Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изкуствоведът Пламен Петров:

Сирак Скитник не е знаел какво е радиото, но е знаел какво трябва да бъде

БНР продължава да бъде една от най-чистите медии

Пламен Петров
Снимка: Ани Петрова
Българското национално радио на 25 януари ще отбележи своя 85-годишен юбилей. Тогава ще бъдат връчени наградите за журналистика “Сирак Скитник”.

Връщайки лентата назад към историята и личността на първия директор на БНР Сирак Скитник - талантлив художник, критик, поет, театрал, общественик, решихме още веднъж да напомним кой е той.

“Сирак Скитник при обучението си в Санкт Петербург е наречен от своите приятели “гълтач на пространства”. Така и аз бих го определил, като един “гълтач на пространства”, разположил се комфортно както в поетичното, художественото, театралното, критичното и направил една от най-важните крачки, а именно към създаването и оформянето на обществената медия, каквато е радиото”, казва изкуствоведът и историк Пламен Петров, изследовател и автор на монография за Сирак Скитник. Пламен Петров беше и един от кураторите на изложбата в СГХГ, с която се отбеляза 130-тата годишнина от рождението на Сирак Скитник.

Когато Сирак Скитник влиза като директор на радиото, Петър Увалиев казва, че тогава той не е знаел какво е радиото, но знае какво трябва да бъде. Той оформя радиото като изключително културно поле, в което среща си дават почти всички форми на творческа изява - има лекции, беседи. В тези години няма записи, а всичко звучи на живо.

В онези години (края на 30-те години на XX век), влизането във войната, са смутни години и Сирак Скитник е трябвало да устои на първия голям удар срещу радиото - опитите да се цензурира, да се постави в услуга на властта. Тогава директорът заедно с малкия екип, с който разполага, се посвещава изцяло на радиото и го опазва от прохитлериската пропаганда.

“Националното радио, според мен, днес продължава да бъде една от най-чистите медии. Тя може да информира и информира точно, без непрекъснатите коментари, които са в новините в повечето други медии, а когато говорим за професионални коментарни предавания и блокове - ги има. Нещо, което Сирак Скитник задава като образ и политика на водене на живота в радиото в страната ни”, казва Пламен Петров.

Къщата на Сирак СкитникИзкуствоведът оценява Сирак Скитник с всички негови творчески проявления.
Къщата на Сирак Скитник е била средище на бохемския кръг около него. Лошото е, че в днешно време държавата нехае за състоянието ѝ, допълва още изкуствоведът.

Чуйте целия разговора с Пламен Петров, както и още спомени за Сирак Скитник от Златния фонд на БНР в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 20.05.25: Какви са основните проблеми, пред които са изправени децата в България?

В предаването "Форум" тази седмица заедно с коментаторите Адриана Диканчева и Никола Атанасов, водещата Елена Пъневска коментира следните теми: София осъмна с работещ градски транспорт, но в столичния квартал “Люлин” ще функционира и предвидената линия за вътрешноквартален транспорт; Мнения след вчерашния протест в подкрепа на Терзиев, в..

публикувано на 20.05.25 в 18:20

УНСС чества 105 години от създаването си

В аулата на Университета за национално и световно стопанство се проведе тържествена церемония в чест на навършените 105 години от основаването на висшето учебно заведение. На мястото присъстваха председателят на Народното събрание доц. Наталия Киселова, министъра на образованието и науката Красимир Вълчев, българският Патриарх и софийски..

публикувано на 20.05.25 в 16:51

3.53 е оценката за грижата на държавата за децата

Национална мрежа за децата (НМД) представи днес пред политиците и медиите основни изводи, данни и оценката, която обществото дава на държавата в годишния доклад на “Бележник -2025“ по отношение на детските политики. Тази година в оценката на държавните политики по данни на Национална мрежа за децата са се включили рекорден брой от над 7 700..

публикувано на 20.05.25 в 16:26

В Столичната библиотека: премиера на поетична антология с 62-ма автори от 20 държави

Международният поетичен фестивал "Софийските метафори" и Столичната библиотека ни канят на премиера на международна поетична антология. В нея са включени стихотворения от 62-ма поети от 20 държави, участвали в Международния поетичен фестивал "Софийските метафори" в периода 2019 – 2025 година. Премиерата на сборника "Софийските метафори" ще се..

публикувано на 20.05.25 в 16:09

Колко богати са българските домакинства?

За първи път в края на 2024 г. богатството на българите надхвърля 1 трлн. лв., но 700 млрд. лв. от тях са инвестирани в жилища. Има ли дисбаланс в структурата на богатството и какви са показателите, измерващи това състояние, това обясни в ефира на “Ритъмът на столицата” Стоян Панчев , икономист, съосновател на Експертен клуб за икономика и..

публикувано на 20.05.25 в 15:38
Африканският ритъм ще ви завладее в Дома на киното

Премиерата на първия наш филм за африканската музика е на 21 май

Не търсете "Радио Африка" в честотния диапазонна своите апарати, защото това е първият български филм за африканската музика. Затова, ако искате да посетите премиерата му, отидете на 21 май, сряда, в столичния Дом на киното от 20 часа. Създателите на филма са журналистът и писател Стефан Стефанов и операторът Давид Вълков . Идеята се..

публикувано на 20.05.25 в 15:10
Родопското село Широка лъка

Едва около 10% от жилищата в България са застраховани

Природните бедствия и екстремните метеорологични явления зачестяват и в резултат се увеличават икономическите загуби от тях. На този фон, едва около 10% от жилищата в България са застраховани, пише БГНЕС. По данни на Munich Re, загубите за 2024 г. в световен мащаб възлизат на 320 млрд. долара, с 19,4% повече от 2023 г., като от тях застраховани са..

публикувано на 20.05.25 в 14:46