Изобилието от игри ни предоставя възможност да се учим, забавляваме, да избягаме от реалността или да се потопим в паралелен мистичен свят, във всеки момент, в който включим компютъра или телефона си.
Най-близки до реалния живот са спортните игри. Ако сте фенове на футбол, хокей, баскетбол или всеки от по-популярните спортове, то със сигурност има електронна негова версия. Лошата страна е, че за да бъдете в крак с актуалните отбори, ще се налага всяка година да си купувате новата версия на играта, в която всички тези промени са отразени. Така че, ако не сте от най-големите запалянковци, може би това не е точният избор за вас. Ако пък сте - тези игри са изключително състезателни и могат да се играят както онлайн, така и с приятел до вас. Фокусът в този жанр е ясен, но има и заглавия, които наблягат на стратегията "зад кадър" – отговорната задача да бъдеш мениджър на отбор.
Ако ви се иска нещо близко до реалния живот, но не ви се рита топка, може да се обърнете към симулационните игри. Те пресъздават различни дейности от реалния живот и има разнообразни цели - от обучение, анализ или забава до прогнозиране. Тези, които ни интересуват, са развлекателните. Те нямат строго определени цели, вместо това играчът може да контролира някакъв, често много странен персонаж, свободно. Най-ярките примери за такива игри са Sims, Gran Turismo, Need for Speed, SimCity, Welcome to the Game. Разбира се на пазара съществуват и безумни симулатори като - Hand simulator, Bus simulator, Robot Vacuum Simulator, I am Bread, Drowning Simulator и разбира се най-успешният от всички тях - Goat Simulator.
Ако не искате да живеете живота на коза, ще ви предложим нещо по-пикантно. Екшън-приключенските игри са хибрид от два жанра, които сами по себе си губят популярност около 2000 г. Това е най-широкообхватният жанр на видеоигрите. Включва в геймплея си както нуждата от бързи реакции, така и способността за взимане на тежки решения в напечени ситуации. В много от тях съществуват загадки, пъзели и интересна сюжетна линия. Често има главен герой, който разбира се стои в центъра на събитията. Някой от емблемите са - Tomb Raider, God of War, Assassin's Creed, The Last Of Us, GTA… Повечето игри, за които сте чували, най-вероятно са в този жанр.
Границите започват малко да се размиват, заради обхвата на предишния жанр. Прехвърляме се на shooter игрите. Акцентът тук е върху оръжието, като в повечето случаи е в перспективата от първо лице - играчът изживява действието през очите на главния герой. В процес на еволюция се появява нов жанр - Battle Royal. Първото лице се превръща в трето и целта е следната – ти или отборът ти скачате от самолет и се приземявате в изоставена среда, където има амуниции, оръжия и броня. Събираш каквото можеш и по най-бързия начин трябва да измислиш как да надхитриш другите. Целта е да останеш последния оцелял. В момента това е един от най-нашумелите жанрове с игри като Fortnite, Apex Legends и PuBG.
Ако пък не искате да се стреляте, а предпочитате здравата да натупате някого, тогава бойните игри са точно като за вас. В тях имате ограничен брой герои и границите на картата са фиксирани. Биете се помежду си, докато победите своя опонент. Разбира се, в повечето случаи имате специални атаки, като да изстрелвате ток от ръцете си. Изключително популярни и до днес, fighter игрите запълват своето място като жанр още през 90те, с големи имена като Mortal Kombat, Tekken, Street Fighter и Super Smash Bros.
Рязко сменяме посоката към RPG или ролевите игри. В тях играчите поемат отговорността за развитието на своя герой в измислен свят. Действията и решенията, които взимаш, ясно очертават развитието и характера на героя ти, като ти сам избираш кои да бъдат твоите силни и слаби черти. В много от случаите, ще бъдеш поставен в един отворен свят, в който имаш главна мисия, но винаги можеш да се отделиш, да разгледаш или да помогнеш на някого в нужда. Топ заглавията в този жанр са The Witcher III, Persona 5, Undertale, World of Warcraft и Dark Souls III. А разновидностите на RPG игрите са доста - те могат да бъдат базирани на текст, или на графики и мултиплейър (MMORPG). В този поджанр сюжетът не е най-важната част - там най-важно е да изпълняваш куестове (които много често те разкарват от единия край на света до другия, за да събереш 3 гъбки). Тези игри носят голямата опасност да те погълнат за часове, докато успееш да развиеш героя си до високо ниво.
Ако имате заложени лидерски качества стратегическите игри ще ви паснат идеално. Те носят във себе си условието, че това не е игра за всеки и, че трябва да имаш нещо повече от останалите за да си добър в тези игри. Те силно се фокусират върху бързото и умело планиране. Обикновено се разделят на четири подвида - turn-based (ходова игра), real-time (в реално време) и също стратегия и тактика.
В края на седмицата анализатори във "Форум" продължават да коментират последните стъпки на български политици в търсене на изход от кризата. Освен продължаващите преговори за редовно правителство, те се спряха на новината за официално полученото от Кирил Петков обвинение на прокуратурата за арестите на Борисов, Горанов и Арнаудова, можем ли..
През започналата 2025 г. общините са изправени пред три големи предизвикателства : 1. Изпълнението на проекти . Те са финансирани по три линии – от Инвестиционната програма, от Плана за възстановяване и устойчивост и от оперативните програми на ЕС. Предстои стартиране на програмата за селските райони; 2. Реформата в системата..
С настъпването на новата 2025 година една от основните храни на българската трапеза - хлябът, отчете ръст в цената си между 20 и 30 на сто. Като причина за ценовия скок се изтъква връщането на 20-те процента ДДС ставка, а според разчетите на Министерство на финансите става ясно, че завишаването на цената е с цел попълването на дупките в новият..
На 1 януари 2025 г. Полша пое председателството на Съвета на ЕС. Основен приоритет пред полското председателство ще е сигурността в Европа, каза пред Радио София посланикът на Република Полша в България Н. Пр. Мачей Шимански. "Хората искат да са сигурни от всякакви заплахи и искат да живеят добре“, посочи той. Н. Пр. Мачей Шимански..
Тя е на световно ниво във всичко, което прави – по талант, по перо, справя се добре и като драматуррг, тя е Елена Телбис – мултифункионален плеймейкър в изкуството. В нейната скромност тя не желае да я наричат драматург, редом с големите имена като Константин Илиев и Стефан Цанев, но дебютът й за спектакъла “Боклук“ печели награда в..
Липсата на приет бюджет и удължителен закон създава сериозни проблеми за небитовите потребители на електроенергия. Няма регламентиран механизъм за компенсиране на свръхвисоките цени, което води до значително напрежение сред предприятията, стана ясно на среща с медиите на работодателските организации и представители на синдикатите...
Трите партии ГЕРБ-СДС, БСП и ИТН не са достатъчни, за да се стигне до редовно правителство. Нужна е подкрепа от четвърта политическа сила , но тук се отваря поле за спекулациите. Това коментира пред БНР-Радио София политологът Георги Киряков . "Досега най-добре щеше да е, ако всяка страна от преговорите направи отстъпка. Но това не..