Православната църква почита днес паметта на преподобния Антоний Велики.
Антоний Велики е роден около 251 г. след Христа, в Египет, в семейството на заможни и благочестиви родители. Когато бил на 20 години, родителите му починали и му оставили богатството си. Антоний раздал своето имущество и започнал подвижнически живот. Отначало той се заселил в една изсечена в скалите египетска гробница, а след това прекарал 20 години при пълно усамотение в изоставена постройка в пустинята. Антоний бил удостоен с дара на чудотворството и на прозорливостта, но като лекувал болни, той винаги внушавал на излекуваните да благодарят само на Бога.
При него идвали болни и страдащи хора, с които беседвал с часове. На 104 години Антоний излиза в открит диспут с привържениците на арианското учение и ги побеждава. Успехът му е наречен тържество на християнството. На следващата година - на 17 януари 356 г., светецът умира. Погребан е по негова молба на тайно място. По-късно мощите му са открити и тържествено пренесени във Виена.
Според българската народна традиция Антоновден се празнува за предпазване от болести. На този ден жените не предат, не плетат, не варят боб и леща, за да не разсърдят чумата, шарката и "синята пъпка".
В народните представи живеят двама братя близнаци, ковачите Андон и Атанас, които първи изобретяват ковашките клещи. Затова Антоновден и Атанасовден /на 18 януари/ са един след друг и се честват като празници на ковачи, железари, ножари и на налбанти.
Имен ден празнуват Антон, Антония, Андон, Тончо, Донка.
Столичната община е обследвала всички дървета в парка на двореца "Врана". "Написали сме предписание, които са изпратени на МРРБ и областния управител, за да предприемат съответните действия, заяви зам.-кметът на София Надежда Бобчева и припомни, че "Врана" беше върнат официално на държавата през миналата година. Коментарът ѝ беше по повод..
Проверките на Столичния инспекторат се правят както по график, така и след жалби на граждани за проблеми при разходките на кучетата в столичните паркове и градини, в междублокови пространства. Инспекциите са обхванали парковете "Гео Милев", "Заимов", "Южен парк", "Горска култура", парк "Възраждане", "Гепена" и други. Следи се..
Столичната община публикува протокола от проведения конкурс за главен архитект на София . Арх. Богдана Панайотова е преминала успешно последния етап на конкурса с оценка 4,31. На 31 март бяха финалните интервюта с кандидатите, преминали предишните етапи на конкурса - арх. Богдана Панайотова и арх. Георги Славов. Всички..
Студентският съвет при Софийския университет "Свети Климент Охридски" организира благотворителен базар под наслов "Купи книга, дари надежда". Събраните средства от него ще бъдат дарени на училището за деца в неравностойно положение в търновското село Русаля. Събитието започва в 10:00 часа ще продължи до 17:00 часа. То ще се проведе в..
На пети " протест срещу безхаберието " се събират граждани в "Княжево" от 18:00 ч. тази вечер. Мястото на протеста ще е кръстовището на бул. "Цар Борис III" и ул. "Владайско въстание" , съобщават организаторите от Гражданска инициатива "Княжевецъ" Исканията остават същите, каквито са били досега: ежедневен и постоянен контрол на..
Топлофикационните дружества в София, Враца и Велико Търново искат ударно увеличение на цените на топлата вода и парното от 1 юли. От асоциацията на топлофикационните дружества смятат, че КЕВР няма да одобри исканите драстични увеличения. Според направените предложения рекордно поскъпване заявяват топлофикациите във Враца и Велико..
Най-важното в София не са сградите, улиците или историята, най-важното са хората, затова честит празник, столичани – на вас, които давате пулса и духа на града. Това написа във Фейсбук кметът на София Васил Терзиев по повод отбелязването на 146 години от обявяването на София за столица на България. По думите на Терзиев, това е повод да..