Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Джералдин Чаплин е специален гост на 24-ия София Филм Фест

Джералдин Чаплин ще бъде  специален гост на 24-тия София Филм Фест и ще получи Наградата на София на Столичната община за приноса си към киноизкуството. На 20 март в зала 1 на НДК актрисата ще представи копродукцията с българско участие „Босият император“, съобщи директорът на международния София Филм Фест Стефан Китанов.

“Специален гост на фестивала ще бъде великата Джералдин Чаплин. Тя ще представи филма “Босият император”, който е копродукция Белгия, Холандия, Хърватия и България. В този филм тя, подобно на легендарния си баща Чарли Чаплин, изпълнява две противоположни роли, както Чаплин във “Великия диктатор” е изпълнил две изключително противоположни роли”, коментира Стефан Китанов.

Специални гости на фестивала ще бъдат режисьорите Горан Паскалевич и Милчо Манчевски. Паскалевич ще представи лично „Въпреки мъглата“, а Манчевски – „Върба“.

Официалното откриване на 24-тия СФФ е на 12 март в зала 1 на НДК с премиерата на филма на режисьора Александър Косев - „Петя на моята Петя”. Сценаристи са Нели Димитрова и Валентина Ангелова, които повдигат завесата на миналото, за да представят на съвременните млади хора Петя Дубарова и нейния талант.

На церемонията по откриване на кинофорума Наградата на София ще получи художникът, аниматор и режисьор Анри Кулев, а българското кино и представянето на най-новите български филми ще бъдат сред основните акценти в програмата.

“Почти ще стигнем абсолютния рекорд в новата история на българското кино. Българските филми ще бъдат над 20, което е невероятно, не съм си представял, че може да се случи такова нещо. 8 от тях ще имат премиера. Някои ще имат световна премиера и това е филмът, с който откриваме - „Петя на моята Петя” на Александър Косев”, допълни Стефан Китанов. 

Дигитално възстановената трета серия на „Мера според мера“ ще има премиера на фестивала. По време на кино форума Георги Дюлгеров ще представи и своята книга „Биография на моите филми“.

Сред важните филми в програмата на фестивала са творбите, отличени на големите световни фестивали, каквито са „Паразит” на Понг Джун Хо („Златна палма“ – Кан, „Златен Глобус“ за чуждоезичен филм, 6 номинации за „Оскар“, включително за Най-добър филм), „Предателят” на Марко Белокио (с номинация за „Златна Палма“ и три номинации на Европейските филмови награди), „Мартин Идън“ на Пиетро Марчело (награда за най-добър актьор от Венеция 2019 за Лука Маринели), „За безкрайността“ на Рой Андершон („Сребърен лъв“ за режисура – Венеция 2019), „Тяло Христово“ на Ян Комаса (номиниран за международен „Оскар“, с две награди от „Венециански дни“ 2019), „Върлината“ на Кантемир Балагов (с наградата на ФИПРЕССИ в „Особен поглед“- Кан 2019, в краткия списък за номинациите за международен Оскар).

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Историята оживява - Радиотеатърът, част 1

Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът  е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..

публикувано на 25.01.25 в 16:00

Софийски разкази - Историческите сгради на БНР

Историческите сгради на БНР са темата на днешното ни предаване в деня на 90-та годишнина на Радиото с главно "Р": "Oт "Бенковски", в спомените на Кирил Разсуканов за Родно радио , през "Московска", на ъгъла с "Бенковски" заедно със Здравко Петров, до "Драган Цанков" 4 - старата сграда, с разказа на Теодор Караколев от фондация "Български архитектурен..

публикувано на 25.01.25 в 15:00
Сирак Скитник

Адресите на любовта - Сирак Скитник

В Лозенец още кънти споменът от чутовните кабарета на Сирак Скитник и жена му Олга.  Къщата им на ул. „Борова гора“ е създадена по съновидение Старите лозенчани и до днес си спомнят за домашното кабаре на една от най-известните двойки в София преди войната  Сирак Скитник (основател на БНР) и съпругата му Олга, наричана от всички Сирачката...

публикувано на 25.01.25 в 14:00
Никола Тулечки (вляво) с Даниел Ненчев

90 години БНР - ще ни вземе ли ИИ работата?

Човекът в радиото и изкуствения интелект - Трябва ли да преосмислим БНР заради новите технологии и трябва ли общественото радио да има по-различен подход към използването на ИИ в сравнение с останалите медии?  Събеседници : Никола Тулечки (НТ), инженер, който се занимава с работа с данни. Основател на Сдружение „Данни за добро“ и водещ на..

публикувано на 25.01.25 в 12:03

90 години БНР - в 10-те отговора на Генералния директор Милен Митев

10 въпроса към генералния директор на БНР по повод 90 годишнината на БНР – Милен Митев и синтез на отговорите му (пълните - в звуковия файл): Винаги бъдещето – Времето се изкривява – Трябва да се опитваме да правим нещата както ще се правят утре. – Традициите са слабата и силната ни страна – Журналистите са се опитвали да бъдат близо до..

публикувано на 25.01.25 в 11:34

90 години БНР - музиката е полет

Ерсин Мустафов от "JEREMY?" споделя пред Александра Илиева и Елисавета Белеганска за своите отношения с Радиото и мястото на българския език: " Различно е усещането да слушаш музиката си по радиото. Много уютно ми е да слушам на стар приемник. Много време търсехме място за запис, където музиката ни да не звучи зле и китаристът Косьо..

публикувано на 25.01.25 в 11:23

90 години БНР - гласовете с отношение

В деня на 90-та ни годишнина, в "Радиокафе" си говорим за любопитни и важни части от историята на радиото. Първият час е посветен на Гласовете на радиото – назад във времето, когато една от най-важните фигури в радиото за слушателите са говорителите . Златният ни фонд припомня гласа на първата говорителка на Радио София през 1933 г., Венче Добрева:..

публикувано на 25.01.25 в 10:01