Цялостен ремонт и модернизацията на жп гара Казичене започва от днес, като част от проект за реконструкция на три гарови комплекси (вкл. и Подуяне, Искър) . Началото беше поставено с първа копка от представители на Националната компания „Железопътна инфраструктура“.
Дейностите целят подобряване на енергийната ефективност, както и улесняване на достъпа за хора в неравностойно положение – обясни архитект Александър Туджаров - ръководител на звеното за подготовка, управление и изпълнение на проекти за гарови комплекси и терминали. Ще се изградят рампи, ще се освежи и околното пространство.
Гарата е построена 60-те години на миналия век и в момента е в окаяно състояние. Кметът на селото - Григор Григоров е убеден, че обновяването на гарата ще допринесе за развитието на бизнеса в Казичене и ще улесни жителите.
В момента от гара Подуяне до Казичене се стига за 10 минути и повечето то жителите се възползват именно от този транспорт. С високоскоростния влак, който се предвижда да свързва София и Пловдив се очаква разстоянието между гара Казичене и централна гара да се изминава за 6-7 минути.
Проектът е на стойност над 1,3 млн. лева, а срокът за изпълнение е 10 месеца.
Осъществява се със съфинансиране от Европейския фонд за регионално развитие (ЕФРР) чрез Оперативна програма „Транспорт и транспортна инфраструктура” 2014-2020 г.
Гарата ще продължи да функционира, влаковете ще спират на нея и по време на ремонта.
Вятърът ще отслабне, в много райони и ще стихне. В сутрешните часове на отделни места в низините ще се образува краткотрайна мъгла. Минималните температури ще бъдат между 1° и 6° и на места в Източна България и в Подбалканските котловини ще се образуват слани, съобщават от Националния институт по метеорология и хидрология. През деня ще бъде предимно..
Кристиан Сугарев е виолист в състава на Софийската филхармония. На 27 април от 19 часа в камерна зала „България“ заедно с още две дами от състава на филхармонията – Кристина Михайлов и Петя Йорданова той ще представи една специална и отдавна мислена програма. Самата програма е по идея на Кристиан. Ето какво разказ той за БНР – „ ще изпълним..
Днес на Томина неделя, предаването гостува на празника на община Чавдар. Говорим за развитието на региона, традициите и обичаите на хората, които живеят в малка Швейцария. Ще усетите и магията на „Света Петка“ - неолитното село над Чавдар. Първият ни гост е Павлина Павлова - секретар на община Чавдар: "Основно работим с групи с деца, това е..
Какво има зад решетката с розово-червен цвят на днешния пл.Бански? Кои гости на града винаги се озовават там? Кой премахва църквата Св.Никола Мали и кой - мюсюлманските храмове в града? Какво е да политикарствуваш и къде се политикарствува? Колко е бил капацитетът на първия цирк, преди да бъде разрушен и на мястото му да се построи покрит търговски..
Слушаме Любомир Пипков от Златния фонд на БНР - гласа му и музикални откъси от негови произведения. Говорим за композитора с проф.Юлиян Куюмджиев, преподавател в НМА и автор на книга за него, както и с внучката му, актрисата Ани Вълчанова:
Райна Попгеоргиева Футекова, влязла в историята като Райна Княгиня, има трагична и злочеста съдба. Според признанията в собствената ѝ автобиография, тя ушива знамето на Априлското въстание от любов към Георги Бенковски, който дори и да е разбрал за чувствата ѝ, не им е отговорил. Десетте дни на възторг, триумф и свобода за панагюрци и самата..
За премиерата на „Сън в лятна нощ“ на 29 и 30 април в Младежкия театър „Николай Бинев“ разговаряме с р ежисьора Диана Добрева. Тя се обръща към този текст след като е поставила много трагедии и сега е дошло време за една комедия. Но не коя да е, а именно този най-обичан текст на Уилям Шекспир. Мястото на действието, по пиеса, е гората. В тази..