Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ивайло Кожухаров: Туризмът е призвание

Снимка: bahe.bg

“Работата в туризма е начин на живот, защото един хотел работи всеки ден от седмицата денонощно и всички ние, които обслужваме тази сфера, сме съпричастни към случващото се и то във всеки един момент”, казва Ивайло Кожухаров, един от учредителите на Българската асоциация на професионалистите в мениджмънта на хотели и член на контролния съвет към Националния борд по туризъм, който гостува в изнесеното студио на нашата Радиоприемница на изложението СИХРЕ за хотелиерство, ресторантьорство, кетъринг и СПА.

Според него туризмът е призвание и човек няма как да работи това по задължение, а ако се случи да е по задължение, ще е само временно. За него няма значение дали се работи в голям или малък хотел, важно е мениджърът да намери баланс между строгост и приятелско отношение. След годините, изкарани в бранша (близо 18), Ивайло Кожухаров може веднага да се ориентира как се обслужва един хотел по бързината на реакция на рецепциониста, както и за хармонията в работата на хотела.

България има добра история в развитието на туризма - морски, планински, СПА, уелнес, културен туризъм, както и популярният отскоро конферентен туризъм. Разбира се, не може да се слага всичко под един знаменател – подчертава той. “В страната ни има хотели, които са на много добро, световно ниво и съответно в чужбина има хотели, които са на ниско ниво. Всеки продукт трябва да се гледа поотделно”, казва Кожухаров.

По думите му все по-малко значение отдават клиентите на това колко звезди има даден хотел. Най-важното при избора е обратната връзка - в 90% от случаите, хората се ориентират най-вече по отзивите на други клиенти, вече отсядали в хотела. Според Кожухаров има разделение в хотелиерския бранш, като съществуват близо 200 различни организации. Неговото като желание е работещите в сферата на хотелиерството да са  по-обединени и всички да работят заедно за дестинация България, а не всеки отделен регион или хотелиер да работи сам за себе си.

"Ние трябва да продължим да запазваме позициите си, които вече сме извоювали като морска и зимна дестинация, но същевременно това не е достатъчно. С няколко месеца сезон лятото и няколко месеца сезон през зимата няма как  да се получи целогодишен продукт. За да могат хотелиерите да задържат своите кадри, ние трябва да работим за разработване на потенциала на страната ни в конгресния и конферентния туризъм, където България набира скорост, още повече  че у нас е много безопасно, което е важно за организаторите на подобни мащабни събития", смята Ивайло Кожухаров, който е създател на платформата hotelexperts.bg, която има за цел именно взаимопомощта между тези, които са мениджъри на хотели.
 

Чуйте целия разговор в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стартира 17-ото издание на Програма "Европа" на Столичната община

На 17 февруари 2025 г., стартира 17-ото издание на Програма "Европа“ на Столичната община. За поредна година целта е сътрудничеството между гражданското общество и местната власт в София в прилагането на добри европейски практики на местно ниво. Пет са одобрените приоритетни области, като тяхното финансиране е по 250 000 лв., каза пред Радио..

публикувано на 11.02.25 в 16:41

"Аника в градините на Людмил Георгиев" събира опитен графѝк с детското въображение

"Аника в градините на Людмил Георгиев" е съвместна изложба на известния български графичен художник Людмил Георгиев и 10-годишната Аника Козева. Изложбата ще бъде показана в галерия "ГрафикАрт" от 12 до 26 февруари. "Изложбата трябва да се види, а историята да се разкаже. С бащата на Аника си говорихме в моето ателие, а Аника се беше разшетала из..

публикувано на 11.02.25 в 15:40
Снимката е илюстративна

Яна Алексиева: Основният проблем за употребата на вейпове от подрастващи е липсата на контрол

Вейповете и останалите бездимни изделия са новата мода, която предизвиква интереса на децата, коментира пред Радио София Яна Алексиева - изпълнителен директор на Асоциация "Родители“ и магистър по Детско-юношеска и училищна психология. Тя добави, че всичко, което е забранено, в даден момент започва да изкушава тийнейджърите. "Всичко, което чуваме..

публикувано на 11.02.25 в 15:35
Димитър Коцев-Шошо

Димитър Коцев-Шошо представя романа си "Скарида", който излиза и на английски

Романът "Скарида" е забавен разказ за нелепиците, абсурдите и тъгите на едно непроменящо се и непроменимо всекидневие. Негов автор е Димитър Коцев-Шошо, който според издателите на книгата, е роден и кара в София своето щастливо детство, което все още не е завършило, а това е добра новина за всички почитатели на неговото творчество, защото не..

публикувано на 11.02.25 в 15:29
Д-р Гергана Гешанова

Д-р Гергана Гешанова: Много държави се справиха с вейповете, като прекратиха вноса им

За справяне с проблема с употребата на вейпове сред тийнейджърите, опитът на другите държави сочи, че голяма част от тях са прекратили вноса и производството им, каза пред Радио София д-р Гергана Гешанова - председател на коалиция "Без дим".  "В много държави е абсолютно забранено транспортирането на такива количества, съхранението им и..

публикувано на 11.02.25 в 14:44
Директорът на Къща-музей

В Къща-музей "Петко и Пенчо Славейкови" организират поетична вечер, вдъхновена от Деня на влюбените

"От твоите очи - звезди, да пия светлина" е поетично-музикална вечер, която ще се проведе в Къща-музей "Петко и Пенчо Славейкови". Станалата вече традиционна литературна среща ще се проведе на 13-ти февруари в Националния литературен музей. “Като кажем къща-музей, много от нашите слушатели си представят една старовремска къща. Да, имаме такива..

публикувано на 11.02.25 в 14:36
Дареното пано

Пано с български шевици на повече от век беше дарено на Етнографския музей

Една от последните ценности, постъпила в Националния етнографски музей (НЕМ) в началото на 2025 г., е шевично пано от селата в Дупнишко и Самоковско. Историята за откриването и придобиването е доста любопитна история и за нея пред БНР-Радио София разказа гл.ас. д-р Иглика Мишкова , и.д. зам.директор на НЕМ. Преди време в социалните..

публикувано на 11.02.25 в 13:40