на Жорди Галсеран.

От 19.30 ч. завесите се вдигат в Сатиричен театър "Алеко Константинов" за пиесата “Глобална комедия”. Режисьор е Патрик Вершюрен. Участват актьорите Йорданка Стефанова, Теодор Елмазов, Богдан Казанджиев, Росица Александрова.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В по-голямата част от страната ще преобладава слънчево време

През днешния ден в по-голямата част от страната ще преобладава слънчево време. Значителна ще се задържи облачността над Западна България и Рило-Родопската област, но главно в югозападните райони ще превалява слаб сняг, съобщават от Националния институт по метеорология и хидрология. По поречието на Дунав и на места в равнините сутринта ще има условия..

публикувано на 24.02.25 в 07:15

Пианото е най-естествено, ние не свирим на него, то свири на нас

Надежда Йоцова е израснала в музикална къща – баща ѝ е Христо Йоцов, емблематична фигура в българския джаз, майка ѝ е цигуларка в Симфоничния оркестър на БНР, нейният дядо Георги Йоцов е изтъкнат обоист от Софийската филхармония (със сериозен интерес към барока), баба ѝ Рина Ранджева е пианистка…можем да продължим да изброяваме, но Надежда върви по..

публикувано на 23.02.25 в 09:42

Нова музика за стари филми

Киноконцерт: Романтичните неволи на Чаплин, Кийтън, Линдер - прожекция с музика на живо. Слушаме Еви Карагеоргу – координатор на събитието: "Това е много специална програма с три неми филма с музика на живо, рядко имаме такава възможност да ги видим" Повече подробности за автора на музиката и други неща, които ще ви заведат на прожекцията - в..

публикувано на 22.02.25 в 16:39
Лесничеят Васил Попов

Историята оживява - Лесничеят Васил Попов, част първа

Разказът е на Снежана Маринова - краевед, изследовател на историята на Стара Загора и съавтор на книгата “Мозайка от миналото на Стара Загора”: Къде са секвоите в България? Откъде идват тези в Борисовата градина? Кой е В.В.Попов, чийто постамент за паметник откриваме до секвоите там? "Каква е цената, ако иска един човек като родения в Стара..

публикувано на 22.02.25 в 16:00

Софийски разкази - Софийска хроника. София след Освобождението (1878-1885)

Разговорът е със Здравко Петров -  урбанист и създател на проекта “Исторически маршрути”: "София никога не е била изостанала, минава през много животи. Била е много различна от това, което можем да си представим - с кьорсокаци и малко черкви, някои, като Света София, превърнати в джамии."  Какво е съдържал първия градоустройствен план, кои са..

публикувано на 22.02.25 в 15:00
Вивиа Ники

Северът със скритите му красоти

Прожекции на документалния филм „Скритата красота на Севера“ - повече за филма, заснет с дрон от неговия автор Вивиа Ники: "Северът за моето усещане е много мистично място с изключително много култура, оято е неразкрита." Разказът продължава като филм във филма или като изложба за филма - преценете сами в звуковия файл.

публикувано на 22.02.25 в 14:49

Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство

Започва третото издание на „Форум за съвременно изкуство и култура WIDE ARТ“ – за него ни разказва Радослав Механджийски: "Представяме съвременното изкуство през най-различни перспективи. Търсят се пресечни точки между технология и изкуство, психоанализа и изкуство и т.н. Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство." Още за поредното..

публикувано на 22.02.25 в 13:40